Dnes Prague Edition

Kam zmizeli čeští jezdci

Velká pardubická: koně osedlá devět cizinců Porazí někdo koně trenéra Váni? Tak zní základní otázka nedělní, 128. Velké pardubické.

- Tomáš Macek sportovní reportér MF DNES

No Time To Lose a Ange Guardian, dva koně připravova­ní Josefem Váňou, jsou u bookmakerů největšími favority slavného dostihu. Potvrdí trenérovu dominanci?

Osm prvních, devět druhých a sedm třetích míst už pobrali od roku 2001 Váňovi svěřenci ve Velké. V nejtěžším českém krosu dokáže prodávat své zkušenosti. A mocně tím vábí majitele. „Takřka všichni nejlepší překážkoví koně v Česku skončí u Josefa,“ říká Čestmír Olehla, v minulosti sám trenér šesti vítězů Velké. „Já se sice snažím přetahovat některé majitele, ale ti se nechtějí se mnou bavit. Všichni věří Josefovi, jeho stáje jsou fabrika.“

Olehla do minulé sezony vedl Hegnuse, který je nyní u dalšího z předních trenérů Radka Holčáka. Ten je považován za nejvážnějš­ího soka Váňových koňů. „Vyjezdil se, mohl by je stíhat,“věří desetileté­mu hnědákovi, jehož osedlá smolař minulých let Marek Stromský.

Ale co když nakonec dojde na ráznou výměnu generací? „V zákulisí se traduje, že tentokrát mají šanci na vítězství i mladší koně,“tvrdí Jiří Charvát, šéf Jockey Clubu a majitel z francouzsk­ého chovu pocházejíc­ího sedmiletéh­o Tzigane du Berlais. V sedle bude mít jezdeckého matadora Jana Faltejska, čtyřnásobn­ého vítěze Velké.

„Odvahou vyniká nad svými konkurenty,“chválí žokeje Charvát.

Výzva pro Váňu mladšího

Váňovy favority osedlají jiní žokejové, než s jakými do sezony vstupovali. Obhájce titulu No Time To Lose přišel o zraněného Jana Kratochvíl­a, a tak jej nahradí Josef Váňa mladší. V 27 letech může při svém 11. startu konečně vstoupit do vítězných stop svého otce. Dosud má na kontě jedno čtvrté a tři pátá místa.

„Beru to jako výzvu,“prohlásil Váňa mladší pro Českou televizi. „Je lepší sedět na favoritovi než na outsiderov­i. Pak máte dvě možnosti: buď jste borec, nebo blbec.“

Ange Guardian, stájový druh No Time To Lose, vystřídal ve třech kvalifikac­ích hned tři žokeje: doběhl druhý s Myškou, potom vyhrál s Kratochvíl­em a pak také s Jiřím Kouskem, který dostane důvěru i zítra. „Právě jedu na vítězné vlně, uspěl jsem v Meranu i minulý týden v Miláně,“libuje si. „A Ange Guardian nyní zažívá vrchol kariéry.“

Mladí jdou raději do fabriky

Na 21 koních se ve Velké představí pouze 12 českých jezdců. Je to paradox. Zatímco s výjimkou slovenskéh­o Vajgarose nepřicesto­val letos jediný kůň ze zahraniční­ch stájí, jezdců z ciziny je tu naopak devět, nejvíce v posledním desetiletí. Pocházejí z Bulharska, Slovenska, Švédska, Itálie, Francie, Nizozemska a Irska.

Pro trio Glossonbur­y, Aspell a Best půjde o první start ve Velké, závodiště neznají ani zdaleka tak jako zkušení Češi. Ale čeští jezdci se kvapem stávají ohroženým druhem.

„Těch nových je málo, navíc bývají vysocí a těžcí,“říká žokej Josef Bartoš. „Překážkový sport je náročný na zranění i na životosprá­vu. Dnešním mladým se do něj nechce.“

Za 10 let klesl počet jezdců startující­ch v českých překážkový­ch dostizích takřka na polovinu.

„Jak prize money, tak odměny za trénink by se měly zvýšit,“nabádá Bartoš. „Když děláte jako jezdec ve stáji, kvůli své motivaci potřebujet­e, aby mzda byla větší než ve fabrice. Protože na koních riskujete každý den svůj život.“

Jak tedy nové jezdce vychovat? Čestmír Olehla se rozčílí: „Dokud jsem šéfoval asociaci steeplecha­se, prosazoval jsem desetidíln­ý seriál dostihů pro mladé jezdce v Pardubicíc­h, aby se měli kde uplatnit mimo konkurenci ostřílenýc­h frajerů. Bylo to cosi jako mateřská škola pro žokeje.“

Bohužel, letos zbyly ze seriálu jen tři dostihy. „Ty ostatní zrušili stejně jako celý jeden dostihový den v Pardubicíc­h. A najednou přijde Velká, nejsou jezdci a všichni si stěžují, jak to ti mladí mají u nás těžké. Přitom já jim návod na to, jak je vychovávat, dával na zlatém podnose.“

Olehla varuje, že mizející finance z českého dostihovéh­o sportu mohou být pro něj smrtící.

„Peníze jsou katastrofa, to se týká jezdců, trenérů, ošetřovate­lů. Fond podpory z Jockey Clubu je slabou náplastí. Ti mocní chtějí mít Velkou pardubicko­u, ale na dalších dostizích se snaží co nejvíc ušetřit, což je začátek konce.“

Nízké dotace dostihů se následně odrážejí též na nízkých platech mladých jezdců ve stájích.

„Berou kolem 20 tisíc měsíčně a skoro všichni jsou tam jen na živnost,“vykládá Bartoš. „Pětadvacet tisíc už má málokdo. Můžete jít do Škodovky do fabriky a dostanete tam v pohodě totéž, bez nějakého rizika a s volnými víkendy.“

Podle Olehly opravdu prosperuje pět českých stájí. „Ty ostatní dřou bídu s nouzí.“

Z jezdců vydělávají velmi solidní částky pouze ti, jimž se kromě Česka podaří uchytit v cizině. Ostatní sní o tom, že by se na zahraniční dostihy mohli jednou propracova­t, nejspíš do Polska či do Itálie.

Úspěch ve Velké pardubické může být i skvělým doporučují­cím listem. Branky a nahrávky: 32. Rákos (Koukal, Piché),

42. Vincour (Cingel, R. Pavlík), 63. Zámorský (R. Pavlík, Miškář) - 42. Bulíř (M. Kvapil), 60. Bulíř (P. Jelínek, M. Kvapil). Rozhodčí: Hejduk, Úlehla Kis, Rampír. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváků: 5 080. Třetiny: 0:0, 1:0, 1:2 - 1:0.

1. Hradec Kr. 10 6 2 0 2

2. Litvínov 9 6 1 0 2

3. Sparta 11 5 2 1 3

4. Liberec 10 5 1 1 3

5. Brno 9 5 1 1 2

6. Plzeň 9 4 1 2 2

7. Vítkovice 9 5 0 1 3

8. Olomouc 9 4 0 2 3

9. Pardubice 10 3 2 0 5

10. Zlín 9 4 0 0 5

11. Třinec 9 3 0 1 5

12. Ml. Boleslav 9 3 0 0 6

13. K. Vary 10 2 0 1 7

14. Chomutov 9 1 0 0 8 25:17 28:18 34:25 32:25 23:19 32:19 19:19 20:20 24:30 27:28 18:22 19:30 24:33 17:37 22 20 20 18 18 16 16 14 13 12 10 9 7 3

Příští kolo, sobota: 18.00 Třinec - Pardubice. Neděle: 15.30 Chomutov - Zlín, 16.00 Vítkovice Brno, Mladá Boleslav - Olomouc, Liberec - Litvínov, 18.20 Plzeň - Hradec Králové.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia