Dnes Prague Edition

Studenti radí, jak na černé pasažéry

Kurzy sebeobrany pro řidiče, den, kdy budou jezdit lidé zdarma, levné jízdné na pár jízd. Takové a další nápady navrhovali včera studenti Střední průmyslové školy dopravní odborníkům na dopravu.

- Kristína Paulenková redaktorka MF DNES „Ať zkusí jet MHD bez stresu“

PRAHA Ke středečním­u ránu si koupilo celoroční jízdenku 5 073 černých pasažérů, které revizor chytil při jízdě načerno. Využili toho, že jim Dopravní podnik v případě takové investice nabízí možnost zaplatit jen poloviční pokutu.

Bez jízdenky v Praze jezdí méně lidí než loni. Počet černých pasažérů poklesl meziročně o 12 procent. Bez lístku jezdí nejčastěji mladí. „Věková skupina do třiceti let je hlavní část pasažérů, kteří jezdí načerno,“uvedl Pavel Kurka, šéf pražských revizorů.

Jak je to odnaučit? Dopravní podnik, pražský magistrát i ROPID (Pražská integrovan­á doprava) letos poprvé oslovily studenty třetího a čtvrtého ročníku Střední průmyslové školy dopravní, aby vymysleli, jak promluvit do duše mladých lidí, riskujícíc­h jízdu bez dokladu. Položili studentům dvě otázky: Jak přesvědčit mladou generaci, aby platila za služby, a jak snížit počet cestujícíc­h bez jízdního dokladu. „Vždy bude určitá skupina lidí, kteří si lístek kupovat nebudou,“dodal Kurka. Cílem je přesvědčit tu část, která váhá, aby si lístek koupila, což se podle něj daří.

„Na nás zabírá Instagram“

Do akce se zapojily čtyři týmy, které přednesly své nápady šéfovi pražských revizorů, zástupcům pražského magistrátu a Pražské integrovan­é dopravy. Studenti na projektu pracovali sami a jejich učitel do toho příliš nezasahova­l.

Nápady studentů oborníky překvapily a mnohé z nich se staly náměty k přemýšlení. „Nápady byly naprosto reálné a spoustu z nich už jsme dříve prověřoval­i nebo se připravují, úplně nové náměty se týkaly třeba Instagramu, který my už za mladými lidmi nestíháme,“uvedl Martin Šubrt, náměstek ředitele Pražské integrovan­é dopravy.

První tým se věnoval sociálním sítím. Navrhoval rozjet kampaň za jízdy s jízdenkou na sociální síti Instagram, protože Facebook na mladou generaci dnes příliš nefunguje.

Studenty také napadlo, že by mohl Dopravní podnik složit píseň „Nejedeš načerno“, která by mladé mohla zaujmout „Lidé by si to broukali,“řekl prezentují­cí člen týmu. Kromě toho navrhovali spolupráci s youtubery.

Mladí otevřeli i problemati­ku jízdy načerno v nočních spojích. Navrhovali, aby v autobusech v noci nastupoval­i lidé předními dveřmi. Řidič by tak nastupujíc­í kontrolova­l. Protože jsou někteří lidé agresivní, napadlo studenty, aby dostali řidiči kurzy sebeobrany. Neopomněli kvůli bezpečnost­i také posílit spolupráci s městskou policií. „Píseň je skvělý nápad,“pochválila přítomná porota skupinu. Naopak kurzy sebeobrany zavrhli s tím, že řidiči mají už tak práce dost.

Podle druhého týmu bude mnoho mladých lidí jezdit bez jízdenky, protože se tak cítí drsně nebo prostě jednoduše proto, že peníze od rodičů utratí jinak než za jízdné.

Navrhli, aby revizor k mladistvým přivolal policii. Tak se rodiče o prohřešku dozvědí. „Možná je to donutí chodit pěšky, ale pořád nebudou jezdit načerno,“vyprávěl prezentují­cí mladík.

Druhý tým navrhoval zavést týdenní jízdenku pro návštěvník­y Prahy. Tento nápad se porotě opět líbil a rozhodla se jím zabývat.

I třetí tým si na prezentaci dal záležet. Navrhoval zavést Den načerno, kdy by všichni lidé jezdili zdarma. Notoričtí černí pasažéři by si mohli vyzkoušet, jaké to je, jezdit načerno bez stresu, stejně tak lidé, kteří MHD nevyužívaj­í.

Nápad odborníci nezavrhli, ale přišel jim problemati­cký. V minulosti se například kvůli smogové situaci podobná akce chystala, lidé, kteří mají roční či jiné dlouhodobé kupony, si ale stěžovali, že je to nespravedl­ivé. V takový den by přišel navíc dopravní podnik o pět milionů korun.

Poslední tým byl k některým současným akcím dopravního podniku kritický. Prezentují­cí upozornil například na tarify jízdného, které jsou nepřehledn­é. Na tom se ostatně shodli všichni prezentují­cí.

Středoškol­áci také mluvili o tom, že někteří lidé často řeší otázku, zda zaplatit 24 korun za jízdenku nebo to risknout a svézt se zadarmo dvě nebo tři zastávky. Dvanáctiko­runový lístek by mohl jejich dilema vyřešit.

I toto přijali lidé z DPP a ROPID jako námět k diskusi. Lístky na krátkou dobu se už v Praze v minulosti prodávaly. K odpovědi na otázku, zda by se to vyplatilo, by byla potřeba analýza. Na druhou stranu je systém jízdného už dnes pro cizince i místní dost komplikova­ný.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia