Dnes Prague Edition

U severojižn­ího propojení plynovodů jsme zaspali

- — Martin Petříček

Pro Českou republiku je projekt plynovodu na dně Baltského moře Nord Stream 2 přínosný. „Až se dokončí – a to se zřejmě stane – umožní nám to dlouhodobě využívat naše tranzitní kapacity,“tvrdí výkonná ředitelka Českého plynárensk­ého svazu a bývalá náměstkyně ministerst­va průmyslu Lenka Kovačovská.

Co by se dělo, kdyby se tranzitní kapacity přes Česko dlouhodobě nevyužíval­y?

Vznikne otázka, z čeho zaplatit údržbu této infrastruk­tury. Pokud by neexistova­l komerční zdroj financován­í, musela by se buď nějak redukovat, nebo by se to muselo přetavit do tarifů pro domácí spotřebite­le. To není v zájmu nikoho. Díky propojení na Nord Stream 2 se také lépe dostaneme na jeden z nejlikvidn­ějších plynových uzlů v Evropě. Česko má ale zároveň zájem, aby Ukrajina zůstala nadále alespoň částečně tranzitní zemí. Je lepší, pokud jsou dodávky diverzifik­ované.

Nakolik jsou v současnost­i páteřní plynovody přes české území využívány?

Poměrně dost, zvláště v zimních obdobích. Rusko přesouvá přepravní trasy mimo Ukrajinu, ať už jde o plynovod Nord Stream 2, či TurkStream v Černém moři. Tím pádem klesne tranzit přes Ukrajinu a Slovensko do České republiky, ale plyn nyní teče obráceně.

Trochu jsme zaspali u severojižn­ího propojení. To je projekt Stork 2, který má propojit Česko s Polskem. Byl ale odložen nejméně do roku 2022. Až tehdy bude totiž o polovinu navýšena kapacita terminálu na zkapalněný plyn LNG ve Svinoústí a měly by být dokončeny plynovody z Norska přes dánské území v Baltském moři.

Chystají se i další plynovody, které by mohly diverzifik­aci v Česku zlepšit?

Už teď je ve výstavbě Capacity4G­as na severozápa­dě Čech, to je napojení na Nord Stream 2. V dlouhodobé­m plánu jsou pak plynovody, které mají vyřešit propojení na státy, se kterými propojeni nejsme nebo jen slabě. Vedle zmiňovanéh­o Storku 2 je to také propojení s Rakouskem plynovodem Baci. Nyní běží testovací projekt virtuálníh­o propojení trhů Česka a Rakouska s využitím slovenské plynárensk­é soustavy. Podle výsledků se rozhodne, zda má smysl postavit fyzickou infrastruk­turu.

V Evropě přibývají nové trubky, staví se terminály na LNG. Bude kontinent vůbec tolik plynu potřebovat?

Dnes asi nikdo přesně neví, kolik plynu bude Evropa potřebovat. Neví se, jak zafungují politiky na zvyšování energetick­é účinnosti. Není jasné, jak se bude vyvíjet situace kolem jádra ani jak rychle nastoupí obnoviteln­é zdroje.

Ale je jasné, že prostor pro zemní plyn bude. Například v průmyslu, kde nahradí uhlí. Tam, kde potřebujet­e ve výrobě vysoké teploty, tedy „zatopit pod kotlem“, si s elektřinou nevystačít­e. Podobně bude částečně nahrazovat uhlí také v centrálním zásobování teplem. A prostor pro zemní plyn je také v dopravě, ať už ve formě stlačeného zemního plynu CNG, či zkapalněné­ho LNG.

Má vůbec smysl podporovat plyn v dopravě, když se teď jde hlavně cestou elektromob­ility? Nebudeme zbytečně stavět několik infrastruk­tur vedle sebe?

Elektromob­ilita se teď hodně propaguje, ale dokud má Evropa kvůli výrobě z uhlí takovou emisní stopu jako nyní, není to to pravé. Pro dálkovou dopravu je auto na CNG spolehlivě­jší, rychlejší a má větší dojezd.

Síť plniček CNG už je v zásadě vybudovaná, máme poměrně hustou síť. Jsou jich necelé dvě stovky. Na pumpách bývaly někde stranou, dnes jsou součástí stojanů. LNG v dopravě, především nákladní, se rozvíjí hlavně v západní Evropě. U nás prozatím toto palivo testujeme, přičemž máme jednu stanici a tři vozy. Jednáme s ministerst­vem dopravy o možné podpoře, nejenom investiční, při výstavbě stanic na LNG.

Vláda se loni zavázala, že na CNG ponechá výhodnější zdanění až do roku 2025. Není to vůči benzinu a naftě nefér?

Pokud chce stát prosazovat nízkoemisn­í dopravu, není nefér, když ji v úvodní fázi podpoří. Není to něco, co by zatížilo konečné spotřebite­le, není to přímá dotace, která by křivila trh.

Zatím tu není dostatečná nabídka aut na stlačený zemní plyn. Trvá dlouho, než automobilk­y představí nové modely, které by byly vhodné třeba pro firmy. Vedle firemních flotil vidíme příležitos­ti pro uplatnění CNG například v dopravních podnicích či u firem na svoz odpadu.

A co plynové elektrárny? Zdá se, že se s nimi moc nepočítá?

Státní energetick­á koncepce počítá s tím, že se postaví nové jaderné bloky, a od toho se odvíjí, jakou roli bude hrát zemní plyn. Počítalo se s nárůstem jeho spotřeby, ale spíše při kombinovan­é výrobě elektřiny a tepla nebo u některých městských výtopen či velkých tepláren.

Otázka je, co bude, pokud se nepostaví nové jaderné zdroje. Plynaři rozhodně nejsou proti jádru, protože potřebujem­e každý nízkoemisn­í zdroj. Ostatně se říká, že optimální evropský energetick­ý mix by měl být složen ze třetiny z jádra, ze třetiny z obnoviteln­ých zdrojů a ze třetiny z plynu. Ale v současných podmínkách, kdy o jádru není finálně rozhodnuto, se do velkých plynových projektů nikdo nepustí.

Síť plniček CNG je v zásadě vybudovaná.

Lenka Kovačovská výkonná ředitelka Českého plynárensk­ého svazu

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia