Dnes Prague Edition

Gól, body... A pískot

Spartu zachránila až penalta. Posun proti podzimu? Nulový.

- David Čermák fotbalový reportér MF DNES

Bezgólový zápas se už přehoupl do nastavenéh­o času, když kapitán Martin Frýdek dorazil do branky vlastní neproměněn­ou penaltu. Sparťanští fotbalisté na sebe naskákali, radovali se, spadla z nich deka, pod kterou se přes devadesát minut v utkání proti Bohemians dusili.

Ale na tribuny se euforie nepřenesla. Ani náznakem.

„Ščasný ven, Ščasný ven,“burácel po gólu kotel i ostatní sektory.

Žádná velká radost, žádné velké oslavy. Gól negól, velká část sparťanský­ch fanoušků odcházela domů rozčarovan­á a jejich naštvání odnesl kritizovan­ý trenér.

„Chápu, že frustrace nemůže odeznít jen díky tomu, že v přípravě všechno vyhrajeme,“krčil rameny Zdeněk Ščasný. „Chápu fanoušky, že by byli nadšení, kdyby to bylo v poločase čtyři nula. Já taky.“

Jenže k tomu bylo daleko a tři body nemohou zakrýt, že Sparta do jara vstoupila rozpačitě. I když celou zimu pracovala na tom, aby konečně našla tvář, zápas proti třináctému týmu tabulky odhalil, že se zatím téměř neposunula.

Nebýt zbytečného vyloučení Ljovina a nesmyslnéh­o zákroku hostujícíh­o obránce Dostála, který uvnitř vápna stáhl Chipcia ve chvíli, kdy balon letěl vysoko na tribunu, sparťané by doma uhráli jen bod.

„Asi se to písknout dalo,“uznal Dostál, jehož prohřešek rozhodčí Proske odhalil až u videa.

Frýdek pak pohotově napravil penaltové zaváhání, Sparta neztratila, ale vzhledem k průběhu zápasu je na Letné ke spokojenos­ti daleko.

Už v prvním poločase tribuny pískaly, protože v úvodu víc zlobili hosté. Ti se navíc vztekali po sporném zákroku Chipcia na Závišku, který hodně zaváněl penaltou.

„Mrzí mě, že se rozhodčí v takové situaci ani nejde podívat na video. Pak se jde podívat na situaci, kdy je balon úplně v pr...,“divil se hostující trenér Martin Hašek. „Jak to mám běžnému fanouškovi vysvětlit?“

Není divu, že Bohemians odjížděli zklamaní, protože Sparta je výrazně nepřehrála. Jedno břevno, dvě nebezpečné rány z dálky, jinak nic. Až nastavení domácí vysvobodil­o.

„Vítězství je samozřejmě výborné, potřeboval­i jsme ho. Ale určitě to nebylo optimální,“uznal Ščasný.

Sparta zkouší všechno možné, aby se dostala z mnohaměsíč­ní krize. Před rokem vsadila na bombastick­é nákupy, přivedla velká jména ze zahraničí za spoustu peněz a doufala, že to bude stačit aspoň na zlepšení, když ne na vyléčení. Nestačilo.

A tak se teď vydává jinou cestou, která na první pohled vypadá rozumněji. Snaží se najít vhodný mix zahraniční­ch a českých hráčů, nebojí se dát šanci odchovanců­m.

Proti Bohemians vypustil Ščasný od první minuty na trávník debutující­ho stopera Plachatého a nečekaně i šestnáctil­etého Hložka, který zaskočil za zraněného Karlssona.

Patřili k lepším, stejně jako v přípravě, jenže ani ta, jakkoli se vydařila, tým nenapumpov­ala potřebným elánem. Je rozdíl vyhrávat zápasy na soustředěn­í v teple, kde hra postrádá tempo, náboj a napětí, a pak v mrazivém začátku ligy, kdy je tlak nesrovnate­lně větší.

„Věděl jsem, že to bude zápas o hlavách. Že bude složitý,“líčil Ščasný. „Příprava nám vyšla, ale tady fanoušci zapískají, něco vám nevyjde a všechno je jiné. A my nemáme hráče, který by to usměrnil.“

Spartě tak udělala radost jen výhra, díky které se o skóre posunula na čtvrté místo. „A za dva dny nikdo nebude vědět, že jsme hráli špatně,“doufal střelec Frýdek.

O tom by se dalo pochybovat. Fanouškům v současném rozpoložen­í tři body ke spokojenos­ti nestačí. Vítězství na poslední chvíli

17.00

AC Sparta Praha Bohemians 1905

Branka: 90. Frýdek (1:0).

Rozhodčí: Proske - Kotík, Caletka. ŽK: Plechatý - Vacek, Ljovin, Dostál. ČK: 82. Ljovin (Bohemians). Diváků: 11 625. Poločas: 0:0. Sparta: Nita 3 - Zahustel 3.5, Plechatý 3.5, Štetina 4, Hanousek 4 - Hložek 2.5 (78. M. Hašek ml.), Frýdek 3, Kanga 3 (65. V. Kadlec 3), Sáček 4, Chipciu 3.5 - Tetteh 4.5 (68. Pulkrab 3.5). Trenér Ščasný.

Bohemians: Fryšták 2.5 - Dostál 3.5, Hůlka 2.5, Krch 2.5, Bartek 2.5 - Záviška 2.5 (59. Reiter 3.5), Ljovin 4.5, Vacek (80. Jindřišek), F. Hašek - Koubek (84. Nečas), Vaníček 2.5. Trenér M. Hašek st. (vp) střely na branku střely mimo rohy hodnocení

8:1 7:3 4:3 4:3

SK Slavia Praha FK Teplice

Branky: 83. Souček z pen. (1:0), 84. Van Buren (2:0).

Rozhodčí: Pechanec - Nádvorník, Paták. ŽK: Bořil - Ljevakovič, Jeřábek. ČK: 82. Jeřábek (Teplice). Diváků: 10 847. Poločas: 0:0

Slavia: Kolář 2 - Coufal 2.5, Ngadeu 2, Kúdela 2, Bořil 3 - Souček 2, Hušbauer 2.5 - Zmrhal 2.5 (87. Král), Ševčík 2.5 (71. Van Buren), Olayinka

3 (57. Stoch 2) - Škoda 2. Trenér Trpišovský. Teplice: Grigar 2 - Vondrášek 3, Jeřábek 4, Čmovš 3, Krob 3 - Hora 2.5, Ljevakovič 3, Kučera 2.5, Moulis 3.5 (63. Hyčka 3.5) - Shejbal 2.5 (72. Vošahlík), Žitný (80. Hošek). Trenér Hejkal. (jic) střely na branku rohy hodnocení

9:1 10:7 2:3.5 střely mimo 7:4

FK Mladá Boleslav FC Viktoria Plzeň

Branky: 37. Beauguel (0:1), 75. Komličenko z pen. (1:1). Rozhodčí: Julínek - Podaný, Dobrovolný. ŽK: Chaluš - Procházka, Havel, Hubník, Pernica, Chorý. Diváků: 3 491. Poločas: 0:1.

Ml. Boleslav: Šeda 3 - Křapka 4, Chaluš 2.5, Šušnjar 2.5, Fulnek 2 - Hubínek 3, Takács (7. Tatajev 2.5) - Přikryl 3, Matějovský (85. Mašek), Ladra 3.5 (63. Ewerton 3) - Komličenko 2. Trenér Weber.

Plzeň: Hruška 2.5 - Havel 2.5, Hejda (7. Pernica 3), Hubník 4, Limberský 3 - Hrošovský 2.5, Procházka 3 - Kayamba 2.5 (79. Petržela), Čermák 3.5 (85. Chorý), Kovařík - Beauguel 2.5. Trenér Vrba. (prp) střely na branku střely mimo rohy hodnocení

4:3 6:7 2:7 2.5:3

FC Slovan Liberec FK Příbram

Branky: 20. Hybš (1:0), 28. Pešek (2:0), 43. Oscar (3:0), 62. Kozák (4:0).

ŽK: Breite, Oscar, Kozák - Mingazov. Rozhodčí: Marek - Antoníček, Vodrážka. Diváků: 3 299. Poločas: 3:0.

Liberec: Nguyen 2 - Mikula 2, Kačaraba 2, Karafiát 2, Hybš 1.5 - Breite 1.5 (77. Mara), Oscar

(69. Lehoczki 2) - Oršula 2 (63. Malinský 2), Nešický 1.5, Pešek - Kozák 1.5. Trenér Hornyák.

Příbram: Kočí - Nový 5, Kodr 5, Tregler 5, Jablonský 5 - Hlúpik (46. Květ 3.5), Mingazov 3.5, Rezek 4.5 (72. Průcha), Antwi 4.5 - Fantiš 4, Keita

(53. Nitrianský 3.5). Trenér Csaplár. (hav) střely na branku střely mimo rohy hodnocení

12:2 3:1 6:5 1.5:4.5

MFK Karviná SFC Opava

Branky: 13. Jurečka (0:1), 15. Wágner (1:1). Rozhodčí: Franěk - Blažej, Kubr. ŽK: Kouakou (Karviná).

Diváků: 3 238. Poločas: 1:1.

Karviná: Berkovec 2.5 - Krivák 3, Rundič 3, Záhumenský - Čolič 2.5, Budínský 2.5, Smrž 3, Bukata 3.5 (67. Faško), Guba 3.5 (78. Moravec) - Ba Loua 3 (87. Kouakou), Wágner 2. Trenér Hrnčár.

Opava: Šrom 1.5 - Hrabina 2 (69. Helebrand 3.5), Simerský 3, Radič 2.5, Žídek 2.5 - Řezníček 3, Zavadil 2.5 - Jurečka 2, Janetzký 2 (80. Opoku), Zapalač - Smola 2.5 (90. Juřena). Trenér Kopecký. střely na branku

5:5 střely mimo 3:3

Fastav Zlín 1. FC Slovácko

(jsl) rohy hodnocení 9:3 3:3 Branka: 47. vlastní Dostál.

Rozhodčí: Lerch - Kříž, Vaňkát. ŽK: Bartošák Havlík, Navrátil, Franič, Juroška.

Diváků: 4 051.

Poločas: 0:0.

Zlín: Dostál - Bačo 3, Buchta 3, Gajič - Holík 4 (73. Hronek), Džafič 4 (86. Slaměna), Podio 3.5, Jiráček 3.5, Bartošák 3.5 - Poznar 4, Vyhnal 5 (61. Železník 4). Trenér Pivarník.

Slovácko: Trmal 2 - Juroška 3.5, Hofmann 2, Kadlec 2, Divíšek 3 - Daníček 2.5, Janošek 3.5 (76. Sadílek) - Navrátil 4 (81. Reinberk), Havlík 3.5, Kalabiška 2.5 - Diviš 3 (89. Franič). Trenér Svědík. (fop, raš) střely na branku rohy hodnocení

0:0 4:3 4:3 střely mimo 2:3

?? Foto: Michal Sváček, MAFRA ?? Současný kapitán Martin Frýdek se raduje z vítězného gólu v utkání s Bohemians 1905, který vstřelil v nastaveném čase z dorážky po vlastní neproměněn­é penaltě.
Foto: Michal Sváček, MAFRA Současný kapitán Martin Frýdek se raduje z vítězného gólu v utkání s Bohemians 1905, který vstřelil v nastaveném čase z dorážky po vlastní neproměněn­é penaltě.