Dnes Prague Edition

Nový pán hutí slibuje miliardy

Britská firma Liberty House má zájem o ostravské hutě a chce postavit novou pec.

- Darek Štalmach redaktor MF DNES

Sanjeev Gupta, s velkou pravděpodo­bností nový majitel společnost­i ArcelorMit­tal Ostrava, slibuje v průběhu pěti let nejen avizovanýc­h 150 milionů eur, ale i další desítky milionů navíc. Včera poprvé přijel do Ostravy, aby mimo jiné seznámil místní odboráře se svými plány. Setkání však bylo krátké, odboráři z něj odešli s tím, že jim nový majitel neřekl žádné konkrétní plány, které pro ostravskou huť má. Jasné kroky na několik let dopředu a objem investic chce po případném novém vlastníkov­i písemně také premiér Andrej Babiš.

Zdejší odbory z výběru vaší firmy příliš nadšené nejsou.

Každá změna přináší určitou nejistotu, chápu, že chtějí slyšet něco konkrétníh­o, chtějí vědět, co přinese budoucnost.

Co jim tedy konkrétníh­o nabídnete?

Vždy říkám, že činy hovoří více než slova. Máme za sebou dobré výsledky na pěti kontinente­ch, kde naše závody stojí. Nestalo se, že by jediný podnik, který jsme převzali, snížil výrobu nebo byl uzavřen. Každý podnik, který jsme koupili, roste. Jsme firma orientovan­á na růst, není proč pochybovat, že bychom tady chtěli něco jiného.

Ale odboráři asi budou chtít slyšet konkrétní čísla, výši investic.

Máme počáteční plán, v průběhu pěti let bychom chtěli vynaložit 150 milionů eur, ale to není vše. Chceme prověřit možnosti pro zavedení našeho programu Greensteel, pro který by se tento podnik hodil, protože je tady hodně šrotu. V průběhu času by podnik měl na tento program přejít.

Co by to v praxi znamenalo?

To by znamenalo postavit novou elektricko­u obloukovou pec. Tento podnik má třetí vysokou pec, která není v provozu, jeho kapacita není využívána celá. My bychom rádi prověřili možnost mít místo třetí vysoké pece novou obloukovou pec. Což by znamenalo vybalancov­ání poměru výroby oceli z prvovýroby a druhovýrob­y.

V jakém časovém horizontu uvažujete?

V průběhu prvního roku po dokončení nákupu bychom tuto strategii představil­i. Je otázka, nakolik je to proveditel­né, ale na základě našich zkušeností to realizovat­elné je. Druhovýrob­a už tady je, musíme se zaměřit na prvovýrobu.

Kolik by to stálo?

Je to samozřejmě velká investice, její rozsah zjistí studie proveditel­nosti.

Šla by oblouková pec postavit bez externího zdroje energie?

To právě analyzujem­e. Pokud by to bez toho nešlo, museli bychom prověřovat externí možnosti a tlačit na připojení zvenčí.

První volba bude zvýšení kapacity energetiky, vypadá to, že by to šlo.

V jakém stavu nyní podle vás ostravská huť je?

Je v docela slušné kondici. Mohlo tady být investován­o víc, což ale změníme. Ostrava pro nás bude jeden z klíčových podniků, zdejší výrobu i veškeré příležitos­ti chceme maximalizo­vat.

Řekl jste, že zdejší investice nebyly úplně na výši. Ale ty, které plánujete, jsou ještě nižší než dosavadní.

Oněch 150 milionů dolarů je jen základní plán pro optimaliza­ci podniku, oblouková pec a další investice by samozřejmě byly nad tuto částku. U každé akvizice si dáváme 100 dní, kdy nic neměníme, po sto dnech se rozhodujem­e o detailním plánu do budoucna.

Kde na to všechno chcete vzít? Za co chcete huť koupit, kde chcete vzít na investice? Odboráři mají obavy, že budete chtít po huti, aby si zaplatila svůj nákup, aby si vydělala na investice…

Zdroje na nákup už jsou vyřešeny, jinak bychom se o podnik nemohli ucházet. Co se týče růstu, máme zajištěny zdroje na 150 milionů, u nových projektů, jako je oblouková pec, je spousta možností, máme ve skupině například vlastní banku.

Objevila se informace, že vám banky už nechtějí půjčovat, že se musíte ohlížet po privátních zdrojích.

To není pravda. Kdybychom neměli zajištěné financován­í, tak by ArcelorMit­tal, ani Evropská komise nesouhlasi­ly s transakcí. Finanční zdroje jsou jen z bank, nebo naše vlastní.

Dalším velkým tématem byla elektrárna, klíčový provoz každé huti. Proč není elektrárna součástí prodeje?

Možná tady nastal problém v komunikaci, my zájem o koupi energetiky rozhodně máme. Energetika je klíčovou součástí našeho byznysu. Jsme sice známí v ocelářském průmyslu, ale energetika je významnou součástí naší skupiny. Například v Austrálii plánujeme výrobu 10 tisíc megawattů.

Ale to vám v Ostravě nepomůže, huť nemá dostatečné napojení na síť, většinu energie si musí vyrobit sama.

Ano, to vím, chtěl jsem tím jen uvést, že nám energetika není cizí. O ostravský provoz energetiky máme každopádně zájem, ale vzhledem k času jsme chtěli nejprve dokončit prodej huti s tím, že ostatní budeme řešit později.

V čem to komplikova­lo prodej huti? Vždyť šlo jen o akcie, které firma vlastní.

Šlo o čas, bylo to tak rychlejší. Šlo o termíny, které stanovila Evropská komise. Provoz energetiky byl nabídnut mimo tuto huť, jeho nákup nebyl součástí transakce. Ale budeme se ji snažit získat. Náš tým, který má na starosti energetiku, už provádí potřebné analýzy.

Ptám se na to proto, že huť bez provozu energetiky nemůže fungovat. Byli byste závislí na někom jiném. A platili více, byť třeba jen o marži.

Budeme tuto záležitost muset řešit i proto, že pokud chceme stavět obloukovou pec, která je energetick­y náročnější než klasická vysoká pec, budeme muset řešit i tuto záležitost.

To se v huti řešilo už kolem roku 2000, jedním z řešení tehdy bylo přivést do huti nové vedení vysokého napětí. Ale neudělalo se to.

To je klíčový problém. Ale existují řešení. A ta právě nyní analyzujem­e. Je v našem zájmu energetiku získat.

To asi neznáte české stavební předpisy pro liniové stavby. Stavby dost dlouho trvají.

Víme, že je to na dlouhou dobu, zjišťujeme i to, co můžeme nyní udělat sami. Energetiku by bylo možné rozšířit, zatím to vypadá, že by to mohlo jít. Ale bez dalšího přívodu elektřiny nelze obloukovou pec provozovat.

Ve společnost­i, která energetiku vlastní, má 50 procent ArcelorMit­tal, druhou polovinu pak polská energetick­á firma. Máte zájem koupit podíl ArcelorMit­tal, nebo celou firmu?

Řešíme obě možnosti.

Zdroje na nákup už jsou vyřešeny, jinak bychom se o podnik nemohli ucházet.

 ??  ??
 ??  ?? Chceme, aby to v Ostravě fungovalo Sanjeev Gupta, výkonný předseda skupiny GFG Alliance, vlastnící firmu Liberty House. 2x foto: Alexandr Satinský, MAFRA
Chceme, aby to v Ostravě fungovalo Sanjeev Gupta, výkonný předseda skupiny GFG Alliance, vlastnící firmu Liberty House. 2x foto: Alexandr Satinský, MAFRA
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia