Prozrazení odposlechu u Pelty? Asi jen za pokutu

Dnes Prague Edition - - Z domova - — Robert Oppelt

Místo vězení pravděpodobně jen pokuta. Soud vynesl verdikt v kauze kolem bývalého fotbalového šéfa Miroslava Pelty. Před soudem stanul Martin Synecký, bývalý bezpečnostní manažer reprezentace, který měl prozradit Peltovi, že má v kanceláři odposlouchávací zařízení.

Podle nepravomocného rozhodnutí soudu Synecký nespáchal trestný čin a případ postoupil Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ), který má rozhodnout o tom, zda se Synecký dopustil přestupku.

Na vyzrazení informace upozornil policisty jiný odposlech. Záznam pořízený v bytě využívaném Peltou na pražském Senovážném náměstí. Na něm informoval bývalou náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou o tom, že je odposloucháván a že i ví, kdo mu zařízení do kanceláře dal. Měl to být jeho bezpečnostní manažer.

Pokuta až pět milionů

Syneckého viní obžaloba z ohrožení utajované informace, za což mu v případě odsouzení hrozí až osmileté vězení. NBÚ mu může udělit až pětimilionovou pokutu. Podle soudkyně Heleny Kutzlerové Synecký o zařízení Peltovi pravděpodobně opravdu řekl. „Informace, které měl Pelta, nemohl získat od nikoho jiného,“uvedla soudkyně. Věděli to jen policisté a on. Nemělo to však podle ní takový dopad, aby ho bylo možné odsoudit za zločin. „Soud musel v dané věci uvážit charakter, význam, smysl a stupeň utajení uvedené informace,“uvedla s tím, že odsouzení Syneckého by mohlo vést k absurdní situaci. Peltovi, kterého policie odposlouchávala, hrozí maximálně pětiletý trest, Syneckému osmiletý.

Státní zástupce Jan Krestýn s rozhodnutím Kutzlerové nesouhlasí. Podal proti němu stížnost, kterou se bude zabývat pražský vrchní soud. „My považujeme jednání za trestný čin, nikoli za přestupek,“ Svědek řekl po skončení jednání novinářům. V závěrečné řeči navrhoval potrestat Syneckého dvouletým podmíněným trestem s tříletým odkladem.

S odposlechem počítáme

U soudu včera vypovídal druhý muž českého fotbalu Roman Berbr. Na rozdíl od bývalého předsedy Pelty výpověď neodmítl. Přiznal, že v kanceláři zařízení hledal a že mu Pelta řekl o podezření Syneckého. Že spolupracuje s policií. „Šel jsem za Syneckým a ptal jsem se ho na to,“uvedl. Bližší podrobnosti si prý už nepamatuje. „Byla to marginálie. Je normální si rok a půl staré záležitosti nepamatovat,“řekl Berbr. Nalezené zařízení prý nechali ležet v kanceláři. Berbra to ani nepřekvapilo. Že je nahráván, předpokládal podle výpovědi už od začátku svého působení ve fotbalové asociaci. „S tím v tomto státě počítáte od prvního dne. Chtěli slyšel něco, co by pro ně bylo zajímavé,“uvedl Berbr.

Bývalý šéf fotbalu Pelta čelí trestnímu stíhání kvůli ovlivňování dotací na sport z ministerstva školství. Spolu s ním byli obviněni další čtyři lidé. Měsíc strávil ve vazbě, odkud byl propuštěn na začátku června, a je vyšetřován na svobodě.

Foto: MAFRA

Roman Berbr.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.