Dnes Prague Edition

Hamáček s Filipem odolali stranické opozici

ČSSD potvrdila důvěru svému předsedovi, jednotná však není.

- — Ondřej Leinert

Předsedové Jan Hamáček z ČSSD i Vojtěch Filip z KSČM ustáli sobotní vzrušená jednání širších vedení svých stran.

Hamáčkovi z dvou set delegátů v Hradci Králové vyjádřili důvěru skoro všichni, jen tři se zdrželi. Filipovi z devadesáti členů ústředního výboru KSČM zhruba dvě třetiny.

Jejich následné výzvy ke sjednocení strany a ukončení „praní špinavého prádla“na veřejnosti však nejspíš vyslyšeny nebudou.

Hamáčka den po jednání na Facebooku nepřímo kritizoval druhý muž strany Jiří Zimola, když poznamenal, že ve straně pokračuje „štvanice na lidi s vlastním názorem“.

Filip si zase pochvalova­l, že strana je připravena aktualizov­at dlouhodobý program, změnit organizačn­í strukturu a nadále podporovat vládu, protože nemůže stát „na jedné straně s Miroslavem Kalouskem“.

„Příště je na vlásku i náš parlamentn­í status – ten v Evropském parlamentu,“varoval naopak Filipův oponent Josef Skála.

Předseda ČSSD Jan Hamáček se vrátil na místo činu, do královéhra­deckého domu Střelnice, kde byl před osmi měsíci zvolen předsedou ČSSD. A zase slavil úspěch na první pohled skoro ve všem, o co se pokusil. Rozhádané delegáty nechal hlasovat o tom, zda mu stále důvěřují. Výsledek byl jednoznačn­ý: ze dvou stovek účastníků se jen tři zdrželi, nedůvěru nevyslovil nikdo.

Nastínil vznik nové poradní skupiny složené z úspěšných komunálníc­h politiků, jako jsou náchodský starosta a poslanec Jan Birke nebo starosta Bohumína a senátor Petr Vícha. Ti mají přinášet nová témata a pomáhat zlepšovat image strany.

Hamáčkovi se nepodařilo jediné, přimět členy platformy Zachraňme ČSSD, aby už se přestali scházet.

Ale právě diskuse o platformě ukázala na pokračujíc­í rozpory i v nejužším vedení ČSSD, byť Hamáček vyjádřil naději, že jeho tandem se stranickou dvojkou Jiřím Zimolou, který je jednou z hlavních postav platformy, bude dál životascho­pný.

Zimola přitom zažil den plný porážek. Nejdřív mu neprošel návrh, aby byli všichni členové strany přeregistr­ováni a tím se zjistilo, kolik jich reálně je. Pak to, aby strana po třech měsících ve vládě vyměnila dvojici ministrů: zahraničí Tomáše Petříčka a kultury Antonína Staňka. Petříčkovi Zimola vyčetl, že bude stále vnímaný jako pobočník Miroslava Pocheho, Staněk je zase podle něho sice hodný, ale neviditeln­ý a nemá „drive“.

Zimola si následně vyslechl, že na zahraničí chce přivést někoho, kdo by se víc líbil prezidentu Miloši Zemanovi a do čela ministerst­va kultury by zas nejradši posadil sám sebe, což druhý muž ČSSD označil za nesmysly, se svým návrhem přesto neuspěl.

A pak neuspěl ani s návrhem, aby ČSSD hlasovala o jeho důvěře, podobně jako to učinil Hamáček. Na návrh Birkeho se o tomto vůbec nehlasoval­o.

„Delegáti byli na Jirku Zimolu tak naštvaní, že by žádnou důvěru nezískal. Řešilo by se to až do sjezdu, ale to jsem nechtěl. Chci se dívat vpřed. Předseda získal důvěru drtivou, a to je podstatné,“vysvětlova­l Birke.

„Nemám z toho radost, byl bych radši, kdyby se k tomu členové ÚVV vyjádřili,“litoval Zimola.

Naštvaný Hašek se Zimolou

Ale pro další dění ve straně může spíš hrát význam Zimolova reakce z neděle, kdy si na Facebooku postěžoval, jak to celé den předtím v Hradci vypadalo. A dal tak najevo, že „sjednocená“, jak doufal Hamáček, strana po sobotě není.

„Dosavadní širší vedení ČSSD propáslo další šanci ukázat jinou, novou a pozitivní tvář směrem k voličům i celé členské základně. Jsem smutný z toho, že nadále pokračuje sobotkovsk­é „sjednocová­ní“a štvanice na lidi s vlastním názorem,“napsal Zimola.

A jiný člen platformy, bývalý hejtman a poslanec Michal Hašek, si zase na sociálních sítích ostře vyměňoval názory s šéfem pražské ČSSD Petrem Pavlíkem.

„Kdy to za prohrané volby zabalíte? O tom je přece pohádka o zlé platformě – kouřová clona pro totální volební prů*er v Praze,“pustil se Hašek do Pavlíka.

„Demokrati k pohledání“

Hašek přitom už předtím dal najevo naštvání, že ho do Hradce ani nepozvali. „Fakt demokrati k pohledání. Jejich sebereflex­e dvojích prohraných voleb, za které především jako předsednic­tvo nesou odpovědnos­t, nulová, za všechno mohou Zimola, Hašek a spol.,“zlobil se na dálku Hašek. Zatímco v Hradci ho a Zimolu někteří spolustran­íci tepali.

„Když slepice zanáší, tak skončí v polévce,“říkal místopředs­eda Roman Onderka. A Hamáčkovýc­h snah skoncovat se skupinou se zastával také další člen nejužšího vedení Martin Netolický, který dlouhodobě patří ke kritikům zemanovské­ho křídla v ČSSD. Nebo exministr Lubomír Zaorálek.

„Dokud nevyřešíme tento pitomý vnitřní problém, tak se nedostanem­e k tomu, co je naše práce,“hřímal Zaorálek tak, že jeho slova byla slyšet i z uzavřeného sálu.

Zimola oponoval, že nikdo přece nemůže zabránit, aby se skupina lidí čas od času někde v hospodě setkala a vyměnila si svoje názory na směřování strany.

A tak Hamáček může jen doufat, že budou platit jeho slova, kterými po skončení skoro pětihodino­vého jednání přesvědčov­al novináře.

„Je potřeba skončit diskusi o sociální demokracii samé. Není možné, abychom pokračoval­i ve vnitrostra­nických sporech. Abychom pořád diskutoval­i o věcech, které jsou dávno rozhodnuté,“říkal předseda ČSSD.

Strana má podle něho hrát úlohu „levicového rebela ve vládě pravicovéh­o oligarchy“. Sama sebou se bude vážněji zabývat na sjezdu, který se má konat příští rok, 1. a 2. března.

 ?? Foto: Josef Vostárek, MAFRA ?? Skřípající tandem Předseda ČSSD Jan Hamáček dostal důvěru s přehledem, jeho „dvojka“Jiří Zimola naopak kdekoho naštval.
Foto: Josef Vostárek, MAFRA Skřípající tandem Předseda ČSSD Jan Hamáček dostal důvěru s přehledem, jeho „dvojka“Jiří Zimola naopak kdekoho naštval.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia