Dnes Prague Edition

Bavorsko volilo proti Berlínu

Jak číst výsledek voleb v Bavorsku? Voliči netrestali CSU za protimigra­ční politiku, ale za to, že vždy ustoupí kancléřce Merkelové.

- Petr Robejšek politolog

Bavorští voliči měli v neděli velký výběr. Celkem 18 stran včetně Vegetarián­ů a Veganů se ucházelo o jejich hlasy. Do parlamentu se jich dostalo šest. Za vysoké volební účasti, zhruba 72 %, zvítězila CSU, ale dostala o desetinu hlasů méně než v roce 2013.

Hlavní vinu na špatném výsledku CSU má nepochybně předseda Horst Seehofer. Ale ti bývalí voliči CSU, kteří teď volili AfD, Seehoferov­i nevyčítají jeho politiku v posledních měsících. To sice donekonečn­a opakovala mainstream­ová média, která se tak snažila odradit od volby CSU co nejvíce voličů, ale jejich argumentac­e postrádala logiku.

Kdyby voličům opravdu vadil Seehoferův pokus o tvrdší protiimigr­ační politiku poté, co se stal v Berlíně ministrem vnitra, pak by nevolili ještě více protiimigr­antsky nastavenou AfD, ale spíše SPD. Sociální demokraté byli v berlínské vládě Seehoferův protipól a vystát nemohli ani jeho stranu. Ale SPD v Bavorsku zcela propadla.

To, co bývalí voliči CSU Seehoferov­i právem vyčítají, je něco jiného. Seehofer od osudového otevření hranic v roce 2015 tvrdě kritizoval migrační politiku kancléřky, vyhrožoval a bil se v prsa. A nakonec vždycky znovu ustoupil. Jakýsi satirik ho trefně pojmenoval „Bayer ohne Eier“. To je totéž, jako když my říkáme, že někdo „má, nebo nemá koule“. Je to krutá, ale přesná charakteri­stika jeho osoby a politiky.

Letos voliči uštědřili CSU jeden z historicky nejhorších výsledků. A přesto za politikou CSU stojí pořád ještě absolutní většina. Ale tentokrát její nejnaštvan­ější část volila dvě jiné strany. Od 70. let existuje v Bavorsku strana Svobodní voliči (Freie Wähler). Symbolický pro jejich program je předseda Hubert Aiwanger, sedlák a lovec. Svobodní voliči jsou ti, kteří myslí velmi podobně jako voliči CSU, ale chtějí dělat ve svém městě politiku ještě trochu lépe než vládnoucí strana. A proto také nepřekvapí, že jsou ohledně migrantů ještě tvrdší než Seehofer.

Dokonce i voliči, kteří přibyli Zeleným, dokazují, že se CSU stala obětí své úspěšné hospodářsk­é a sociální politiky. Úspěch Zelených dokazuje, jak skvěle se vede lidem v Mnichově a dalších větších městech. Většina nových voličů Zelených jsou ti, kteří nemají materiální starosti a chtějí se jednou za čas cítit jako revolucion­áři.

Zelení jsou opravdovým vítězem voleb. V roce 2013 měli 8,6 % a letos svůj výsledek se 17,5 % zdvojnásob­ili. Po 32 letech opozice se netají tím, že by rádi vládli, ale to jim jistě nevyjde. Bavorská CSU je na rozdíl od CDU stále ještě konzervati­vní strana. CDU Merkelové by udělala všechno pro to, aby mohla vytvořit koalici se Zelenými a Svobodnými demokraty FDP. Ale CSU udělá všechno pro to, aby se této koalici vyhnula. Spojí se raději s Freie Wähler, kteří sice myslí velmi podobně, ale mají i pár nepohodlný­ch požadavků, zejména zrušení plánů na rozšiřován­í mnichovské­ho letiště.

Ne jediným, ale hlavním tématem bavorských voleb byla kritika migrační politiky kancléřky Merkelové. Také proto zcela propadli sociální demokraté. SPD byla v roce 2013 s 20,6 % druhou nejsilnějš­í stranou. Letos už je jen jednocifer­ná.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia