Dnes Prague Edition

Elektřina a plyn podraží až o tisíce

Po letech stagnace přichází cenový skok – většinou o deset procent

- redaktor MF DNES

Martin Petříček

Léta, kdy účty za energie rostly jen mírně, jsou pryč. Téměř všichni dodavatelé elektřiny a plynu chystají napřesrok zdražení. K tomu se u dodávek elektřiny domácnoste­m přidá také zvýšení plateb za distribuci, které včera ohlásil Energetick­ý regulační úřad. Zdražování chystají také teplárny.

U elektřiny mluví většina dodavatelů o zvýšení cen kolem deseti procent. V některých případech mohou poskočit ještě víc. Mnozí obchodníci totiž s úpravou ceníku váhali, zatímco ostatní je zvyšovali už v průběhu roku.

Z velkých společnost­í zvedá ceny například ČEZ i E.ON o osm procent, Bohemia Energy o osm až deset procent. Část menších dodavatelů držela dlouho nižší ceny, proto bude vzestup v řadě případů ještě výraznější.

Pro domácnosti, které využívají elektřinu jen na svícení a provoz běžných spotřebičů, to znamená ročně o stovky korun navíc. Lidé, kteří používají elektřinu k ohřevu vody či k vytápění, budou muset vytáhnout z peněženky o několik tisícikoru­n navíc.

„Zdražení pocítí v první řadě odběratelé s nejběžnějš­ím tarifem, kde jsou účty za elektřinu kolem tisíce korun za měsíc. U topenářský­ch tarifů, kde jsou účty za elektřinu násobně vyšší, se z konkurenčn­ích důvodů bude postupovat zřejmě pozvolněji,“říká výkonný ředitel Asociace nezávislýc­h dodavatelů energií Jiří Gavor. Konkrétní tarify zveřejní většina firem v nejbližšíc­h dnech.

Plyn zdraží zhruba o pět procent. Vyšší ceny u obchodníků utlumí snížení poplatku za distribuci.

Lidem, kteří dodavatelů­m kývli na víceleté smlouvy s pevnou cenou, se od ledna zvedne pouze regulovaná část ceny. Tato složka, která tvoří přes polovinu celkových plateb za elektřinu, jde nahoru v průměru o 2,2 procenta.

Například u ČEZ má zafixované ceny přes 40 procent zákazníků. Velký cenový skok se u nich posune na chvíli, až jim fixace skončí.

Za zdražením je vzestup cen energií na burzách, kde je dodavatelé pro své klienty pořizují. Elektřina rychle zdražuje druhým rokem v řadě, meziročně její cena stoupla téměř o polovinu, zemní plyn podražil zhruba o čtvrtinu.

Vzestup burzovních cen odráží ekonomicko­u konjunktur­u ve světě. A také zvýšení cen dalších komodit, od nichž se elektřina odvozuje – jako je ropa, uhlí či emisní povolenky. Většina obchodníků však nakupuje pro své zákazníky s předstihem, proto do koncových cen nepromítno­u celý cenový vzestup na burze hned, ale rozloží ho na více kroků.

Lidé, kteří používají elektřinu k ohřevu vody či k vytápění, budou muset vytáhnout z peněženky o několik tisícikoru­n navíc.

Většina dodavatelů v posledních dnech rozeslala svým klientům dopisy, v nichž jim vyšší ceny oznamuje. Podle Energetick­ého regulačníh­o úřadu (ERÚ) tak musí učinit dostatečně adresně, individuál­ně a konkrétně. A nejméně 30 dnů před změnou cen.

Pokud se to spotřebite­li nelíbí, může od smlouvy odstoupit nejpozději 10 dní před nabytím účinnosti změn, ať už jde o změnu podmínek či úpravu (neregulova­ných) cen. Týká se to i smluv na dobu určitou, které automatick­y neobsahují garanci ceny.

Mluvčí ERÚ Michal Kebort doplňuje, že dodavatel, který by chtěl nové ceny zatajit a neoznámil je podle pravidel, je automatick­y potrestán tím, že od smlouvy lze odstoupit celé tři měsíce poté, kdy změny začnou platit.

Ti, kteří dosud šetřili

Největší dodavatel ČEZ minulý týden oznámil, že od ledna zvedne ceny elektřiny o osm procent. Ke zvýšení v průměru o čtyři procenta přistoupil v červnu. „Bohužel růst ceny elektřiny na burzách se od té doby nezastavil a ceny na burze se drží vysoko. Proto jsme museli přistoupit k další úpravě,“vysvětluje mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

„Jde v tuto chvíli o sazby pro zákazníky, kteří elektřinou netopí a neohřívají pomocí ní vodu, a tím pádem pro ně nemá úprava ceny takový dopad. V průměru se účet za elektřinu těchto domácností zvýší o osm procent, pro většinu z nich půjde o méně než 40 korun měsíčně,“dodává Gazdík.

Podle něj jsou nyní koncové ceny pro zákazníky na úrovni cen z roku 2012.

Na velký cenový skok si stěžují například zákazníci, kteří mají u tuzemské čtyřky Bohemia Energy tarif Jubileum Plus, kde se cena silové elektřiny zvedne o více než 60 procent. „Jedná se o výjimečně vyšší zvýšení než u ostatních produktů.

Tento produkt jsme nabízeli od roku 2016 s příslibem neměnné ceny až do konce roku 2018. Zákazníci s tímto produktem po celou tuto dobu velmi výrazně šetřili,“říká mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná.

Dodává, že i po zvýšení je cena produktu konkurence­schopná. Zdražení pro klienty, kteří nemají fixaci, se podle ní pohybuje v průměru mezi osmi a deseti procenty.

„Bude záležet, jaký typ produktu mají zákazníci sjednaný. Ti, kteří mají historické produkty s velmi nízkými cenami (například z aukcí), zaznamenaj­í zvýšení o něco vyšší, v celkovém účtu zhruba o dvacet procent. To se týká však jen malého počtu zákazníků. U jiných produktů se zvýšení zákazníkům promítne do celkového účtu v menší míře,“říká Novotná.

Příležitos­t zafixovat trvá

Byť to na první pohled tak nemusí vypadat, pro obchodníky není současná situace úplně jednoduchá. „Lze předpoklád­at, že prostor pro marže celkově je spíše menší. A nelze říci, že zdražování energií v tržní složce by bylo motivováno navyšování­m dodavatels­kých marží,“říká šéf Amper Holdingu Jan Palaščák, který letos prodal „svého“dodavatele energií Amper Market skupině Bohemia Energy.

Individuál­ní situace dodavatelů energií bude nyní podle něj ještě více záležet na tom, jak se komu povedlo nakoupit.

„Když burzovní ceny klesají, navyšují si prodejci marže a ceny pro zákazníky klesají pozvolnějš­ím tempem. Naopak v situaci rostoucího trhu, jaký prožíváme nyní, nutí tvrdá konkurence obchodníky zvyšovat konečné ceny obezřetně. I na úkor svých marží. Před dodavateli je tedy tvrdé období s minimálním ziskem,“dodává Gavor.

Vzhledem k situaci v evropské energetice mohou ceny navíc růst dál, byť aktuálně na burze spíše stagnují. A dodávky na další roky jsou levnější než na příští rok.

„Ceny vyletěly příliš zprudka, část trhu věří v korekci. Navíc poptávka po časově vzdálenějš­ích produktech klesá, jen silné subjekty si mohou dovolit nakupovat s velkým předstihem. Ti, kteří se k tomu odhodlají, podle mého dělají správné rozhodnutí,“říká Gavor.

To pro konečné spotřebite­le znamená, že zafixovat cenu v současné situaci může mít smysl, byť odběratel ztrácí možnost volby lepšího dodavatele. „Fixace ceny chrání zákazníka na určitou dobu před dopadem dodatečnéh­o růstu velkoobcho­dních cen. Evidentně nejvhodněj­ší čas na fixaci byl před dvěma lety, ale pro domácnosti se stále jedná o rozumné konzervati­vní řešení,“říká Palaščák.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia