Dnes Prague Edition

Sucho stálo letos už 24 miliard

Letošní sucho napáchalo škody za desítky miliard korun. 12 miliard počítají zemědělci a minimálně stejnou částku lesníci.

- Dominika Hromková reportérka MF DNES

PRAHA Ještě donedávna byl nejsušším rokem rok 2015. Ten letošní se mu nejen vyrovnal, ale experti se shodují, že jej i překonal. Jen v říjnu doposud napršelo pětkrát méně než obvykle.

Pro zemědělce to znamená rekordní škody. Ministerst­vo zemědělstv­í a agrární komora je vyčíslily na 10 až 12 miliard korun. Nejvíce utrpěli chovatelé hospodářsk­ých zvířat. Kvůli suchu mají málo krmiva pro dobytek. „Největší škody způsobilo sucho na krmných plodinách, a to v hodnotě 5 až 6 miliard,“řekl Jan Doležal z agrární komory.

Minimálně dvanáctimi­liardové ztráty pociťují rovněž lesníci. Extrémní teploty a minimální srážky způsobily oslabení dřevin a vytvořily ideální podmínky pro množení kůrovce.

„Troufám si odhadovat, že reálné škody budou ještě vyšší, protože v těchto 12 miliardách nejsou zatím započítány vodohospod­ářské ztráty,“poznamenal Jan Příhoda z platformy sdružující lesníky Czech Forest Think Tank.

Hynou tuny ryb

To rybáři své ztráty teprve počítají. Jasné ale je, že výlovy ryb budou znatelně nižší. „Vody je málo, má horší kvalitu a ryby jsou náchylnějš­í k nemocem,“vysvětluje za Rybářské sdružení ČR Martin Urbánek.

Připomněl třeba rybník Buňkov v Břehách na Pardubicku, kde veterináři nařídili likvidaci 90 tun ryb nakažených herpes virem. Jejich výlov začal včera. V srpnu zase v největším moravském rybníku Nesyt na Břeclavsku uhynulo 100 tun ryb. Škoda přesáhla pět milionů korun.

Ministerst­vo zemědělstv­í chce vyčlenit na kompenzaci ztrát způsobenýc­h suchem téměř tři miliardy. „Jako první začneme vyplácet dotace za krmné plodiny,“sdělil mluvčí ministerst­va zemědělstv­í Vojtěch Bílý. Pro srovnání, v roce 2015 ministerst­vo vyčlenilo 1,2 miliardy korun.

Díky rezervám z minulého roku ještě krmivo pro dobytek máme, jestli ale bude sucho i na jaře příštího roku, nebudeme mít zvířata čím krmit,“popsal svou situaci středočesk­ý farmář Josef Stehlík, který je zároveň předsedou Asociace soukromých zemědělců. I podle farmářů letošním extrémním suchem utrpěly nejvíce krmné plodiny, třeba kukuřice a hlavně tráva na pastvinách.

„První seče trávy letos na jaře byly nižší o 60 procent. Druhé a třetí se často nekonaly vůbec, přičemž situace byla napříč celou republikou velmi podobná,“říká jejich mluvčí Šárka Gorgoňová.

Ministerst­vo zemědělstv­í letos plánuje vyhradit na kompenzace 850 milionů korun, které nevyplatil­o za škody způsobené suchem a jarními mrazy loni, a k tomu přidá dvě miliardy. Celkem odhaduje škody až na 12 miliard korun, tedy zhruba o dvě miliardy více než loni.

Od prosince budou mít na dotace přednostně nárok chovatelé hospodářsk­ých zvířat. Těm sucho způsobilo škody ve výši mezi pěti až šesti miliardami korun. Místo aby dobytek spásal louky, krmili ho zásobami na zimu.

Nižší úrodu měli i pěstitelé obilnin. Vydělali o dvě až tři miliardy korun méně než obvykle. Právě úroda obilnin je dost individuál­ní. Situace se ale liší farma od farmy. Soukromí zemědělci hlásí celkově nejvyšší pokles na Hané, v severních Čechách, v okolí Prahy a středních Čechách.

Úrodu však ovlivnily například i lokální srážky. Třeba zemědělec Stehlík ze středních Čech si na úrodu obilí na farmě nestěžuje. „Tady

se srážky objevily v době, kdy to porost potřeboval,“doplnil.

Dražší Vánoce

Podle Stehlíka může nastat i problém s napájením. „Nejenže není dostatek vody na vegetaci, která kvůli tomu neroste. Začíná být nedostatek vody pro napájení zvířat,“poukázal.

Kvůli nedostatku vody letos umíraly tuny ryb. „Loni jsme měli v historii snad nejlepší výlov. I proto v porovnání s předchozím rokem nyní očekáváme pokles znatelný,“konstatova­l rybář Martin Urbánek z Českých Budějovic. Hůř než jihočeské rybníky na tom ale letos byly ty na jižní Moravě, Pardubicku či Chlumecku. „Kapři před Vánocemi proto mohou o 5 až 10 korun za kilo podražit,“dodal Urbánek.

Zdražení kvůli suchu se zřejmě nevyhne ani bramborám. Jejich úroda je velmi špatná, oproti loňsku klesla o pětinu. „Brambory podraží zhruba o 25 procent, před vánočními svátky však cena brambor může vyletět vzhůru až o polovinu,“předpoklád­á ekonom Lukáš Kovanda. Kvůli nižším výnosům chmele zdraží i pivo. Ne však více než o pět procent.

S nedostatke­m deště se nepotýkají jen zemědělci a rybáři. Ve velkém trápí i lesníky. Jan Příhoda z platformy Czech Forest Think Thank odhaduje, že kůrovec letos způsobil škody za 12 miliard korun. Do této částky započítal náklady na asanaci kůrovcovéh­o dřeva, jeho nižší zpeněžení na trhu a uschlé sazenice. Jen státnímu podniku Lesy ČR se neujalo 2,5 milionu sazenic.

Ovoci a řepce se dařilo

Naopak ovoci teplé počasí přálo. „Ovocnáři žádné velké ztráty nemají. Byla až nadúroda,“říká tajemník Agrární komory Jan Doležal.

Ovoce sice bylo menší, ale – mimochodem i díky teplému počasí – obsypané stromy ztráty na velikosti vyrovnaly.

Sklizeň jablek podle odhadů Ústředního kontrolníh­o a zkušebního ústavu zemědělské­ho měla být tento podzim o čtvrtinu vyšší než loni. Hrušek bylo dokonce dvojnásobn­ě. Dařilo se i řepce, jejíž sklizeň bude vyšší o pětinu.

 ??  ??
 ?? Foto: Petr Lemberk, MAFRA ??
Foto: Petr Lemberk, MAFRA
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia