Dnes Prague Edition

Za vodu si letos Češi připlatí 100 korun

Voda opět zdražila, atakuje 90 korun. Vodárny slibují, že trend může zastavit snížení daně.

- Filip Horáček redaktor MF DNES

PRAHA Za kubík vody si Češi letos připlácejí v průměru tři koruny. Zdražení je nejvyšší za šest let. V součtu je tak letos dodávky vyjdou o sto korun dráž než loni.

V některých městech ceny vyskočily až o šest korun. Rekord drží město Bruntál, kde místním vodné a stočné zdražilo ze 70,54 koruny na 77,23 koruny, tedy téměř o desetinu. Za celý rok to dělá 192 korun navíc na hlavu. Nelibě zdražení nese i část obyvatel Krnova či Vsetína, kde si dodavatelé přisadili čtyři až pět korun. Ceny naopak zůstaly stejné v Rokycanech, Kladně nebo Mělníku.

Jako důvody zmiňují vodohospod­áři zejména inflaci, ale i skokový růst cen energií, investice do obnovy sítí a zvyšování mezd.

Zároveň však slibují, že pokud projde návrh na snížení DPH u vodného a stočného z patnácti na deset procent, tak zlevní. „Platby za vodné a stočné by v tom případě klesly téměř o čtyři koruny za kubík,“předjímá ředitel Sdružení odboru vodovodů a kanalizací ČR Oldřich Vlasák.

Domácnosti ve většině Česka letos budou připlácet za dodávky vody. Vodárenské firmy ceny za kubík vodného a stočného navýšily v průměru o 3,2 procenta na 89,34 koruny.

Metr krychlový zdražil zhruba o tři koruny, vyplývá z analýzy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK). Při spotřebě necelých 33 kubíků na hlavu za celý rok to dělá rovných sto korun navíc. Některé firmy zdražily až dvojnásobn­ě. Vyšší nárůsty jsou v některých případech způsobeny investicem­i do obnovy vodovodů a kanalizací. Hlavním důvodem je však podle vodohospod­ářů inflace. A jejím motorem je fakt, že Češi bohatnou.

Účty za vodu také podle firem zvedá prudké navýšení cen energií, růst cen chemikálií či provozního materiálu a nárůst mezd.

Nejdražší voda je v Turnově, kde Severočesk­é vodovody a kanalizace metr čtvereční zdražily o zhruba tři koruny na 108,80. Do ceny se tam delší dobu promítají miliardové investice do modernizac­í vodovodů, kanalizací, čistíren odpadních vod i úpraven vody.

Opačným extrémem je město Krnov. Tam cena stoupla přibližně stejně na 51,87 koruny. Krnov má nejlevnějš­í vodu v zemi. Vděčí za to faktu, že na rozdíl od většiny tuzemských měst neprodal infrastruk­turu soukromým firmám.

Některá města na ceníky letos nesáhla. Vodné a stočné nezdražilo v Rokycanech, Kladně, Mělníku či Rychnově nad Kněžnou. Jen desetihalé­ře si připlácejí obyvatelé Českých Budějovicí­ch nebo Tábora.

Je však možné, že dodavatelé vody ještě letos zlevní. Poslanecká sněmovna právě projednává novelu zákona o DPH, která počítá s přeřazením části vodného a stočného z 15procentn­í do snížené, 10procentn­í sazby. Ředitel SOVAK Oldřich Vlasák slibuje, že pokud zákon projde, firmy zlevní v průměru o čtyři koruny na kubík.

MF DNES to potvrdily všechny oslovené firmy. „Pokud se tak stane, určitě zlevníme úměrně tomuto snížení i cenu pro koncové zákazníky,“řekl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek. Odmítl spekulaci o tom, že by si firma raději navýšila marži.

„Pokud DPH klesne, mělo by se to promítnout do konečné ceny pro zákazníka,“souhlasí Jaroslav Jouza, ředitel společnost­i VAK Bruntál. Podobně už dříve mluvil i jednatel Krnovských vodovodů a kanalizací Libor Staněk.

Krnov má nejlevnějš­í vodu v zemi. Na rozdíl od většiny měst neprodal infrastruk­turu soukromým firmám.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia