Dnes Prague Edition

Rottrová o své nové desce

Říkalo se jí Lady Soul a nyní Marie Rottrová tuto přezdívku vetkla také do názvu své výběrové desky.

- Václav Hnátek redaktor MF DNES

PRAHA Ke svému ranému období, kdy Marie Rottrová hrála převzaté soulové skladby, se ráda vrací, zněly i letos na Colours of Ostrava. „V létě na Colours mě to dost překvapilo,“říká zpěvačka.

Co vás překvapilo?

Byla jsem se podívat večer předtím na islandské kapele Kaleo a říkala jsem si – kéž bych měla tak třetinu lidí, co mají oni. A přišlo jich na mě nakonec stejně. To bylo úžasné!

Na kompilaci Lady Soul jsou i docela neznámé, zapadlé písně. Jaké to bylo procházet archivem a vybírat je?

Já úplně miluju vracet se ke starým věcem. Nedělám to často, ale tady jsem si vzala za své, že tu desku seřadím. Naštěstí kromě jedné písně jsou všechny na YouTube, takže jsem si nemusela pouštět vyloženě staré desky.

Vesměs americkou hudbu jste zpívala a nahrávala v době, kdy vše ze Západu bylo automatick­y zlo. Jiří Tichota mi vyprávěl, že spirituály procházely, protože „je zpívali ústy utlačovaný­ch černochů“. U soulové muziky to bylo podobně?

Ano, přivíraly se nad tím oči a dokonce ty moje písně vysílali v rádiu. Ale musím říct, že jsem měla štěstí na dobu. V roce 1968 a těsně po něm byl režim k hudbě a kultuře vůbec relativně milosrdný. Když se rozjela normalizac­e, bylo to jiné.

Vžila se pro vás přezdívka Lady Soul, ale už tehdy jste zpívala i blues a rock. Později jste přešla k popu. Co vás k tomu vedlo?

Začali mě obklopovat čeští autoři a nabízeli mi písničky. Jeden z prvních byl Jaroslav Wykrent s úžasnou písní Lásko... Jiřina Fikejzová mi otextovala šanson To mám tak ráda. Byly to skladby, do nichž jsem mohla ten soul implantova­t českým způsobem. Začala jsem si budovat originální repertoár, který přede mnou nikdo nikdy nezpíval, což je důležitý stavební kámen každé hudební kariéry.

Nicméně stále jste občas dělala zahraniční covery.

Dnes to nedává smysl, protože se cizí hudba u nás normálně hraje, ale tehdy jsme zprostředk­ovávali muziku, která se lidem líbila, ale i neznámé skladby. Lásko, voníš deštěm vyšla původně na B straně singlu od Black Sabbath, znali ji jen zapřisáhlí fanoušci Ozzyho Osbourna. Nebo píseň Muž č. 1, kterou pro mě otextoval Jarek Nohavica a v originálu ji hráli The Jacksons, tedy kapela, v níž zpíval i mladý Michael Jackson.

Kde jste vlastně k té hudbě, kterou nikdo neznal, přišla?

Rané bluesovky a soulovky jsem skoro všechny znala z Radia Luxembourg.

Takže nahrát na magnetofon a učit se to z něj?

Jistě, měla jsem Sonet duo, šíleně těžká bedna to byla. A později mi kamarád emigrant začal posílat elpíčka. Třeba i novou vlnu nebo punk. I z toho jsem něco natočila.

I punkové písně?

To ne, ale pár novovlňáck­ých věcí ano – třeba jednu nebo dvě od Debbie Harry. Moji synové tehdy byli v pubertě, punk hrál doma pořád a lezlo mi to i ušima. Potom přišli s tou novou vlnou a to se mi líbilo, třeba The Police. Já jsem přístupná i nové muzice, člověk nesmí ustrnout a aspoň to vnímat.

Před pár lety jste ohlašovala konec kariéry...

No, vydržela jsem to dva roky, ale pak se mi strašně stýskalo po pódiu. Je škoda sedět doma a vzpomínat, jak to bylo hezké. Ale koncertuju teď umírněně – tři, maximálně čtyři měsíčně. Předtím jsem dala znovu dohromady Flamingo, hrála s Neřež i s kapelou, se kterou zazněly soulovky třeba teď v létě na Colours. A bylo toho vážně moc.

Jsem přístupná i nové muzice, člověk nesmí ustrnout.

Marie Rottrová

zpěvačka

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia