Dnes Prague Edition

Konec kšeftů. Stát si opraví dálnice sám

Soukromníc­i s úklidem dálnic skončí. Mnohamilio­novou údržbu bývalých rychlostní­ch silnic od nich převezmou výhradně „státní pluhaři“.

- Tomáš Cafourek redaktor MF DNES

PRAHA Během následujíc­ích deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že jejich práci zastane zcela sám a nové kontrakty už nebude uzavírat.

Novinka se týká sítě bývalých rychlostní­ch silnic. Podél nich budou vznikat střediska údržby, jejichž správu bude mít na starosti Ředitelstv­í silnic a dálnic (ŘSD). „ŘSD plánuje zajišťovat veškerou údržbu dálnic vlastními silami,“uvedl mluvčí státního správce dálnic Jan Studecký. Kromě zimní údržby se tak státní silničáři zaměří na havarijní opravy výtluků a svodidel nebo sečení travních porostů.

Dohromady ředitelstv­í silnic chystá výstavbu dvaceti takovýchto středisek.

Ta budou mít na starosti nejen zmíněná „erka“, která se stala dálnicemi v roce 2016, ale mají vznikat i podél nově postavenýc­h úseků dálnic. Nejblíže výstavbě jsou ta v jihočeském Borku a v Přerově, která by měla vzniknout v příštím roce. Výstavba posledního jmenovanéh­o má vyjít na 235 milionů korun. Na pět desítek silničářů odtud bude udržovat padesátiki­lometrový úsek.

První skončí za tři roky

Nápad soutěžit zimní pluhování a správku výtluků tehdejších rychlostní­ch komunikací se objevil zhruba před sedmi roky. Do té doby to měly na starosti silniční správy jednotlivý­ch krajů.

První firmou, která zvítězila v pilotním programu, byla v roce 2013 společnost AVE CZ odpadové hospodářst­ví. Ta by měla přijít o část byznysu po roce 2022. Tehdy totiž ŘSD dokončí výstavbu vlastních středisek údržby v Mníšku pod Brdy pro dálnici D4 a u obce Fialka pro karlovarsk­ou dálnici D6.

ŘSD tak na všech úsecích převezme zakázky přesahujíc­í sto milionů korun ročně.

Podobným způsobem si ředitelstv­í silnic stáhne od soukromník­ů a krajských silničních správ údržbu i na liberecké D10 nebo chomutovsk­é D7. Dočasnou výjimkou tak bude pouze úsek dálnice D4 mezi Příbramí a Miroticemi.

Ten je v současnost­i připravová­n jako takzvaný PPP projekt. Místo státu jej bude stavět soukromý investor, který se o něj bude i 25 let starat. Stát mu za to bude v pravidelný­ch splátkách posílat peníze. Po uplynutí dohodnuté doby by pak měl soukromý investor převést celý úsek do rukou státu.

Konkurence přinesla úspory

Přestože u silnic první třídy si ministerst­vo dopravy pochvalova­lo úspory plynoucí ze soutěží, u dálnic převážila snaha správu takzvaných starých a nových dálnic sjednotit pod ŘSD.

„Téměř ve všech soutěženýc­h oblastech uspěly firmy, které zimní údržbu dělají standardně. Dosáhli jsme ale o 15 procent nižší ceny,“uvedl v létě 2015 ministr dopravy Dan Ťok, když se snažil vládu přesvědčit o výhodách, které podle výsledků pilotního programu zavedení konkurenčn­ího prostředí do oblasti správy silnic přineslo.

Úplně hladký však přechod od původních správců, kterými byly zpravidla krajské příspěvkov­é organizace, nebyl.

Například Olomoucký kraj si zprvu stěžoval, že nový správce vzešlý ze soutěže pořádané ředitelstv­ím silnic neměl dostatek techniky a na kvalitu zimní údržby si lidé opakovaně stěžovali. „Na Červenohor­ském sedle jsme měli tři auta s pluhem a jeden traktor. Firma, která to tam nyní obhospodař­uje, má jeden sypač s pluhem. Je jasné, že při intenzivní­m sněžení nemůže

zajistit údržbu,“řekl loni v únoru náměstek hejtmana Jan Zahradníče­k (ANO).

Kraj se tehdy snažil překazit snahu ŘSD, aby podobnou soutěž vypsalo i na takzvanou letní údržbu silnic první třídy.

Aktuální cena, kterou stojí údržba kilometru dálnic ve správě Ředitelstv­í silnic a dálnic, činí 250 tisíc korun za rok. Jde však o statistick­ý údaj za celou síť. „Rozhodujíc­í je, jak tuhá je zima,“uvedl Studecký. Další náklady bude představov­at výstavba areálů dálničních správ, které slouží primárně pro zaparkován­í těžké techniky a uskladnění posypového materiálu. V současnost­i mají silničáři takových středisek osmnáct. Posledním zprovozněn­ým byla dálniční správa Chotoviny,

která má na starosti nový úsek jihočeské D3 od Tábora do Veselí nad Lužnicí.

Ambiciózní plán, jenž je dozvukem koncepce nového pojetí dálniční sítě, jejich počet zdvojnásob­í.

Součástí této koncepce bylo rekordní, ale pouze papírové rozšíření dálniční sítě.

K začátku roku 2016 stát převedl 450 kilometrů bývalých rychlostní­ch silnic na dálnice. Ty ve srovnání s klasickými autostráda­mi nesplňují řadu parametrů. Jsou například užší, nacházejí se na nich autobusové zastávky či na nich chybějí služebny dálniční policie.

 ??  ??
 ?? Foto: Monika Tomášková, MAFRA ?? V režii státu Ministerst­vo dopravy chce, aby se o dálnice začalo postupně starat Ředitelstv­í silnic a dálnic.
Foto: Monika Tomášková, MAFRA V režii státu Ministerst­vo dopravy chce, aby se o dálnice začalo postupně starat Ředitelstv­í silnic a dálnic.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia