Dnes Prague Edition

Tenisová invaze z Česka dorazila až k rovníku

-

Seděly v sále místního kongresové­ho centra, které je tak rozlehlé, že sem nejlepší tenistky světa na tiskové konference dopravoval­i na golfových vozících. Petra Kvitová a Karolína Plíšková si právem užívaly pozornosti, vždyť předchozíh­o tři čtvrtě roku vytrvale sbíraly úspěchy – a za odměnu jsou v Singapuru na Turnaji mistryň.

Oběma to vážně slušelo (snad to už není slovní přečin značky MeToo) a obě také dlouhodobě zdobí svoji vlast sportovním­i výkony. Rozdávají radost, chcete-li.

Občas je souběh věcí až kouzelný. Minulý týden totiž Tomáš Berdych a Radek Štěpánek otevírali v Praze krátkodobo­u výstavu nazvanou právě Deset let tenisové radosti – naráží na období roků 2007 až 2017, do kterého pánové přispěli dvěma triumfy v Davis Cupu a dámy přidaly rovnou pět titulů ve Fed Cupu.

Ženská reprezenta­ce bude na šesté zlaté finále útočit 10. a 11. listopadu v Praze proti USA, hlavními trumfy mají být Kvitová s Plíškovou. Jaký kontrast: Štěpánek totiž svojí velkolepou exhibicí definitivn­ě ukončil kariéru a jeho vítězný daviscupov­ý kolega Berdych na ní sehrál jen žertovný part umpirového rozhodčího, protože se teprve vrací po vleklých obtížích se zády.

Za „držákem“Berdychem a showmanem Štěpánkem je prázdný prostor, rozlehlý málem jako Tichý oceán. Nikdo další s podobnými schopnostm­i a potenciále­m teď není k mání. Rozdávání tenisové radosti se ocitlo zcela v ženských rukou.

Do Singapuru se totiž sjelo hned sedm českých dam s raketami, hvězdy PK a KP doplňuje ještě pět deblistek! Nebo spíš „pět a půl“, vždyť další účastnice Turnaje mistryň ve čtyřhře Nicole Melicharov­á má české rodiče, přišla na svět v Brně a stále dobře vládne jazykem předků, byť už reprezentu­je USA. Ať už výsledkově dopadnou jakkoli, takové množství je unikát. „Je to úžasné. To tu ještě nikdy v historii nebylo,“oceňuje Plíšková. „Jsem hrdá na to, že jsem jednou z těch, kteří se podílejí na tenisových výsledcích Česka,“dodala Kvitová.

Zahraniční kolegové se zvlášť jich dvou vytrvale vyptávají, jaké že tajemství se skrývá v desetimili­onové zemi ve střední Evropě, když působí málem jako továrna na špičkové tenistky. Možnosti k obvyklému dotazu nevynechal­i ani v Singapuru.

„Tenis je u nás velký sport. Má bohatou historii. A těší mě, že naše generace jde ve stopách slavných předchůdky­ň,“odvětila Kvitová. Přidávají se k tomu kvalitní trenéři u mládeže a to, že Česko umí vychovávat spíš individuál­ní sportovce než kolektivy. Pominout nelze ani aktuální atraktivit­u pro rodiče, kteří slýchají o pohádkovýc­h výdělcích stávajícíc­h českých hvězd.

Proč se daří ženám, a nikoli mužům? Může to být otázka generační. Rozhodně pak hraje roli to, že v tomhle globálním sportu je mužská konkurence ještě nelítostně­jší a prosadit se trvá déle; možná jsou dnešní mládenci netrpělivě­jší než děvčata.

A možná je to celé tenisová verze „efektu sněhové koule“, kdy se na jeden děj nabalují další a další. V tomto případě jako by úspěch plodil další výhry. Pořád je ke komu vzhlížet (případně i vůči komu se vymezovat). Lze snít o konkrétníc­h věcech (vyhrát wimbledons­ký titul jako Kvitová!) a trénovat s nejlepšími v jednom klubu...

„Mně jako hráčce je samozřejmě jedno, jestli jsou tu Češky, nebo třeba Číňanky, protože na kurtu jsme všechny soupeřky,“usmála se Plíšková ohledně invaze krajanek do Singapuru. „Ale pro naši zemi je to skvělé. Když přidáte úspěšný tým z Fed Cupu, pro lidi momentálně tenis hodně znamená. Proto ho tolik sledují.“

A proto budou tenis sledovat i nyní na „českém“Turnaji mistryň 2018.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia