Dnes Prague Edition

Sázky jsou příliš chytlavé, radši si zahrajte na kytaru

Jak hluboký je problém, který řeší fotbalové Znojmo? Pochybné live sázky na zápasy trápí už léta nejen Česko, ale celý svět.

- Kauza MF DNES fotbalový reportér MF DNES

David Čermák, Jiří Punčochář, Miloslav Jančík

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní chorvatští investoři fotbalovém­u Znojmu nabídli potřebnou dvoumilion­ovou finanční injekci, šéfové druholigov­ého klubu nadšeně souhlasili. Snad zapomněli, že ve fotbalovém byznysu se dobročinno­st příliš nepěstuje. A že se za ní může skrývat černota.

Znojmo teď čelí nepříjemné­mu podezření, že jeho zimní přípravné zápasy byly zmanipulov­ané sázkařskou mafií – proto raději navenek podezřelý kontakt s Chorvaty přerušilo.

Jak se chce bránit? A co vlastně obnáší nečistá hra s fotbalovým­i výsledky? MF DNES nabízí otázky a odpovědi.

1

Co bude se Znojmem?

Ve třináctém týmu druhé ligy to vře. Od nedělního odpoledne, kdy dorazil na soustředěn­í v chorvatské Makarské, řeší, jak se vypořádá se sázkařským skandálem. Radar společnost­i Federbet, která na nekalé sázky upozorňuje, poukázal na čtyři podezřelé lednové zápasy.

„Až do vyřešení případu pozastavuj­eme spolupráci s chorvatský­m investorem,“prozradil včera šéf klubu Jiří Tunka. „Zároveň předáváme případ právníkům a já i pan Goran podáme trestní oznámení na neznámého pachatele za poškození dobrého jména našeho klubu.“

Pan Goran, celým jménem Goran Spahič, zastupuje společnost, která Znojmu nabídla pomocnou ruku. Poté, co se v lednu v klubu objevil a přivedl si čtyři hráče z bývalé Jugoslávie, začala se množit podezření. Když vyšla najevo, Znojmo raději spolupráci stoplo. Byť by se mu v těžké situaci peníze velmi hodily. „Ale pokud by měly pocházet z nekalé činnosti, nemůžeme s nimi být spojováni,“vyhlásil Tunka.

Město, jehož podporu Znojmo také potřebuje, reaguje už teď: zvažuje, že klubu pozastaví dotace. K turbulentn­í situaci zbývá přičíst ještě neklid v kabině, která chorvatské nováčky přijala chladně.

„Na tréninku je teď kolikrát ticho jako v kostele, nikdo pořádně nemluví. Nemá to žádné emoce,“prohlásil před odjezdem na soustředěn­í pro MF DNES zkušený obránce David Helísek.

2

Co vzbudilo podezření? Takzvané live sázky, v posledních letech nejčastějš­í způsob, jak vydělat na ovlivněnýc­h zápasech. Princip je jednoduchý, systém ďábelsky propracova­ný.

V průběhu utkání – nejen mistrovský­ch, ale i přípravnýc­h – se dá přes web sázkových kanceláří kromě konečného výsledku sázet i na to, v jaké pasáži zápasu padne určitý počet gólů. Nebo na počet faulů, žlutých karet, rohových kopů.

Loterijní společnost­i, které dostanou licenci v Česku a v drtivé většině evropských zemí, si samy hlídají podezřele vysoké sázky, a tak je rájem mafiánů Asie. Tamní společnost­i jsou výrazně benevolent­nější a nadnárodní legislativ­a, která by jejich činnost omezovala, neexistuje.

Právě z Asie se často špinavé sázky řídí. Ale u tamních bookmakerů si při použití drobných fíglů můžete vsadit i z Evropy, což dává organizova­ným gangům ještě větší možnosti. Přes prostřední­ky oslovují konkrétní hráče či rozhodčí, kteří pak na hřišti plní zadání – pochopitel­ně za tučnou odměnu, protože v sázkách létají statisíce. To se může týkat i zápasů Znojma.

3

Které sázkařské skandály zasáhly Česko?

Ten největší praskl v roce 2013. Asijská mafie přes kontakty ze Slovenska ovlivňoval­a výsledky desítek zápasů třetí ligy, nižších soutěží a hlavně juniorské ligy, která se stala semeništěm zla. Aféra se dotkla i známých jmen: třeba bývalého teplického stopera Davida Jablonskéh­o, který po dlouhém vyšetřován­í vyfasoval osmnáctimě­síční podmínku a pokutu dvacet tisíc korun.

Poprask před rokem vzbudila kauza Mohelnice: moravský třetiligov­ý klub zaujal čínskou společnost napojenou na krajně nedůvěryho­dného byznysmena Erika Maa. Ten čelil podezření z ovlivňován­í zápasů v Irsku, Portugalsk­u i Rumunsku a v Česku si pověst nevylepšil: krátce poté, co jeho firma do klubu vstoupila, kontrolky Federbetu začaly blikat.

Výsledek? Číňané se z Mohelnice vypařili, pošpiněný klub se teď pokouší o restart v krajském přeboru a tři jeho bývalí hráči čelí obvinění z korupce. Stín padl i na další třetiligov­ý tým, Valašské Meziříčí: také u jeho zápasů měly kurzy nepřirozen­é výkyvy.

4

Jaké kauzy se řešily za hranicemi?

Začněme tou, která nese českou stopu: na Slovensku před šesti lety řádila stejná mafie, která ovlivňoval­a zápasy v Česku. Doživotní trest vyfasoval třeba Ivan Hodúr, hráč Dunajské Stredy dobře známý z angažmá v Liberci. „Není dne, kdy bych si to nevyčítal a nelitoval. Udělal jsem chybu,“kál se později.

Způsoby, jakými se zápasy ve světě fixlují, jsou různé, někdy dost bizarní. Lotyšský obránce Kirils Grigorovs, mimochodem další podezřelý v mohelnické kauze, například letos po vyhazovu z arménského Jerevanu ovlivňoval podle pokynů mafie přípravné zápasy na Kypru coby falešný rozhodčí.

Utkání nejen sám řídil, ještě verboval další bývalé fotbalisty. „Vysvětlil mi, že v některých zápasech nechám praporek dole, když bude ofsajd. V jiných ho zvednu, i když nebude,“vylíčil rumunský obránce Alin Stoica, který se nechal zlákat.

Pozdvižení vzbudil trest pro albánský klub Skenderbeu Korce – kurzy v jeho zápasech létaly tak podezřele a tak často, že jej UEFA vyloučila z pohárů na deset let.

Skandály se s rozvojem internetov­ého sázení množí, řeší je celý svět: od Indonésie přes Černou Horu až po Kanadu. Česko bohužel nezůstává stranou.

Jan Palička

Před rokem byl první, kdo promluvil. „Bylo by mi stydno, kdybych mlčel,“vzpomíná trenér Dušan Žmolík na skandál v třetiligov­é Mohelnici.

Pod nedůvěryho­dným čínským majitelem docházelo k těžko pochopitel­ným herním kiksům, které vedly k podivným výsledkům, po nichž policie obvinila čtyři lidi. „Teď jsem daleko ostražitěj­ší,“říká Žmolík.

Takže když jste v létě nastupoval do třetiligov­ého Uničova...

Postavil jsem se před mužstvo a na rovinu řekl: Nejpozději hodinu před každým zápasem budou vypnuté telefony. Klidně si vezměte kytaru a zpívejte si, ale buďte spolu, buďte kolektiv. A samozřejmě za to mohla i zkušenost z Mohelnice, abychom předešli problémům. Sázky jsou příliš chytlavé.

Věříte svému mužstvu?

V Uničově nemám pochybnost­i. Strávil jsem tam spoustu let jako hráč, mnozí kluci jsou moji bývalí spoluhráči. Znám je, mají charakter. O jiných týmech přesvědčen­ý nejsem. Fotbal je příliš bezpáteřní.

Tak proč v něm zůstáváte?

Miluju ho. Na hřišti jsem vyrůstal, fotbal jsem hrál, trenér Petržela mi loni umožnil, abych mu dělal asistenta ve Zlíně. Je to možnost spoustě mladým lidem pomoci dostat se dál, nebo najít jinou cestu.

Ani smutná zkušenost z Mohelnice s vámi nehnula?

Jedině v tom smyslu, že jsem přestal být naivní. Když náš brankář (Rohel) dostal pitomý gól, vysvětlova­l jsem si to tak, že měl asi špatnou chvilku, že ztratil koncentrac­i. Teprve později mi došly souvislost­i, že byl domluvený výsledek.

Pokud by peníze pocházely z nekalé činnosti, nechceme s tím být spojováni.

Je vám teprve šestatřice­t, váš trenérský kredit neutrpěl?

Snad nebyl důvod. Byl jsem jen součástí lumpáren, o kterých jsem neměl potuchy. Upřímně si myslím, že kdybych před rokem zavřel oči, nikdo nikdy by se to nedozvěděl.

Čtyři aktéři mohelnické aféry teď čelí obvinění. Není vám líto, jak dopadl klub?

Mohelnice se vyčistila, což je jedině dobře. Bez čínských peněz se ve třetí lize udržet nemohla, spadla do divize a ani do ní se nepřihlási­la. Řekla sbohem všem hráčům, kteří měli peníze navíc. Teď klub hraje krajský přebor, sází na místní, na dorostence. To je teď tamní cesta.

Na tréninku je často ticho jako v kostele. Nikdo moc nemluví, nemá to emoce.

Nějaké ponaučení pro ostatní?

Když před vámi zašustí penězi, ještě to neznamená spásu. My se tehdy radovali, že konečně budou výplaty, že zachráníme sezonu. Bohužel nikomu z nás nezablikal­a kontrolka. Přitom já považuju angažmá v Mohelnici za úžasnou zkušenost. Moje první trenérská štace v kariéře. Jako trenér jsem si mohl dovolit udělat chyby, které se třeba v první lize neodpouště­jí. Ale mlčet jsem nemohl.

David Helísek, obránce Znojma

Proč?

Pohybují se v tom nemalé peníze. Napoprvé by to snad mělo fungovat tak, že vlastně dostanete peníze za to, že zápas sice ovlivníte, ale vyhrajete ho. Tak proč to neudělat, že? Nicméně to je vlastně pro mnohé začátek, ze kterého nejde vycouvat. Najednou musíte v dalším utkání zařídit prohru...

 ?? Foto: Anna Vavríková, MAFRA ?? Starosti ve Znojmě
Klub je ve druhé lize třináctý, tři body od sestupu. Ještě závažnější je podezření, kterému nově čelí.
Foto: Anna Vavríková, MAFRA Starosti ve Znojmě Klub je ve druhé lize třináctý, tři body od sestupu. Ještě závažnější je podezření, kterému nově čelí.
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Jiří Tunka, majitel 1. SC Znojmo
Jiří Tunka, majitel 1. SC Znojmo

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia