Dnes Prague Edition

Paliva zlevňují. Levnější benzin však nevydrží dlouho

- — Tomáš Cafourek

PRAHA Po měsících postupného zdražování cen nafty a benzinu mohou čeští řidiči u čerpacích stanic naopak zaplatit méně. Motorová nafta u čerpacích stanic zlevňuje čtvrtý týden v řadě a aktuálně se prodává v průměru za 33 korun a 34 haléřů. U nejběžnějš­ího benzinu Natural 95 pokles ceny podle dat společnost­i CCS trvá ještě o týden déle a jeho cena v průměru klesla na 32 korun a 90 haléřů. Místy je ale možné paliva nakoupit za zhruba 30 korun za litr. Tento trend by mohl ještě chvíli trvat, než pokles cen ropy zarazí exportéři snížením produkce.

Současná vlna levnějších paliv souvisí s nadprodukc­í ropy poté, co USA, Rusko a Saúdská Arábie zvedly produkce ropy na nová maxima. „V posledních třech měsících se začaly zvedat zásoby ropy, což je možné vidět na statistiká­ch ze Spojených států. To vystrašilo investory, kteří se začali obávat, aby nespadl celý trh, a začali ropu prodávat, čímž se cena snížila na současných 60 dolarů za barel v případě ropy Brent,“uvedl analytik společnost­i Finlord Boris Tomčiak.

Ten předpoklád­á, že během příštího týdne může cena nafty klesnout o 15 až 20 haléřů.

Současné snižování cen paliva může podle odhadů trvat do poloviny prosince, kdy se projeví omezení produkce ropy. Domlouvají se na něm země z ropného kartelu OPEC a Ruska. V tomto týdnu se podle analytika společnost­i Finlord Borise Tomčiaka sejdou země OPEC, po 6. prosinci tak bude zřejmé, o kolik se sníží těžební limity.

Změna cen suroviny pro výrobu paliv se ale na konečných cenách pro spotřebite­le projeví až s odstupem. Zejména v situaci, kdy dochází ke snižování ceny ropy, nekopíruje cena paliv její hodnotu. „Některé pumpy stále drží ceny nahoře, protože doprodávaj­í staré zásoby nebo chtějí současné situace využít,“uvedl šéf ekonomické­ho úseku sítě čerpacích stanic Tank ONO Jiří Ondra.

Ta aktuálně prodává natural za 28 korun a 50 haléřů a naftu za 30 korun a 50 haléřů. Při těchto cenách mají pumpaři marži kolem 90 haléřů až jedné koruny na litr paliva. Většinu nákladů na prodej benzinu a nafty tvoří spotřební daně a daň z přidané hodnoty.

Jen zhruba 35 procent z ceny paliva tak určují náklady vstupní suroviny, uvedl analytik společnost­i Colosseum Tomáš Turna. Podle něj nynější snižování cen odráží prudký pokles ceny ropy, která v případě ropy Brent klesla o bezmála třetinu.

Nafta je dražší kvůli mrazům

České čerpací stanice nicméně z velké části stále žijí ze zásob, které se udělaly v září a v říjnu, uvedl Václav Loula z České asociace petrolejář­ského průmyslu. V tomto období se začínají firmy předzásobo­vat topnými oleji a naftou pro nadcházejí­cí zimu, což je hlavní důvod, proč je nyní cena dieselu aktuálně vyšší než běžného benzinu.

„Zatímco natural si v období září a října připsal 24 dolarů na tunu, nafta si připsala 56 dolarů na tunu,“dodal Loula s tím, že pro českého spotřebite­le cenu ještě dále prodražova­la slabá koruna. Kurz české měny v tomto období spadl z 21 korun a 60 haléřů za dolar na 22 korun a 90 haléřů za dolar.

Nejvíce platí Pražané

Dalšími důvody dražší nafty je nutnost přidávání nemrznoucí­ch složek a skutečnost, že i mezi českými motoristy je poptávka po naftě mnohem větší než po benzinu a nadále se zvyšuje. Jen během letošního roku by spotřeba nafty měla podle odhadů vzrůst o dvě až tři procenta na 5,9 miliardy litrů. Už nyní přitom podíl nafty na celkovém množství spotřebova­ného paliva dosahuje tří čtvrtin, za což vděčí zejména kamionové dopravě, která zatím až na výjimky využívá výlučně dieselové motory.

I přes nynější pokles se ceny paliv na českých čerpacích stanicích drží na vyšší úrovni než na začátku letošního roku. „V březnu se průměrná cena benzinu Natural 95 pohybovala okolo 30,5 Kč za litr a průměrná cena nafty okolo 29,7 Kč za litr, a to při spotové ceně ropy Brent okolo 64 amerických dolarů za barel,“doplnil Turna. Podle něj bude ještě v prosinci klesat zejména cena naturalu, zatímco naftě v dalším poklesu bude bránit zahájení topné sezony.

Tradičně nejvyšší ceny platili řidiči za natural i naftu v hlavním městě. U naturalu se ceny na pražských čerpacích stanicích v minulém týdnu držely o téměř 80 haléřů výše, než byl celorepubl­ikový průměr. Cena za litr naturalu tak v Praze dosahovala 33 korun a 68 haléřů. Motorová nafta se v Praze v průměru prodávala bez dvou haléřů za 34 korun, což je o 64 haléřů dráže než průměr.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia