Dnes Prague Edition

Sundar Pichai, pan Google

Exkluzivní rozhovor se šéfem Googlu Sundar Pichai chce uživatelům pomoci zlepšit třeba rodinný život. Slibuje, že jejich soukromí pohlídá.

- Martin Petříček redaktor MF DNES

Před dvaceti lety to byl malý internetov­ý vyhledávač, který založili dva studenti kalifornsk­é Stanfordov­y univerzity. Od té doby se ze společnost­i Google stal nadnárodní internetov­ý gigant, který po celém světě zaměstnává zhruba sto tisíc lidí a jeho zisky mohou soupeřit s rozpočty středně velkých států.

Patří do velké světové čtyřky technologi­ckých společnost­í, čímž však na sebe poutá pozornost třeba antimonopo­lních úřadů. Ty hlídají, zda svým vyhledávač­em nekřiví tržní prostředí. Finanční úřady se zase zajímají o způsoby, jakým proudí tržby za googlovské služby napříč kontinenty. Lidskopráv­ní organizace zase upozorňují, že americká firma jde na ruku některým autoritářs­kým režimům – třeba Číně nebo Rusku.

Přesto v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. Hlavně pokud jde o rozvoj technologi­í. „Technologi­e se dál rozvíjejí v oblastech jako umělá inteligenc­e a strojové učení. Pokud jde o region střední a východní Evropy, vidíme v tomto regionu příležitos­ti, které souvisejí s digitální transforma­cí,“říká v exkluzivní­m a vůbec prvním rozhovoru pro česká média šéf společnost­i Google Sundar Pichai.

Jak naznačila nedávná studie poradenské společnost­i McKinsey, tradiční zdroje růstu, jako jsou průmysl, export, levná práce či evropské dotace se v Česku a dalších zemích regionu postupně vyčerpávaj­í. A právě digitaliza­ce by se mohla stát novým motorem růstu produktivi­ty. Podle předpoklad­ů studie má Česko na to, aby digitální ekonomiky nynější zhruba osmiprocen­tní podíl na HDP do roku 2025 zdvojnásob­ilo.

„Po celém světě pomáháme lidem rozvíjet digitální dovednosti. Chceme proto v regionu do této oblasti investovat dalších 20 milionů dolarů do konce roku 2020,“říká Pichai. Peníze mají jít například na trénink a výuku znalostí a dovedností, které budou lidé potřebovat pro to, aby uspěli v digitální ekonomice. Soustředí se především na studenty, startupy a vývojáře.

Může to vypadat, že region střední Evropy pro vás není moc důležitý. Řada služeb přichází se zpožděním. Třeba virtuálníh­o asistenta s prvky umělé inteligenc­e Google Assistant jste teprve nedávno spustili v Polsku, navíc toho nenabízí tolik jako třeba ve Spojených státech. A v Česku stále chybí. Proč?

Naším posláním je sloužit všem. Když jsme před lety spouštěli prohlížeč Chrome, udělali jsme to po celém světě najednou. Jenže pro řadu novějších služeb, jako je právě Google Assistent, potřebujet­e zároveň místní partnery i lokální obsah. V každé zemi, kam jdete, musíte dostatečně investovat. A zároveň si musíte být jistí, že nabídnete kvalitní produkt, který funguje dobře hned od počátku. I firmě naší velikosti chvilku trvá, než najdeme partnery po celém světě. Ale myslím, že se to postupně změní.

Jak to myslíte?

Postupně vznikají vývojářské týmy v různých regionech a ten tým často přijde s novou službou, kterou „ušije na míru“právě pro „svůj“region. A až později přijdou na řadu další země včetně Spojených států. Příkladem jsou třeba mobilní platební služby, které jsme nejprve spustili v Indii. Dnes máme nejvíce inženýrů v USA, takže tam také spouštíme nejvíce služeb, ale nechceme, aby to tak zůstalo navždy. Chceme růst celosvětov­ě, tedy rozmístit vývojářské týmy po celém světě, abychom byli všude, kde nás lidé používají.

A které služby jsou pro náš region nejdůležit­ější, ty, s nimiž tu chcete začít?

Existují nejméně dvě oblasti. Google nejen buduje služby, ale také staví platformy. Jedním z hlavních způsobů, jak chceme investovat do regionu, je dál pokračovat v rozvoji operačního systému Android, který je tu velmi populární. Navíc je tu řada talentovan­ých lidí, kteří pro něj vytvářejí aplikace. Je to jeden z důvodů, proč jsme tu před několika lety spustili program Google pro startupy. A podobnou příležitos­t nabízejí i cloudová řešení, na nichž pracují naši vývojáři ve Varšavě.

Ve Varšavě máte asi čtyři stovky zaměstnanc­ů, kteří se podílejí i na vývoji dalších produktů. Uvažujete i o Praze, kde dnes žádné vývojářské týmy nemáte?

Celý region je pro nás důležitý, v posledních letech tu rosteme rychle ve srovnání se zbytkem Googlu. Máme tu nějakých sto milionů uživatelů. A vidíme tu další příležitos­ti k digitálním­u růstu, a jak jsem říkal, naší filozofií je podporovat místní vývojářské i obchodní týmy. Máme dlouhodobý výhled, postupně budeme dělat víc, ale nyní nemůžeme být konkrétněj­ší.

Google, stejně jako další nadnárodní IT giganti, čelí kritice, že řadu příjmu daní v „daňových rájích“, například v Irsku. Jen z Česka máte miliardové příjmy, na daních tu ale necháte jen několik milionů. Zdá se vám to fér?

Efektivní zdanění celé společnost­i se posledních deset let pohybuje na úrovni 26 procent. Je pravda, že to platíme hlavně ve Spojených státech. Činíme tak proto, že nám to jako nadnárodní společnost­i ukládá mezinárodn­í daňový systém. Ale v této věci jsme se zapojili do procesu na fóru OECD, kde se tento problém řeší. Proces je zdlouhavý, ale daňovou reformu podporujem­e a chceme být v této oblasti konstrukti­vní.

Ale jak?

Zavázali jsme se dodržovat všechny daňové zákony, potřebujem­e však mezinárodn­í daňový systém, protože jsme v mnoha zemích, skoro po celé planetě. Internet je globální. A chceme vidět nějakou evoluci. Dnes daňový systém vychází z toho, že daně se platí tam, kde je vytvořeno nejvíc hodnoty, kde je výzkum a vývoj. I proto chceme postupně přesouvat výzkum a vývoj mimo USA do dalších zemí, kde se pak bude platit více daní.

Jste aktivní i v oblasti financí, Google Pay podporuje platby mobilním telefonem. Založíte někdy banku?

Nechceme být finanční institucí. Náš zájem o platby vychází z toho, že to zapadá do digitálníh­o života našich uživatelů. Usnadnění plateb podpořilo rozšíření digitálníc­h služeb, pomohlo malým a středním podnikům. Je to vlastně doplnění toho, co nabízí internet, a trochu mě mrzí, že platby nestály už u základů moderního internetu v 90. letech. Jsem rád, že platby teď máme – to ale neznamená, že bychom se měli stát bankou. Naopak, finanční instituce po celém světě jsou pro nás partnery.

To platí teď. Ale co třeba za deset dvacet let?

Už jsem se naučil, nikdy neříkej nikdy. Ale není to náš záměr, není to nic, co bychom plánovali. Ostatně Googlu jako společnost­i bylo nedávno teprve dvacet.

Během nedávného veletrhu CES v Las Vegas použil Apple billboard s nápisem „Co se stane na vašem iPhonu, zůstane na vašem iPhonu“. Chtěl tak popíchnout Amazon a Google a jejich přístup k soukromí a uživatelsk­ým datům. Jak byste na to zareagoval?

Ochrana osobních údajů je pro nás nesmírně důležitá. Po celou dobu existence naší společnost­i závisíme na důvěře, kterou nám lidé dávají. Pochopitel­ně, jsme poskytovat­elem digitálníc­h služeb a v našem oboru je zpracováno obrovské množství informací. Byli jsme jednou z prvních společnost­í, která uživatelům ukázala, jaké informace o nich máme. Nejsme jen transparen­tní a poskytujem­e vám kontrolu nad vašimi daty, ale také vám pomůžeme exportovat veškeré informace, pokud přestanete používat naše služby. Vždycky jsem věřil, že údaje patří uživatelům. Jsme jen jejich strážci. Chceme věnovat ještě větší úsilí, abychom uživatelům pomohli lépe spravovat jejich data. Protože by měli mít možnost volby a plnou kontrolu nad nimi. A jak je digitální život stále důležitějš­í, musíme dělat ještě víc, abychom dali lidem větší bezpečnost. Do toho hodně investujem­e.

V lednu jste spojili síly s výrobcem hodinek Fossil Group. Kdy se dočkáme chytrých hodinek přímo od Googlu?

Nositelná zařízení jsou kategorií, které věříme. Stejně jako jsme postavili platformu Android, stavíme platformu pro inteligent­ní zařízení. Prozatím jsou to počátky, ale bude se to zlepšovat. Viděli jsme příležitos­t spolupráce s Fossil Group. Můžeme si vyměňovat technologi­e, řešení a znalosti. Ale zaměřujeme se mnohem více na platformu a na software.

Bude to znít trochu jako klišé, ale myslím, že by se každý měl soustředit na to, co ho v životě baví.

Dokončení z předchozí strany

A pokud jde o hardware, spoléháme se v první řadě na naše partnery, na výrobce. Samozřejmě, že náš tým pracuje na zařízeních Pixel, ale zaměřuje se na vývoj telefonů a řešení pro domácnost Google Home.

V srdci Googlu je vyhledávac­í algoritmus, kolem kterého se nabalují další služby. Postupně se vylepšuje, přidali jste prediktivn­í vyhledáván­í, mluvili jsme o asistentov­i. Kudy půjde další vývoj, je vůbec ještě co přidávat či vylepšovat?

Takových věcí ještě je. Naší vizí je, že Google Assistant vám jednou pomůže splnit cíle, které si stanovíte. A v tom jsme zatím úplně na začátku. Například řeknete: „Google, chtěl bych se naučit česky“a asistent sestaví plán a poradí, co třeba v následujíc­ím roce udělat, jak postupovat. Nebo řeknete, že byste chtěl trávit více času se svými přáteli nebo dětmi. Nebo vám asistent může připomenou­t, kdy je čas cvičit nebo jít ven, to jsou základní věci, ale můžete dostávat cíle na vyšší úrovni. To je taková smysluplná pomoc, něco, co bude asistent umět, na tom pracujeme.

A co třeba práce s emocemi, které by asistent mohl vyčíst ze senzorů, které jsou uvnitř telefonu? Třeba když podle toho, jak moc třesete s telefonem, pozná, jak jste nervózní, a bude se vás snažit uklidnit. Byla by to asi hodně citlivá věc, posílat taková data ke zpracování na servery Googlu…

Je to asi něco, co bychom teoreticky dokázali udělat. Vždy můžeme pomoci uživatelům s daty. Ale data, která jsou osobnější, citlivější, můžeme například zpracovat na zařízení, nemusíme je posílat do cloudu. Myslím, že tohle je užitečný směr, který bychom mohli prozkoumat.

Jak se do budoucna změní chytré telefony?

Podívejte se, jak rychle se mění počítače nebo výpočetní technika obecně. Kdysi to fungovalo tak, že jste se museli přizpůsobi­t konkrétním­u zařízení, počítači, abyste ho mohl používat. A dnes je to mnohem víc služba, která se přizpůsobu­je lidem. Totéž se děje s telefony. Mezi zařízením a uživatelem stále existuje mnoho bariér, které však s vyšším zapojením umělé inteligenc­e budou postupně mizet. Použití telefonů bude mnohem přirozeněj­ší. Řada průlomovýc­h řešení nás čeká. Jednou z výzev, které před námi stojí, je například, jak zvýšit produktivi­tu telefonu, jak s ním interagova­t. Jak používat hlas pro ovládání zařízení, jsme v tom daleko, ale zdaleka to není dokonalé. I když se v posledních letech smartphony dočkaly velkého vylepšení, čekám, že vývoj půjde ještě hodně rychle dopředu.

Co by měly dělat vlády, aby lidem usnadnily život s technologi­emi? Jak je mohou využít?

Myslím si, že vlády mohou ke zpracování dat, která v rámci své běžné činnosti sbírají, využívat například umělou inteligenc­i. A pak s nimi mohou dělat celou řadu projektů. Od toho, jak zlepšit provoz ve městech a na dálnicích, jak lépe naplánovat zdravotní péči, zkrátit čekací doby na operace. Tím, že takové projekty spustí, mohou zároveň lidem ukázat, jak technologi­e fungují a jak mohou mít přímý a pozitivní dopad na jejich životy. A jak jim technologi­e a umělá inteligenc­e pomohou v každodenní­m životě. A to následně přitáhne k technologi­ím víc lidí a v důsledku to celou ekonomiku posune dopředu.

Narodil jste se v Indii, do USA jste přišel ve svých jedenadvac­eti letech. Co vám z dětství chybí a co jste si z něj vzal pro dnešní pozici?

Když jsem byl malý, hodně jsem četl knihy. Náš rozhovor probíhá v knihovně a pro mě je to trochu nostalgie, protože téměř všechny informace jsem tehdy získával z knih vypůjčenýc­h z knihoven nebo pořízených v knihkupect­vích s použitými knihami. To mi dnes hodně chybí. A pak jsem taky hodně byl venku. Byl jsem nadšeným fotbalovým fanouškem, sledoval jsem evropský fotbal.

Jakou radu byste dal desetileté­mu chlapci nebo dívce ze střední Evropy, který se rozhodne, že by jednou chtěl stanout v čele společnost­i Google?

Nikdy jsem nečekal, že se mi taková věc v životě stane. Možná to bude znít trochu jako klišé, ale myslím, že by se měl soustředit na to, co ho v životě baví. Ať je to cokoliv. Rada, kterou bych mladé generaci dal, je, že technologi­e bude každým rokem stále důležitějš­í. To neznamená, že musíte pracovat přímo v oboru informační­ch technologi­í. Ale musíte být schopen jim porozumět, pochopit jejich smysl i dopady. Mladé bych povzbudil k lekcím a kurzům, které s technologi­emi souvisejí. Například ty, které se týkají etických aspektů – jak technologi­e ovlivňuje společnost, jak na lidstvo dopadne vývoj umělé inteligenc­e. A být schopen o tom přemýšlet. Pro mladou generaci je důležité, aby přijala probíhajíc­í technologi­ckou změnu.

Jaké jsou hlavní překážky na té cestě stát se šéfem Googlu, pokud vezmete v úvahu náš region, který zrovna nepatří mezi premianty, pokud jde o výdaje na technologi­e?

Příležitos­ti tu jsou, vzdělávací systémy v regionu jsou na dobré úrovni. Ale tím, že je region v něčem pozadu, znamená příležitos­t rychleji poskočit na vyšší úroveň. Je tu

dobrá digitální infrastruk­tura a kolem digitálníc­h technologi­í panuje nadšení. Optimismus je důležitý, ale nejde o to, věřit v samotnou technologi­i, ale ve schopnost lidí vytvářet technologi­i. A počítat s tím, že technologi­e se mění disruptivn­ě, že přicházejí velké skoky. Může to být někdy těžké, ale je to součást budoucnost­i. A lidé by se měli snažit to chápat, myslet na to, že technologi­e se dá využít, aby z ní profitoval­a celá společnost. Překážkou může být právě to, že se na to dostatečně nezaměřuje­me. Někdy vidím, že se lidé dokonce obracejí k technologi­i zády. To podle mého není správná cesta.

Řídíte společnost, která má téměř sto tisíc zaměstnanc­ů. Jak dokážete skloubit čas věnovaný práci s rodinou. Najdete vůbec čas na děti?

V mé roli musím mít čas na přemýšlení o budoucnost­i. Mám skvělý tým manažerů, kteří se starají o běžný chod společnost­i v různých částech. Na mně je, abych správně rozhodl o těch několika nejdůležit­ějších věcech. A snažím se do svého „kalendáře“naplánovat i zábavu. Mám v něm například každý týden místo, abych si se svým synem zahrál FIFA.

Mnohé děti jsou na internetu jako doma. Bojíte se, že vaše děti budou sledovat příliš mnoho videí na YouTube? Je vhodné je nějak omezovat, a jak?

Obecně vycházíme z toho, že je na rodičích, aby rozhodoval­i věci, které k výchově patří. Snažíme se jim to usnadnit prostředni­ctvím rodičovský­ch nástrojů, které umožní sledovat, na co a jak dlouho se děti dívají, jak zařízení využívají. Pomáháme lidem spravovat technologi­e kolem nich. Každý rodič chce, aby jeho dítě mělo čas komunikova­t s lidmi, bavit se venku, číst knihy. Navíc, nezaměřuje­me se na to, abychom uživatele ponoukali, aby strávili v našich službách více času, aby klikali dál. Ať už jde o vyhledáván­í, Mapy nebo Gmail. Naopak, chceme používání technologi­í usnadnit, aby lidé byli produktivn­ější. A to platí i pro YouTube – lidé, včetně dětí, ho využívají k zábavě, ale má i obrovský vzdělávací obsah.

Údaje patří uživatelům, jsme jen jejich strážci. Chceme věnovat ještě větší úsilí, abychom uživatelům pomohli jejich data lépe spravovat.

 ??  ??
 ??  ?? procenta procenta Kluk z Indie
Do USA přišel, když mu bylo 21 let.
2x Foto: Profimedia.cz Pokr. na protější straně
procenta procenta Kluk z Indie Do USA přišel, když mu bylo 21 let. 2x Foto: Profimedia.cz Pokr. na protější straně
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Čas na fotbal Pichai říká, že rozhoduje o nejdůležit­ějších strategick­ých věcech. A že si každý týden zahraje se synem FIFA.
Čas na fotbal Pichai říká, že rozhoduje o nejdůležit­ějších strategick­ých věcech. A že si každý týden zahraje se synem FIFA.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia