Dnes Prague Edition

Tři piva denně a mír v sauně s Jaroslavem Rudišem

Spisovatel Jaroslav Rudiš má svou domovinu rád. Anebo to umí velmi dobře předstírat.

- Monika Zavřelová redaktorka MF DNES Jaroslav Rudiš

Lakuj, ale nepřelakuj, hlásá v Českém ráji, nové knize spisovatel­e Jaroslava Rudiše, jeden z jeho hrdinů. Zlaté pravidlo střídmosti si k srdci vzal i sám autor a napsal knihu, která vzdává hold češství – nenuceně a s nadhledem. Po Národní třídě by si tak Rudiš Českým rájem mohl znovu rozšířit svou čtenářskou základnu. A kde že se ten pomyslný Český ráj nachází? Překvapivě nikoliv v hospodě, ale v sauně. Právě tam se pravidelně schází demografic­ky bohatá skupina mužů. Společně se tam potí taxikář, důchodce, pojišťovák, hasič i bývalý sportovec. V bazénku, odpočívárn­ě i potírně se zavírají před okolním světem a vypocují jej ze sebe, aby byli za pár desítek minut schopni se znovu vrátit domů. Řeší svou hypochondr­ii, konec světa, kvalitu guláše i farmářské trhy. Pravidelně se noří do hloubek ženského neboli velitelské­ho světa, někdy zdárně, bez potřeby kyslíkové bomby, jindy s trochu většími obtížemi.

Nestojí na jednom hrdinovi

Esence těchto rozhovorů, na první pohled možná banálních, nese poselství celé knihy. Svědectví o tom, jací my Češi jsme.

Knize tentokrát nepanuje silný protagonis­ta jako Vandam v Národní třídě nebo Fleischman v Grandhotel­u. Prim hraje výše zmíněná výpověď o jednom malém národu ve středu Evropy. Odvaha si přiznat, jací opravdu jsme, aniž okamžitě propadneme nutkavé touze sebezpytu, je jeden z nejsympati­čtějších aspektů Českého ráje.

Mnozí mohou namítnout, že jde o příběh čistě mužský, ve své komplexnos­ti tak pouze polovičatý. Z čistě biologické­ho hlediska to pravda je, nicméně ani z tohoto světa „za zdí“není nikdo vyloučen. Ženy v něm přítomny jsou, ačkoliv čas od času jsou zbytečnými oběťmi stereotypů. Na druhou stranu i pánové v knize jsou věrnými ztvárněním­i zažitých archetypů.

Nevypráví, diskutuje

Zatímco v Národní třídě Rudiš exhiboval s uměním monologu, Českému ráji vévodí dialog. Běžný lidský rozhovor, který aby byl uvěřitelný, potřebuje autorovu maximální schopnost rozumět rytmu i charakteru hovorového jazyka. To naštěstí Rudiš, jak jeho čtenáři vědí, zvládá na výbornou. Jen je nutné přistoupit na nastavené tempo a neslevovat z něj. Jako pomůcka může posloužit návštěva jednoho z Rudišových autorských čtení, jehož dikce se zarývá tak hluboko do paměti, že už se jí nejde zbavit. Snad jedině že by si případní zájemci zajeli do Brna, kde Český ráj zinscenova­li.

Pětileté čekání na novinku tak stálo za to. Intuice však napovídá, že se Rudiš teprve rozehřívá a na ostrý výkon ještě přijde. Kdo ví, třeba to bude už příští rok, kdy mu vyjde první německý román Winterberg­ova poslední cesta. Do té doby si budeme muset vystačit s moudrostí Českého ráje – až vás zase bude trápit kocovina, Rudišova rada zní jasně – jedině nanuk Míša. A na světový mír? Na ten přesně tři plzně denně.

Český ráj

 ?? Foto: ČTK ?? V ráji Čechů Kniha spisovatel­e Jaroslava Rudiše (vlevo) vychází současně i jako audiokniha, kterou namluvil Petr Čtvrtníček.
Foto: ČTK V ráji Čechů Kniha spisovatel­e Jaroslava Rudiše (vlevo) vychází současně i jako audiokniha, kterou namluvil Petr Čtvrtníček.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia