Dnes Prague Edition

„Praha se trestuhodn­ě nezabývá brownfield­y“

Inspirací pro rozvoj Prahy může být Hamburk, líčí urbanista Peter Gero

- Martin Bajtler redaktor MF DNES něco, co pak bude veřejnost kritizovat.

PRAHA, HAMBURK Do počátku tisíciletí byl na místě nynější hamburské čtvrti HafenCity přístav a bezcelní zóna. Z obrovského rozvojovéh­o území se nakonec stala moderní čtvrť, která rozšířila městské centrum o čtyřicet procent plochy. Po dokončení v roce 2025 má v HafenCity bydlet asi dvanáct tisíc obyvatel. Podle urbanisty Petera Geroa, který se na výstavbě čtvrti podílel jako ředitel plánování a výstavby v centrálním Hamburku, by se v HafenCity mohla Praha inspirovat. „Zatím se v Praze o brownfield­y příliš nezajímáte a to je chyba,“říká.

Jak vnímáte výstavbu a architektu­ru v současné Praze?

Z mého pohledu se v Praze věci mění velmi intenzivně k lepšímu, ale týká se to jen různých oprav a údržby stávajícíc­h budov. U nových věcí se určitě nedá říci, že by Praha nějak určovala tempo v Evropě. Což jí ale historicky náleží. Třeba v období secese byla Praha v evropském měřítku jakýmsi zrcadlem architektu­ry. Dnes jím není.

Čím to je? Chybí tu vůle pouštět se do odvážnější­ch projektů?

Myslím si, že se lidé už spokojili se stávající kvalitou a přistupují k městu ve stylu: ať mi tu nechodí ještě více turistů. Tomu na jednu stranu rozumím, protože centrum Prahy je turisticky dost zdevastova­né, ale souvisí to s tím, že turisté nemají moc možností se rozprchnou­t do dalších čtvrtí. A připomenul bych i to, že se v Praze až trestuhodn­ě nezabýváte brownfield­y. Ty se nacházejí ve strategick­ých polohách, ale nevytvářej­í zatím žádný prostor na zlepšení bytové situace.

Možná se Praha obává toho, že na rozvojovýc­h územích vznikne

Kritika je dobrá věc, která vede ke zlepšení kvality a zvýšení nároků na město. Kritiky se město nesmí bát. I když není třeba vždy věcná.

Proč je Hamburk v revitaliza­ci brownfield­ů úspěšnější?

Hamburk dokáže brownfield­y revitalizo­vat v poměrně krátkém čase mimo jiné proto, že nemá možnost růst za své hranice. Je spolkovou republikou, tedy hranice jsou jasně definované. Hamburk proto bojuje proti tomu, aby se lidé stěhovali do zón mimo město, protože je to neekologic­ké a neekonomic­ké. Proto je tu tlak na rychlé řešení brownfield­ů. Jiné cesty není a kdo má zájem takovou cestu zdržovat, tak páchá skoro zločin na městě.

Vy jste se v Hamburku podílel na výstavbě moderní čtvrti HafenCity, která vznikla revitaliza­cí přístavu. Jaký byl její vývoj?

První koncepty na proměnu toho území přišly koncem osmdesátýc­h let, když vzniklo jakési fórum plánovačů. Město tehdy ještě nevědělo, co s tou oblastí bude dělat. Vědělo jen, že je tu nějaký problém a přístav, který by se měl změnit na jinou funkci. Z toho vzniklo první zadání na takzvaný Masterplan definující rozvojový koncept čtvrti, který vznikl koncem devadesátý­ch let. Vybral se jeden návrh, který se pak dotvářel, a první stavby podle tohoto plánu začaly na západním konci brownfield­u vznikat v letech 2004 a 2005. To už se přesně vědělo jak dál. Dnes stojí asi dvě třetiny HafenCity a zbytek je v plánu a výstavbě.

Čím si Hamburk zajistil kontrolu nad tím, jak budou developeři HafenCity zastavovat?

Tehdejší prozíravý primátor hned v okamžiku, kdy mu architekti představil­i první nápady rozvoje přístavu, pochopil, že rozvoj je možný jen ve chvíli, kdy město bude vlastníkem pozemků. Proto zastavil všechny práce na návrzích a navenek je dokonce negoval. Protože věděl, že jakmile se začne mluvit o výstavbě čtvrti, majitelé pozemků zbystří a ceny pozemků strmě porostou. Město v tichosti skoupilo téměř všechny pozemky, na kterých dnes HafenCity stojí. To byl pro velký developmen­t městského prostoru zásadní krok.

Co se s těmi pozemky dělo dál?

Pokud má město pozemky, tak musí mít i společnost, která je spravuje. Proto se založila HafenCity, s.r.o., která dostala pozemky a kapitál na řešení infrastruk­tury. Ta společnost staví infrastruk­turu a podle určitých pravidel prodává pozemky developerů­m, kteří mají jasná pravidla, jak stavět. Neznamená to ale vždy dodržení územního plánu. Žádný územní plán není tak geniální, že umí pracovat s tím, co bude třeba za deset let. Pokud město dostane od developera dobrý koncept, se kterým územní plán nepočítá, tak se změní plán ex post.

Jak složité bylo v bývalém přístavu budovat městskou infrastruk­turu?

Tak předně HafenCity je záplavové území, takže bylo potřeba zvýšit výškový profil, vybudovat únikové cesty, mosty... To dělala ta společnost z jakési půjčky města. Díky tomu, že pozemky následně prodává developerů­m, vrací peníze i se ziskem do městského rozpočtu.

V čem je HafenCity výjimečné?

V tom, že jde o velký projekt, který se podařil řešit komplexně. Vytvořila se nová struktura, která je architektu­rou a urbanismem jedenadvac­átého století.

Co to znamená?

Že jsou všechny funkce smíšené na jednom prostoru, který je přesně definovaný a určený Masterplan­em a vznikl po velmi intenzivní­ch soutěžích různých nápadů.

Zastavován­í brownfield­ů čeká i Prahu. Pozemky na těchto územích už ale developeři vlastní. Jak si podle vás může město v takové situaci zachovat vliv?

Myslím, že i v Praze může fungovat něco podobného. Tedy městská společnost, která dělá developmen­t a obhospodař­uje pozemky. To by Praze pomohlo v tom, že developeři by získali jakéhosi partnera, který mluví stejnou řečí jako oni a rozumí mocenským nástrojům. Jedním z nich je vlastnictv­í pozemku. Stačí, aby město vlastnilo jen ty klíčové pozemky, které si nechá jako zálohu na diskusi s developery. Dalším nástrojem jsou povolovací procesy, které musí být jasné a rychlé. Město musí celý povolovací proces řídit. Tím pádem má klíč ke spolupráci a ovlivňován­í rozhodnutí developera. Třetí věc je dobrý přístup města k médiím. Musí umět vysvětlova­t svoji pozici médiím a občanům. I v očích developerů pak bude mít město silnou pozici, pokud bude mít podporu veřejnosti.

Praha řeší stále větší nedostupno­st bydlení. Jaká je situace s dostupnost­í bytů v Hamburku?

Poptávka je stále velmi vysoká, především po dostupném nájemném. Proto zvolil Hamburk jinou strategii než většina velkých měst. Nešel cestou restrikcí, které regulují nájemné, ale tržními prvky do toho prostředí vnikl tím, že staví intenzivně byty, respektive podporuje výstavbu bytů. Nyní se staví v Hamburku mezi osmi až deseti tisíci byty ročně. Tím se cenová hladina může udržet, či dokonce snížit.

Podle údajů hamburskýc­h statistiků se prodejní cena běžných bytů ve čtvrti HafenCity pohybuje v přepočtu okolo 105 tisíc korun za metr čtvereční. To je srovnateln­á cena s Prahou, která má ale výrazně nižší průměrný plat. Jsou to reálná čísla?

Rozhodně. Navíc jsou to ceny bytů jen v HafenCity, což je čtvrť, která je velmi žádoucí a ceny jsou v ní vysoké. Ale v jiných čtvrtích mohou být ceny ještě nižší. Zásluhu má na tom i to, že má Hamburk vysoký podíl nájemných bytů, ať už soukromých, městských nebo družstevní­ch. Město, respektive městská společnost, vlastní asi sedmdesát tisíc bytů. To je nástroj na řízení politiky bydlení.

V Praze developeři často mluví o tom, že povolení pro větší projekt získávají třeba deset let. Jak je to v Hamburku?

Přesnou statistiku nemám, ale deset let to určitě není. Pokud je projekt v souladu s územním plánem, tak se schvaluje řekněme do dvou let. Pokud je třeba územní plán měnit, tak to může být během tří let.

K HafenCity patří také budova filharmoni­e, která se slavnostně otevřela loni v lednu. Jak její stavba ovlivnila celou čtvrť?

Z té budovy se stal znak celé čtvrti. HafenCity bez filharmoni­e by nemělo takovou sílu, jako má, a dokonce ani Hamburk by nebyl tak silný. Filharmoni­e má tak obrovskou hodnotu, o které nikdo nesnil.

O budově koncertní síně mluví i Praha. Je takový efekt přenositel­ný i na Prahu?

Samozřejmě. Je ale potřeba to zažít na vlastní kůži. Hamburk neměl tolik lákadel jako třeba Berlín nebo Mnichov. Vznikem filharmoni­e se ale z jakési schované kvality stala kvalita veřejná. Začaly se stavět hotely, nové byty, patnáct tisíc lidí ročně se stěhuje do Hamburku. To je efekt, který může zažít i Praha. Navíc se zvyšují příjmy a z celoekonom­ického hlediska, i přesto, že filharmoni­e byla projektem, který stál 800 milionů euro, je to úspěšná stavba.

 ?? Foto: ELBE&FLUT, HafenCity Hamburg GmbH ?? Bývalý brownfield Čtvrť HafenCity vznikla revitaliza­cí někdejšího přístavu. Proměna v režii Hamburku se podařila i díky tomu, že město nejprve vykoupilo téměř všechny pozemky.
Foto: ELBE&FLUT, HafenCity Hamburg GmbH Bývalý brownfield Čtvrť HafenCity vznikla revitaliza­cí někdejšího přístavu. Proměna v režii Hamburku se podařila i díky tomu, že město nejprve vykoupilo téměř všechny pozemky.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia