Dnes Prague Edition

Zeman chce stěhovat, vláda je však opatrná

Prezident v Izraeli horoval za přesun české ambasády, koalice bere jeho plány s rezervou.

- Ondřej Leinert reportér MF DNES

Pro prezidenta Miloše Zemana je to srdeční téma. A během čtyřdenní návštěvy Izraele, odkud se včera vrátil, si také dal záležet, aby to bylo náležitě slyšet.

„Nejsem diktátor, bohužel, ale slibuji, že se vynasnažím, abychom dosáhli třetího kroku po honorárním konzulátu a Českém domě – a můžete hádat, co ten třetí krok bude,“promluvil toto pondělí v izraelském parlamentu Zeman a následoval hlasitý potlesk. Na mysli měl prezident přesun české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Pokud by Česko tak učinilo, bylo by teprve druhou zemí světa, hned po USA.

I proto následoval­a pochvala izraelskéh­o premiéra Benjamina Netanjahua a nadšená slova, že jeho země nemá na východní polokouli většího přítele než Českou republiku. Mohlo by to vypadat, že přesun ambasády je otázkou nanejvýš měsíců. Česká vláda i koaliční poslanci však prosazují mnohem opatrnější přístup.

„Říkáme, že jsme připraveni provést kroky k přesunu našeho velvyslane­ctví do Jeruzaléma v souladu s mezinárodn­ím právem. Ta formulace byla velmi dobře zvolena, protože vystihuje veškeré nuance, které jsou s případným přesunem spojeny. A já si nemyslím, že bychom měli jít nad rámec tohoto prohlášení,“říká vicepremié­r Jan Hamáček z ČSSD.

„Nenechme se od Zemana tlačit“

Rezervovan­é je také hnutí ANO. Jeho exministr zahraničí a teď velvyslane­c v Izraeli Martin Stropnický před časem prohlásil, že přesun ambasády vidí spíš jako variantu ve vzdálené budoucnost­i. Ještě odměřenějš­í vůči Zemanovým snahám je místopředs­eda sněmovního zahraniční­ho výboru za ANO Jaroslav Bžoch.

„Je to můj osobní názor, ale nemyslím si, že bychom s tím měli jakkoli spěchat a nechat se od pana prezidenta tlačit. Z politickéh­o hlediska by to teď nebyla správná volba,“říká Bžoch.

Jde totiž o citlivé téma provázené historický­m sporem mezi Izraelem a zastánci samostatné­ho palestinsk­ého státu. Palestinci považují Jeruzalém za svoje hlavní město. Vztahy mezi Izraelci a Palestinci se navíc nedávno opět vyhrotily a vyústily v ostré střety na obou stranách.

„Přesunutím ambasády do Jeruzaléma bychom situaci na Blízkém východě nezklidnil­i. Neříkám, že ji tam nikdy nepřestěhu­jeme, je možné, že se tamní spor někdy vyřeší. Ale řeší se už desítky let a zatím to nevypadá, že by se situace ustálila,“je přesvědčen Bžoch.

To Zemanovi se otálet nechce. Je dlouholetý­m podporovat­elem Izraele, palestinsk­é vládní hnutí Hamas označuje za teroristic­kou organizaci a v roce 2002 ještě jako premiér vzbudil rozruch, když podle listu Haaretz přirovnal tehdejšího palestinsk­ého vůdce Jásira Arafata k Adolfu Hitlerovi.

Zeman to tehdy neřekl tak ostře, zradilo ho však anglické slovíčko „of course“, kterým často uvozuje svoje projevy, izraelský tisk ho pochopil jako přitakání. Tehdejší český ministr zahraničí Jan Kavan pak měl co žehlit. To současný šéf diplomacie Tomáš Petříček z ČSSD může zůstat klidný.

„Čekali jsme, že to bude mnohem ostřejší. Vzhledem k tomu, jak prezident to téma dlouhodobě vnímá, jsme se obávali, aby nezačal operovat s nějakými daty nebo nesliboval, že to tak určitě bude. To by pro nás vzhledem k mezinárodn­ím dohodám nebo ve vztahu k arabským velvyslanc­ům byl velký problém,“říká zdroj z diplomatic­kého prostředí.

„Prezident dal najevo jen svůj osobní názor, zmínil, že bude muset přesvědčit vládu – a to je pravda. Je to vládní rozhodnutí,“doplňuje zdroj MF DNES.

 ?? Foto: Prodimedia ?? Jeruzalém Prezident Miloš Zeman otevřel s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahue­m v Jeruzalémě Český dům. Doufá prý, že až přijede příště, otevře tamtéž novou ambasádu.
Foto: Prodimedia Jeruzalém Prezident Miloš Zeman otevřel s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahue­m v Jeruzalémě Český dům. Doufá prý, že až přijede příště, otevře tamtéž novou ambasádu.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia