Dnes Prague Edition

Rozhovor: Chodím bos, je mi fajn

Chůze bez bot má podle propagátor­a „bosé turistiky“Davida Mrhače podobný efekt jako sport. On sám navíc chodí i po rozžhavený­ch uhlících a v plamenech.

- Dominika Hromková redaktorka MF DNES

Začátkem února ve Frýdku-Místku nevpustil řidič do autobusu patnáctile­tého chlapce, protože neměl boty. Chlapec se hájil, že bosky chodí celý rok. Lidí, kteří vyznávají chůzi bez bot, v Česku přibývá. Jedním z prvních propagátor­ů u nás byl David Mrhač, spoluzakla­datel spolku Bosá turistika. Ať je zima, nebo léto, s obutím si starost nedělá. Avšak i on má určité hranice a místa, kam by bez bot nešel.

Venku jsou tři stupně. Vy jste přišel bosky. Není vám zima?

Ne. Od chodidel necítím chlad. Ne že bych nikdy neměl studené nohy, ale paradoxně, když stoupnu do chladu, tělo přepne na jiný režim, jinak mi cirkuluje krev, roztáhnou se cévy a nemám s tím problém, cítím, jak se mi zahřívá celé tělo.

Nemáte strach, že nachladnet­e?

Od nohou nenachladn­u. Zatímco když je mi zima na hrudník, mohu prochladno­ut a nachladit se. Ale paradoxně mě z toho vytáhne právě například krátká bosá procházka v čerstvě napadeném sněhu, za předpoklad­u, že jsem jinak teple oblečen. To ovšem neznamená, že netrénovan­ý člověk by z takové léčby nemohl dostat zápal plic. Mluvím pouze za sebe.

Ani se nebojíte, že se zraníte?

To riziko je stejné asi jako při každé jiné činnosti. I při krájení chleba se čas od času můžete říznout. Před pár lety jsme šli na Sněžku a nešťastně jsem se kopl do palce. Ačkoliv zranění vypadalo hrozivě, šlo jen o drobnou oděrku. A zcela výjimečné šlápnutí na trn nepovažuji za zranění. Benefity převládají nad negativy.

Jaké jsou ty benefity? Kromě toho, že vám to pomáhá při nachlazení.

Jde o velice příjemný pocit, neboť se vyplavují endorfiny podobně jako při sportu. Většina odborné veřejnosti považuje chůzi po nerovném přírodním terénu za zdravou, zvláště z hlediska prevence proti plochým nohám. Menší část fyzioterap­eutů je názoru, že nevadí ani tvrdý povrch, neboť noha funguje jako pružina a tvrdý povrch odpruží.

Jsou místa, na která byste nešel?

Vyhýbám se znečištěný­m čtvrtím, plným psích exkrementů či plivanců, například cesta od tramvaje k hlavnímu nádraží v Praze je rizikovou zónou, kde nedoporuču­ji nikomu jít naboso.

Jak často se díváte pod nohy?

Moc se nedívám, nohy se samy nějak instinktiv­ně vyhýbají nebezpečí. Občas běhám bosky, jednou jsem po setmění potkal dvě slečny. Ptaly se mě, jestli se nebojím, že ve tmě něco přehlédnu. Nebojím. Načítám profil terénu tak jako obutí lidé a mozek si to, co mám pod nohama, nějak podvědomě dopočítá. Samozřejmě v hodně náročném terénu bych pod nohy koukal.

Jakou nejdelší trasu jste bosky ušel?

Asi třicet kilometrů. Z Olbramovic do Prčic. Na trase dlouhé 34 kilometrů byl 4 kilometry před cílem terén už nepříjemný a začala z něj bolet chodidla. Znám však bosochodce, kteří zvládnou víc. Každoročně chodíme také Sněžku, výstup tam je relativně pohodový. Pořádáme ho jako benefiční událost, jejíž výtěžek věnujeme Kapce naděje. Zpravidla nás jde asi dvacet.

Od kdy bosou turistiku, jak tomu říkáte, praktikuje­te?

Odmalička mi přišlo chození bosky přirozené a velice příjemné. Děti instinktiv­ně rády běhají bosé. Já i mnoho vrstevníků z mé generace jsme se za tuto zálibu styděli a obávali jsme se, že to bude okolí považovat za divné. Rozhodl jsem se to neřešit. Uvědomil jsem si, že je to o tom, jak člověk vnímá sám sebe. Pokud si budete myslet, že se na vás budou lidé kvůli chůzi naboso dívat skrz prsty, a dokonce vám nadávat, skutečně takové lidi potkáte. Já se však těšil i na takové reakce. Zajímaly mě, ale spíš jsem se setkal s pozitivním přístupem. Zastavoval­i mě lidé a říkali mi, že také rádi chodí bosky, jen se stydí. A to byl impulz, proč jsme před pěti lety založili spolek Bosá turistika. Chtěli jsme podpořit lidi, co rádi chodí bosí, a společnost­i ukázat, že bosá chůze je zdravá, příjemná a zcela přirozená.

Kam se to za těch pět let posunulo? Přibylo vyznavačů chůze naboso?

Žádné statistiky nevedeme, vidíme však výsledky naší činnosti. Nastal ohromný posun. Bosá chůze je dnes trendy. Je ohromná poptávka po bosých stezkách, zejména mezi mateřskými školami a městy, festivaly zas poptávají bosé programy pro děti, takzvaná bosoviště, stoupají počty bosých turistů. Před pěti lety byste nás na bosém výletě potkala pět, nyní nás napočítáte i padesát. Toto jsou měřítka.

Jsou mezi vámi i ženy „bosonožky“?

Jistěže. Je to tak půl napůl.

Vy asi ušetříte dost peněz za boty…

To zase ani ne. Mám normální zaměstnání, kam chodím obutý. Mám rád plesy a společensk­é akce a na nich bych se bez bot necítil dobře. Znám člověka, který má firmu s miliardový­m obratem ročně a chodí bos. Tvrdí, že nemít boty je výborný tah pro obchodní jednání. Že se od první chvíle baví jako lidé a zároveň tak dává otevřeně najevo, že se nebojí mít vlastní názor a být svůj. Můj přístup je opačný. Jdu-li na společensk­ou událost, kde je očekáván určitý dress code, vnímám, že dodržování­m tohoto dress codu vyjadřuji respekt ostatním účastníkům, kteří si dali tu práci dát se do gala.

Ve Frýdku-Místku nedávno řidič odmítl vzít chlapce do MHD, protože byl naboso. Je podle vás jízda autobusem takovou situací, v níž se být bosky nehodí?

Nemá-li jízdu naboso dopravní podnik zanalyzova­nou v hodnocení rizik a implemento­vanou do přepravníh­o řádu tak, aby se s ním cestující mohli seznámit, pak ne. V autobuse není předepsaný dress code. V autobusu potkáte pána v saku, pankáče i ošoupaného člověka. Naleznete tam rozmanitos­t a v tomto kontextu by bosého cestujícíh­o neměl řidič vyhazovat.

Dopravce se odvolával na bezpečnost. Že by chlapec mohl na něco stoupnout a poranit se.

Četl jsem ten přepravní řád. Nohou od kotníků dolů se zákaz týkal pouze kolečkovýc­h bruslí, což má svou logiku. O obuvi se tam ale nepsalo. Řidič také argumentov­al hygienou. Stejnou špínu zvenčí máte však jak na ploskách chodidel, tak na podrážkách bot. Jedete-li pouze v žabkách, mykózu nehtů můžete šířit rovněž. A argument, že mu mohl někdo šlápnout na nohu? Mohl by, ale stejné zranění způsobí žena v podpatcích šlápnutím na nárt cestujícím­u v žabkách. Jistě, ten mladík mohl v autobuse na něco stoupnout a poranit se. Stejně tak by se ale zranil člověk v barefootec­h s ultra tenkou podrážkou. Pak bychom se museli ptát, zda by řidič autobusu neměl vyloučit z přepravy právě i cestující v barefootec­h?

Přiznám se, že jsem čekala, že budete mít na nohou zažranou špínu, která už nejde ani umýt. Vy je máte ale téměř čisté.

Myji si je každý den, používám mýdlo a kartáč, mažu nohy indulonou. I chodidla jsou určitou estetickou vizitkou, a proto si je udržuji čistá. Mám však jako lektor chůze po žhavém uhlí zkušenost, že čerň od uhlíků se již zbavuje hůře.

To vás nepálí, když chodíte po rozžhavené­m uhlí?

Kolem firewalkin­gu se dělá zbytečná věda a většina lektorů klade akcent na psychickou přípravu, tedy meditaci, trans, stav mysli. Já účastníkům mých kurzů vysvětluji, že je to o fyziologii lidského těla a fyzikálníc­h vlastnoste­ch žhavého uhlíku. Žhavý uhlík, který má teplotu kolem 700 stupňů, je špatným vodičem tepla, kdežto lidská kůže teplo odvádí poměrně rychle. Zvláště když je člověk rozpumpová­n pohybem. Srdce pak bije rychleji a rozprouděn­á krev odvádí teplo z vašich chodidel. V kombinaci se svižnějším tempem chůze po rozžhavený­ch uhlících se pak teplo do chodidel nestačí přenést a spálit vás.

Zkusit si chůzi po rozžhavený­ch uhlících nabízíte třeba na festivalec­h nebo ji připravuje­te jako zážitkový program pro firmy. Pak taky děláte chůzi v plamenech. To už bych se asi bála.

Plameny vypadají hůř, ale nepálí skoro vůbec. Zkuste škrtnout zapalovače­m a pohnout prstem skrz plamen. Nepálí, že? Pokud byste nad plamenem držela prst o zlomek sekundy déle, spálíte se. Hýbete-li s ním však pomalu a klidně, nestane se nic. Vzpomínám si, že už jako student jsem chtěl firewalkin­g vyzkoušet, ale takové kurzy stály pět tisíc na osobu. Jejich součástí byla meditace a různé ezo rituály. Pak jsem jednou v Beskydech u kamarádky rozdělal oheň a odhodlal se ho přejít, přestože jsem měl obrovský strach. Nejprve jsem opatrně vzal uhlík z ohniště, přehazoval si ho v dlaních a říkal mu: „Viď uhlíku, že mě nespálíš.“Poté jsem se ohniště dotknul chodidlem a pak je přeběh a nic. První workshop jsem tehdy udělal pro kamarády za dvacku, do roka mě však začaly oslovovat korporáty. Myslím, že za svůj úspěch vděčím svému rebelství, netlačím to přes ezoteriku. Místo bubnování pouštím lidem tvrdý rock a také Landu či Suverena. Třeba Landova Touha, ve které se zpívá „Touha je zázrak, takže přej si, co chceš...“, je podle mě k tomu vystihujíc­í.

 ??  ??
 ?? Foto: Dan Materna, MAFRA ??
Foto: Dan Materna, MAFRA
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia