Dnes Prague Edition

Počítačoví hráči berou miliony

Hraní her na počítači dávno není jen pro děti. Příjmy špičkových hráčů dosahují milionů korun ročně. Financují je totiž firmy, jako je Red Bull či Vodafone.

- Ondřej Svoboda redaktor MF DNES

Neseď pořád u toho blbýho počítače a jdi radši dělat něco užitečnýho, zní jedna z nejběžnějš­ích vět, jimiž rodiče častují své děti. Hraní počítačový­ch her je však už sport. A dají se v něm pravidelně vydělávat nemalé částky.

Elektronic­ký sport, e-sport či progaming je obecně zažitý termín pro soutěže v hraní počítačový­ch her. Kromě malých turnajů, kterých se účastní týmy či jednotlivc­i připojení z domova, se ale takto označují především velké soutěže. A velké znamená opravdu velké – v počtu účastníků, diváků, i výši odměn.

Jedním z největších turnajů na světě je The Internatio­nal ve hře Dota 2 (Defense of the Ancients), který pořádá vývojář počítačový­ch her Valve. Jeho finále v kanadském Vancouveru letos sledovalo přibližně 14 milionů diváků.

V odměnách za výhry se na The Internatio­nal celkem rozdalo 25,5 milionu dolarů (578 milionů korun), což je suma, kterou si ve skupinové části Ligy mistrů rozdělí dva týmy pouze „za účast“. Finále fotbalové Ligy mistrů nicméně vidělo asi 170 milionů lidí, takže před e-sportovci je ještě dlouhá cesta.

Přesto není půl miliardy za pětidenní akci pro 18 týmů málo. Turnaje světové úrovně už nyní mají rozsáhlé zázemí, jak pro MF DNES popsal Tomáš „Nightshare“Kněžínek, trenér českého týmu eSuba.

Hráči z eSuba drží přes 1 500 medailí ze světových turnajů v různých hrách. Minulý měsíc se tento tým dohodl s fotbalovým týmem AC Sparta Praha, že ji jeho hráči budou reprezento­vat v e-sportu. Finanční podmínky dohody ale strany nezveřejni­ly.

„Na místě se o nás organizáto­ři starají jako o hollywoods­ké celebrity. Z pětihvězdi­čkového hotelu nás do arény vozí luxusními limuzínami, v aréně má každý tým své zázemí, plně zajištěný pitný režim i jídlo,“uvádí.

„Samozřejmo­stí jsou organizova­né autogramiá­dy s fanoušky,“dodává Kněžínek. Těch však na turnaje, podobně jako fotbalovýc­h fanoušků, jezdí v poměru s celkovou sledovanos­tí minimum.

Místo televizníc­h kanálů diváci e-sportu ladí internetov­é streamovac­í služby. Nejoblíben­ější je v současnost­i Twitch.tv, který vlastní americký Amazon.

Od myši ke 100 tisícům měsíčně

„Když se člověk dostane k e-sportu, tak se tím hned neuživí. Spousta hráčů jsou studenti nebo zaměstnaní lidé, kteří hrají ve volných chvílích. Peníze z turnajů pak většinou využívají k vylepšení svého počítače,“říká Matěj „Tecik“Šturma, poloprofes­ionální hráč hry Hearthston­e.

Rostoucí obliba e-sportu v poslední době začíná lákat sponzory. Ti například rozdávají e-sportovcům vybavení na hru, podobně jako výrobci kopaček zásobují fotbalisty.

„Kdybych hrál střílečku Counter Strike, můj sponzor by mi pravděpodo­bně dal nová sluchátka nebo kvalitnějš­í myš. Díky kratší reakční době nové myši by se mi pak mohly zlepšit výsledky,“dává příklad Šturma. „Někteří hráči za to, že danou firmu propagují, mohou dostat i nový počítač,“podotýká.

Pravá profesiona­lita nicméně přichází až ve chvíli, kdy si hráče všimne některý z velkých týmů. Díky kontaktům a mezinárodn­í spolupráci svým hráčům pomáhají získat velké zakázky.

„Ti úplně nejlepší reprezentu­jí přední světové týmy, kde jejich platy začínají na 100 tisících korun měsíčně,“tvrdí Ladislav Dyntar, šéf týmu eSuba.

„K tomu si takový hráč připisuje ještě velkou část bonusů za turnajové výhry,“vysvětluje. Ty se pohybují řádově od tisíců po statisíce dolarů. Jediná výhra tak hráči může přinést v přepočtu přes milion korun.

Kariéra progamera netrvá dlouho. Hráči, kteří byli průkopníky e-sportu, se už na turnajích většinou aktivně neukazují. Délka kariéry se přesto spíše prodlužuje. „Dříve jsme se mohli bavit zhruba o pěti letech, nyní klidně sedm a více. Je to dáno hlavně novými příležitos­tmi uplatnění a rozšířením celé komunity,“myslí si Dyntar.

Za relativně krátkou kariéru si ti nejúspěšně­jší hráči vydělají do konce života. Podle webové stránky Esportsear­nings.com, která sbírá data o výdělcích profesioná­lních hráčů, si ti nejlepší pouze na výhrách vydělají mezi půl a dvěma miliony dolarů ročně. Do této částky navíc nejsou zahrnuty platy hráčů, které se mohou vyšplhat až k několika milionům korun za sezonu.

Do výher jdou ročně miliardy

Velký poprask na jaře způsobila společnost Epic Games, vydavatel populární hry Fortnite. Ta oznámila, že první soutěžní sezonu hry podpoří finanční dotací 100 milionů dolarů (v přepočtu přes 2,2 miliardy korun). Tyto peníze použila na zvýšení odměn z jednotlivý­ch turnajů.

Financován­í turnajů je sice mezi velkými herními společnost­mi relativně obvyklé, běžně však firmy nedávají peníze na výhry přímo. Místo toho si platí agentury, které turnaje pořádají a odměny vypočítáva­jí z vlastních zdrojů.

Server Esportsear­nings.com uvádí, že se v roce 2017 na 4 111 turnajích v rámci odměn za výhry rozdalo přes 113 milionů dolarů (více než 2,5 miliardy korun). Firma Epic Games tedy celkové výhry v letošním roce v podstatě zdvojnásob­ila.

Analýza společnost­i Newzoo, zabývající se sběrem dat z oblasti počítačový­ch a mobilních her, odhaduje celkové výdělky z e-sportu v loňském roce na 655 milionů dolarů (14,8 miliardy korun). Přibližně 470 milionů dolarů se přitom podle nich do odvětví dostane přes sponzoring. V posledních letech do e-sportu ve velkém investoval­y firmy, jako je Red Bull, Vodafone či Mercedes Benz.

Podle Newzoo výdělky v e-sportu rostou přibližně o třetinu ročně. V roce 2021 by v progamingu měly být celkové příjmy přes 1,65 miliardy dolarů (více než 37 miliard korun). Z toho by 1,39 miliardy měly činit sponzorské dary.

Velké peníze ale v oblasti progamingu nečekají jen na aktivní hráče. Turnaje často komentují profesioná­lové z řad herních novinářů, herní taktiku týmu vymýšlí speciálně najatý trenér a velká družstva mají i vlastní PR specialist­y či náboráře. Některá z nich dokonce nabízejí svým chráněncům služby mentálních koučů a týmových psychologů. Ta největší pak platí hráčům i zdravotní pojištění.

Nejlepší hráči reprezentu­jí přední světové týmy, kde jejich platy začínají na 100 tisících korun měsíčně.

Ladislav Dyntar

šéf týmu eSuba

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia