Jan, Jan, Jana: staronoví starostové uhájili pozice

V čele svých radnic zůstanou i na příští čtyři roky Jan Jarolím, Jan Čižinský a Jana Černochová.

Dnes Prague Edition - - Praha - Matěj Ludvík redaktor MF DNES

PRAHA Jestli se někde může ODS spolehnout na své voliče, je to v Praze 9, kde i tentokrát strana s přehledem zvítězila. V novém zastupitelstvu o 33 místech jí chybí jediný mandát, aby sama získala většinu. Proto by se měla jako posledně spojit s TOP 09, s níž dosud radnici vedla. Starostou se pak s největší pravděpodobností už počtvrté stane Jan Jarolím (ODS).

Nicméně k oficiálnímu jednání mezi oběma stranami dosud nedošlo, proto místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík ještě nechce s jistotou o spojení mluvit. „Pro nové přátele staré nevyhodíte,“naznačuje však, že by se zásadní změny na radnici konat neměly.

Také pro TOP 09, která ve volbách kandidovala společně se STAN, je spolupráce s ODS prioritou. „Je reálné, že se skutečně domluvíme. Fungujeme společně léta, a pokud to tak zůstane, stane se Praha 9 nejstabilnější městskou částí v Praze,“říká místostarosta Marek Doležal (TOP 09).

Občanští demokraté se navíc příští týden postupně sejdou i s Piráty a zástupci hnutí ANO, kteří se také do zastupitelstva dostali. Nedá se tak vyloučit, že se koalice ještě rozroste. Definitivně jasno by mělo být do poloviny listopadu, kdy se uskuteční ustavující jednání zastupitelstva.

K bezesporu výbornému výsledku ODS dopomohl i nezvyklý volební systém, kdy je území městské části rozděleno na tři volební obvody.

Na Proseku, Střížkově a ve Vysočanech obyvatelé hlasovali odděleně, a strany tak musely postavit tři kandidátky se třemi lídry.

To podle kritiků zvýhodňuje právě větší strany. Na tento systém nyní doplatila koalice Devítka sobě (KDU-ČSL/Zelení), která sice dohromady pětiprocentní hranici těsně překročila, ale i kvůli neúspěchu ve dvou obvodech to na vstup do zastupitelstva nestačilo.

Koalice v Praze 2 se rozšíří

Naopak zcela jasno je už o nové koalici v Praze 2. I tady byla dominantní ODS, která se ziskem 32,3 procenta získala 13 míst v pětatřicetičlenném zastupitelstvu. Podobně jako v uplynulém volebním období získá strana post starosty, který opět připadne poslankyni Janě Černochové. Stejně tak bude pokračovat koaliční spolupráce s TOP 09 a Občany za spokojené bydlení (OSB).

Přestože všechna tři uskupení disponují většinou 19 mandátů, novinkou je spojení i se třemi zastupiteli hnutí ANO. „Nový koaliční partner předložil největší programovou shodu s dosavadní fungující koalicí. Součet 22 koaličních zastupitelů dává výraznou možnost pokračovat v rozvoji městské části ve prospěch všech obyvatel,“zdůvodnila vznik široké spolupráce Černochová.

Do zastupitelstva Prahy 2 se dostalo celkem sedm stran a uskupení. Kromě čtyř koaličních partnerů se jedná o v pořadí druhé Piráty, kteří získali sedm mandátů, a dále pak koalici Zelených, lidovců a ČSSD pod názvem Dvojka sobě. Na radnici budou ještě sedět dva zástupci STAN.

Čižinský počítá se Zelenými

Staronová koalice se obnoví i v Praze 7, přestože k tomu vůbec dojít nemuselo. Sdružení Praha 7 sobě kolem Jana Čižinského totiž ve volbách získalo 55,5 procenta hlasů a pohodlnou většinu 18 z 29 křesel v zastupitelstvu.

Přesto si znovu přizvali ke spolupráci Zelené v koalici s Piráty. „Dohodli jsme se na uzavření koaliční smlouvy. Nabídli jsme partnerům jedno místo v radě, konkrétně by se opět mělo jednat o oblast dopravy. Kromě toho budou samozřejmě zapojeni i v komisích a výborech,“sdělil Čižinský. Podle něj se obě strany dohodly zejména kvůli dosud bezproblémové spolupráci.

Vyhrazené místo by měl obsadit dosavadní místostarosta a lídr kandidátky Ondřej Mirovský (Zelení). „Je důležité zachovat kontinuitu v dopravě. Už před volbami jsem říkal, že je naší prioritou dokončit práci v této oblasti,“potvrzuje Mirovský. Své místo v radě chtěli získat i Piráti, vzhledem k volebnímu výsledku společné kandidátky však Praha 7 sobě na tento požadavek nepřistoupila.

Starostou bude alespoň prozatím Jan Čižinský. Ten však paralelně vede jednání o koalici i na úrovni pražského magistrátu v barvách Prahy sobě. A pokud by se nakonec skutečně dohodl na spolupráci s Piráty i Spojenými silami pro Prahu (TOP 09/STAN) a stal se primátorem či jedním z náměstků, je možné, že by svoji funkci v Praze 7 přepustil někomu ze svých kolegů.

Ve vedení radnice zato nebude TOP 09, s níž se původně Čižinský také plánoval setkat. Zůstane tak v opozici ještě s ODS a ANO. Nově utvořené zastupitelstvo se poprvé sejde ve středu 31. října, kdy bude také zvoleno příští vedení Prahy 7.

Foto: Archiv MAFRA

S největší pravděpodobností své pozice po volbách obhájí zleva Jan Jarolím (ODS) v Praze 9, Jan Čižinský (Praha 7 sobě) v Praze 7 a Jana Černochová (ODS) v Praze 2.

Úspěšní starostové

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.