Celebrity, kočár, dechovka a hrobka na dobré adrese

Pompézní rozloučení s Janem Kočkou ml., který zahynul při nehodě, při níž zabil dalšího řidiče, vyvolalo kritiku lidí i starosty.

Dnes Prague Edition - - Z domova - Robert Oppelt Eva Pospíšilová reportéři MF DNES

PRAHA Deset let poté, co Prahou prošel první smuteční průvod loučící se s Václavem Kočkou ml., kterého po křtu knihy tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka zastřelil hoteliér Bohumír Ďuričko, byla včera metropole svědkem dalšího pompézního posledního rozloučení v rodině provozovatele matějské pouti Václava Kočky. Tentokrát na Olšanských hřbitovech s Janem Kočkou ml. Nepřežil autonehodu, kterou na konci září sám zavinil svou jízdou v protisměru po dálnici. Zahynul i řidič protijedoucího náklaďáku, s nímž se Kočka čelně střetl.

Emoce vyvolávala hlavně velkolepost posledního rozloučení – vypouštění holubů, lití alkoholu do hrobu nebo házení květů na rakev.

„Nerozumím tomu, proč bychom měli takto oslavovat člověka, který svým nezodpovědným jednáním způsobil tragickou smrt řidiče kamionu,“řekl starosta tamní městské části Alexander Bellu.

Průvod v čele se smutečním kočárem s rakví tažený šestispřežím uzavřel provoz ve Vinohradské ulici – jedné z pražských dopravních tepen v době dopravní špičky. Povolil to pražský magistrát.

Vedl z kostela Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad na Olšanské hřbitovy. Loučila se rodina i řada známých osobností.

Z politiků dorazil exministr Karel Březina, prezidentův poradce Martin Nejedlý, zpěváci Daniel Hůlka či Michal David nebo televizní baviči Michal Suchánek a Richard Genzer.

Rodina Kočků je spojována s pražskou ČSSD a v Praze je stále považována za vlivnou. Přesto moc ztrácí – zejména na pražském Výstavišti. Navíc Jan Kočka – otec zemřelého Jana a bratr zavražděného Václava – je obviněn z krácení daní. Hrozí mu šest až deset let vězení.

Vlevo průvod Vinohradskou třídou, nahoře televizní kuchař Emanuele Ridi a zpěvák Michal David, dole bavič Richard Genzer. Foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.