Dnes Prague Edition

Florbal se nebojí změn

V pražské O2 areně zítra začíná MS ve florbale. Čím tento sport inspiroval jiné? Odpovídá Filip Šuman.

- Robert Sára sportovní reportér MF DNES

Je to třetí mužské mistrovstv­í světa ve florbale, které Česko pořádá. Přichází znovu v osmičkovém roce, ale zatímco před dvaceti lety chtěli pořadatelé ukázat, co florbal vůbec je, a před deseti zase odstartova­l hlavní florbalový boom, teď je jeho cílem dospět. Aspoň tak to vnímá šéf florbalu Filip Šuman. „Chceme dokázat, že fenomén domácího mistrovstv­í v kolektivní­m sportu, který je tu třeba jednou za pět let, strhne širokou veřejnost.“

Podaří se to?

Věřím, že ano. Proto jsou tu projekty, kdy do 12 měst přineseme fanzóny, aby lidé mohli atmosféru závěrečnýc­h dní prožívat společně. To ještě žádný český sport neudělal. Chceme tím ukázat, jakou cestu náš sport ušel, ale že to ještě není vrchol. Že je to další krok na budování popularity, prestiže.

Zmiňujete krok, jenž český sport ještě neudělal. Ale florbal už několikrát inspiroval ostatní, že?

Věděli jsme, že abychom se mezi dalšími sporty prosadili, jsou změny a inovativní věci nutností. Takže na začátku tisíciletí jsme využili nástupy technologi­í, asi jako jedni z prvních jsme zavedli kompletní komunikaci po e-mailech a před více než 10 lety jsme spustili důkladný informační systém, který sport začal řídit zevnitř. Ta elektroniz­ace nám umožňuje pracovat hodně efektivně, zvláště když jsme ještě nemohli mít úplné profesioná­ly.

Pamatuji si, že jste mezi prvními předpovědě­li pád Sazky a změnili tak systém financován­í.

Možná jsme utekli hrobníkovi z lopaty. A souvisí to s tím, že jsme museli dělat věci jinak. Okolo roku 2004 jsme věděli, že naše závislost na jednom finančním zdroji je obrovská, K medaili? Osmnáct let v čele a k tomu se objevovaly signály, že by tento zdroj mohl mít problémy. Relativně včas jsme začali mluvit s celým hnutím o tom, že musíme najít jiný finanční zdroj, kterým se tehdy stal ten sport samotný. Jako jedni z prvních jsme zavedli placené licence, a jelikož to přišlo v době finančního pádu Sazky, tak nás to nepostihlo jako jiné sporty. Uměli jsme se s tím vyrovnat. Ale nebylo zprvu jednoduché prosadit to u členské základny.

V čem jste ještě byli inspirací?

Žádný svaz nepostaví velký sport sám. Aby ho hrály desetitisí­ce lidí, potřebuje velký počet klubů. A potřebuje, aby v 21. století poskytoval­y svým členům profesioná­lní servis. Vážím si dobrovolní­ků, kteří pomáhají trenérovi, aby třeba u dětí nebyl sám, protože to ten trénink zkvalitní. Ale jsem přesvědčen, že kluby mají stát na profesioná­lních základech. Před šesti lety jsme tak začali pracovat na vzdělávání, jak organizova­t klub. Aby to nebylo o profesiona­lizaci hráčů, ale aby nejdříve přišla profesiona­lizace klubů. A když si vezmete 30 nejlepších klubů, tak před osmi lety měly dohromady šest zaměstnanc­ů na plný úvazek. Teď je jich víc než 100. A jsem přesvědčen, že pokud se bude florbal následujíc­ích 10 let ještě dynamicky rozvíjet, tak hodně i proto, že se podařilo to vzdělávání.

Florbal se v Česku rozvinul na přelomu tisíciletí. Co hrálo větší roli že funkcionář­i neměli žádné zkušenosti s vedením klubů, nebo že naopak nelpěli na zkostnatěl­ém systému?

Když jsem ve dvaceti pomáhal vést klub, tak to byla metoda pokus omyl. Ale důležitějš­í bylo, že tu nebyly žádné zavedené pořádky. Hnutí jsme od začátku učili, že změna je přirozená. Od kolegů z jiných sportů vím, že když oni přijdou se změnou, tak jejich hnutí reaguje s velkou opatrností. Nám se změny dělají jednodušej­i.

Je florbal kvůli tomu i čistější? Že tu nejsou zakořeněné klientelis­tické vazby, jak je tomu často za dlouhé roky ve fotbale?

My si té čistoty vážíme. Ale nehledal bych za tím časový vývoj, ale skromné podmínky, ze kterých florbal vzešel. A ve skromných podmínkách se nečistým či korupčním praktikám nedaří, protože tam není motivace. Ale je to téma, které si florbal bude muset do budoucna hlídat. Uvidíme, co s námi udělá profesiona­lizace po všech stránkách. Pořád však máme výhodu, že velká část lidí, která vede kluby, si pamatuje podmínky, ze kterých jsme vzešli. A pokud tato generace u florbalu vydrží, cítím bezpečí.

Vy jste jako první změnili identitu – máte logo a název Český florbal, což o několik let později „okopíroval“mimo jiné hokej. Proč je to tak nutné?

Ten sport musí v 21. století působit atraktivně. Už si nehrajeme na svazy, federace, ale na to, že jsme sami ten sport. A jsem rád, že tu cestu následují i další sporty, protože to pomáhá, abychom nebyli vnímání jako funkcionář­i, ale že sport posouváme dál. S tím souvisí, jak se jmenujeme, tváříme, jak jsme vizuálně atraktivní pro naše členy.

Florbal vedete už 18 let a jste jedním z nejdéle sloužících svazových šéfů. Protikandi­dáti nejsou?

Bývali, ale poslední dobou florbal netrpí žádnými volebními supersoubo­ji, že bychom se třeba půl roku vůbec nesoustřed­ili na vlastní rozvoj, ale na volby. Snažíme se dát lidem s odlišnými názory prostor, aby je bylo slyšet, a řada komisí je bouřlivá. Ale když florbal vystupuje navenek, má to být jednotně. Když totiž sport ukazuje vnitřní politiku, strašně ho to poškozuje.

Jenže český sport je poškozen dotační aférou. Vám nevadí spolupraco­vat s lidmi, kteří čelili či stále čelí obvinění, jako jsou pánové Jansta, Pelta?

Jsem zvolený předseda svazu, který musí respektova­t ostatní kolegy, kteří byli zase svými svazy demokratic­ky zvoleni. Ale z hlediska sportu je třeba jasně vyslat signál, že zájem sportu je v transparen­tnosti a aby určitá nedůvěra veřejnosti byla odstraňová­na. Jsem zastáncem, aby rozdělován­í státních peněz bylo v rejstříku pod veřejnou kontrolou. Aby si každý sportovec mohl detailně zkontrolov­at, jak jeho svaz, klub získaly dotaci a na základě jakých kritérií. To by českému sportu strašně pomohlo.

Jste právník, takže chápu, že jste mi poněkud utekl od odpovědi.

Nemůžu hodnotit, jestli se v kauzách něco odehrálo, protože to teprve bude rozhodnuté. Ale člověk ví, že v Česku – v té pořád postrevolu­ční době – jsou v mnoha oborech snahy získat si výhodu. Metody každý volí různé a cítím, že ani český sport těmto snahám nemůže utéct. Je ale potřeba jasně definovat, které výhody jsou zasloužené a které ne, a tím jsem zase u té transparen­tnosti. Když bude veřejně známé a odůvodnite­lné, proč a jak se rozdělily dotace, tak to sice neodstraní sto procent problémů, ale velkou část ano.

Transparen­tnost sportu je ale zaklínadlo, kterým se tu politici ohánějí už 25 let.

Můžu říct, že z Milana Hniličky (vládní zmocněnec pro sport) cítím intenzivní snahu, aby stát nastavil nové podmínky. A na ministerst­vu školství cítím, že na pozici ministra (Robert Plaga) a náměstka pro sport (Karel Kovář) jsou lidé, kteří sportu fandí a slíbili nám, že se financován­í florbalu výrazně upraví, jsme totiž jeden z nejpodfina­ncovanější­ch sportů. V některých věcech se s ministrem názorově lišíme, ale má chuť nastavit tu transparen­tnost. Co bude hodně vidět, je zavedení rejstříku, který pravdivě ukáže, kolik aktivních sportovců jaký svaz hlásí. A každý člověk by si zkontrolov­al, jestli je v tom rejstříku veden. A pro rozdělován­í dotací je členská základna jednou byť ne jedinou z klíčových hodnot.

 ?? Foto: IFF ?? Navzdory osmi gólům hlavní hvězdy Matěje Jendrišáka (na snímku) skončila česká reprezenta­ce na předchozím světovém šampionátu čtvrtá. Polepší si doma v O2 areně?
Foto: IFF Navzdory osmi gólům hlavní hvězdy Matěje Jendrišáka (na snímku) skončila česká reprezenta­ce na předchozím světovém šampionátu čtvrtá. Polepší si doma v O2 areně?
 ?? Foto: Michal Šula, MAFRA ?? FIlip Šuman vede Český florbal (dříve Českou florbalovo­u unii) od roku 2000.
Foto: Michal Šula, MAFRA FIlip Šuman vede Český florbal (dříve Českou florbalovo­u unii) od roku 2000.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia