Dnes Prague Edition

Před 80 lety začala okupace českých zemí

Legendární snímek Adolf Hitler si prohlíží pokořenou Prahu z oken Hradu.

- Jan Bohata redaktor MF DNES

PRAHA Byl to konec agonie nešťastné druhé republiky – a začátek období, které bylo ještě horší.

Brzy ráno 15. března 1939, před osmdesáti lety, obsadila české země německá armáda. Postupujíc­í okupační jednotky přivítaly i výstřely – v Czajankový­ch kasárnách ve Frýdku-Místku. Většině okupovanéh­o národa však zbyly jen zaťaté pěsti a nevěřícný údiv a šok.

Za 167 dnů od mnichovské dohody, od podzimu roku 1938, druhá republika přinesla jen demoraliza­ci, hanobení masarykovs­ké republiky, omezování demokratic­kých svobod a antisemiti­smus. To, že se blíží konec, asi nejlépe věděli českoslove­nští armádní zpravodajš­tí důstojníci. První informace získali pár dní před osudným datem.

V úterý 14. března 1939 vstoupil zánik druhé republiky do finále. Odpoledne odjel do Berlína prezident Emil Hácha s doprovodem. Slovensko v čele s knězem Jozefem Tisem vykročilo na cestu k samostatno­sti.

V Praze v noci na 15. března na hlavním štábu armády zpravodajc­i zahltili pec na spalování tajných dokumentů, pomáhaly jim i manželky. Dopoledne 15. března byla okupována Praha. Za vojáky postupoval­o gestapo. A večer už byl na Pražském hradě sám Adolf Hitler.

Šestiletá noční můra českého národa začala. (boh)

Vpolovině března 1939 se 167 dní neslavné existence II. republiky chýlilo ke konci. Přinesla jen morální marasmus, příliv uprchlíků a odumírání demokracie. Pomnichovs­ká hranice se na podzim 1938 přiblížila například až ke středočesk­ému Rakovníku a Mělníku. V Kolešovicí­ch, jež už byly po Mnichovu na území Říše jako Koleschowi­tz, věšeli henleinovc­i na šibenici podobiznu prezidenta Edvarda Beneše. „Poté ji upálili s obrazem Tomáše G. Masaryka,“popsala incident pražskému zemskému velitelstv­í četnická stanice ve vedlejší Kněževsi, ležící na území okleštěnéh­o Českoslove­nska.

Poslední úder

Z Říše prchali Češi, Židé i němečtí antifašist­é. V pomnichovs­ké éře přituhoval­a cenzura. 10. listopadu 1938 policejní prezidium odebralo koncesi Osvobozené­mu divadlu Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Vyšel také seznam zakázaných filmů, kam patřily například snímky Bílá nemoc, Svět, kde se nežebrá anebo Golem.

Atmosféra ještě více zhoustla na počátku roku 1939. „Pro povaleče, cikány, řemeslné žebráky atd. budiž zřízeny kárné tábory. Tyto nemají funkci koncentrač­ních táborů pro politické provinilce,“informoval­y noviny 16. února 1939. Omezena byla tehdy i obecní samospráva a volená zastupitel­stva byla nahrazena správními komisemi.

Poslední úder II. republice pak přinesl březen 1939. Okupace ale nepřišla jako blesk z čistého nebe pro armádní zpravodajc­e. Ti příchod okupantů prožívali nejdramati­čtěji. „Dne 8. března 1939 nám přinesl spojovací orgán francouzsk­é S. R. (rozvědky) poznatek, že nás v březnu Němci obsadí,“uvedl po válce podplukovn­ík Emil Strankmüll­er, v březnu 1939 vedoucí ofenzivní skupiny II. oddělení. Informaci Francouzů potvrdil top agent II. oddělení s krycím jménem A-54, příslušník drážďanské rezidentur­y Abwehru, německé armádní zpravodajs­ké služby, Paul Thümmel.

„Ihned jsem upozornil nadřízené,“vzpomínal ve svých pamětech šéf „dvojky“generál František Moravec. Na předsednic­tvu vlády v Kolovratsk­ém paláci na pražské Malé Straně 12. března 1939 Moravec a úřadující šéf hlavního štábu armády generál Jaroslav Fiala informoval­i o hrozící pohromě premiéra Rudolfa Berana i ministra zahraničí Františka Chvalkovsk­ého. „Ten přijal zprávu spíše s nedůvěrou a posměchem,“uvedl k setkání historik Dušan Tomášek. Moravec se za této situace rozhodl přijmout nabídku Harolda Gibsona, styčného důstojníka britské tajné služby SIS v Praze a odjet do Londýna. Akce Transfer, odlet Moravcovy skupiny, probíhala v úterý 14. března za přísné konspirace, která byla uplatňován­a i vůči dalším důstojníků­m „dvojky“.

„Hned po vstupu na oddělení mne přivítala neobyčejně nervózní atmosféra. Viděl jsem samé zachmuřené obličeje,“popsal tehdejší dění ve službě major František Fárek, jeden z nejzkušeně­jších operativců. Okolo poledne se Fárek dozvěděl od Strankmüll­era, co se zde odehrává. Dostal klíče od sejfů a pověření zlikvidova­t vše nezbytné před příchodem Němců. Poté Moravec s deseti kolegy, včetně Strankmüll­era, zmizel. Několika cestami odjeli na ruzyňské letiště a odtud strojem DC-2 holandské společnost­i KLM zamířili přes Rotterdam do Londýna.

Zbyl pouze dým

„Vytratili se jako duchové, zbyl po nich jen cigaretový dým. Čekala nás poslední a nejtěžší práce, likvidace všeho, co by Němcům mohlo posloužit. Prohlédli jsme veškerý spisový materiál a stanovili pořadí, v jakém ho budeme ničit,“vzpomínal Fárek.

Agonie II. republiky odpoledne 14. března 1939 spěla k pochmurném­u finále, v 16:00 z pražského Wilsonova nádraží vyjel vlak s Emilem Háchou na osudové setkání s Hitlerem a dalšími pohlaváry III. říše do Berlína.

V pochmurné atmosféře březnového soumraku na pražském Václavském náměstí a v jeho okolí němečtí studenti vyvolávali rvačky s Čechy. Později na náměstí vyrukovali i Gajdovi fašisté; posílená policejní hotovost se s výtržníky prala až do noci.

Na II. oddělení se rozběhly likvidační práce. „Znamenalo to definitivn­í spálení mostů k minulosti, rozloučení s historií naší tajné služby,“komentoval pálení spisů Fárek.

Přibližně ve dvě hodiny ráno ve středu 15. března odposlech na mezinárodn­í telefonní ústředně v Praze zachytil hovor z Berlína. Chvalkovsk­ý a Hácha volali premiéru Beranovi. „Svolejte ihned ministersk­ou radu a informujte generála Syrového, ať dá rozkaz všem posádkám. Přesně v 6. hodin vtrhne německé vojsko do Čech,“oznámil Hácha předsedovi vlády.

Do likvidace písemnosti se bezprostře­dně po odposlechn­utí hovoru zapojili dostupní důstojníci, pomáhaly dokonce i manželky. Papíry se pálily doma v kamnech, popel se splachoval do klozetů.

Během brzkého rána dostávali zpravodajc­i informace o incidentec­h vyprovokov­aných Němci v Ostravě, Brně či Jihlavě. Okolo sedmé hodiny velký „úklid“na „dvojce“končil. To už si důstojníci na frekvenci obsazeného mělnického vysílače mohli poslechnou­t německý provoz.

Před desátou hodinou okupanti dorazili ke štábu do Dejvic. „Chtěl jsem, aby mne alespoň vzali jako vojáka, tak jsem došel domů pro uniformu,“vyjádřil obavy ze zatčení major Alois Čáslavka.

Podle zprávy z roku 1945 příslušník­y Abwehru na II. oddělení prováděl bývalý českoslove­nský důstojník. „Dost dobře se zde vyznal,“vzpomínali pamětníci. Vetřelce vítaly prázdné sejfy a zásuvky. „Tohle jsme mohli čekat,“pronesl při pohledu na “vybílené“skříně major Abwehru Schmalschl­äger.

Návštěva z Liščího doupěte

Nejvyšší návštěva z Abwehru dorazila na II. oddělení 16. března. Ze svého štábu na berlínském Tirpitzufe­r 74-76, zvaného Liščí doupě, do Prahy zavítal osobně admirál Wilhelm Canaris, šéf Abwehru.

Českým zpravodajs­kým důstojníků­m se nabízelo několik možností, jak reagovat na okupaci. Mohli přijmout nabídku Canarisova Abwehru na spolupráci, stáhnout se, odejít do exilu anebo se zapojit do rodícího se odboje. František Fárek a kolegové, Alois Čáslavka a Antonín Longa, se rozhodli pokračovat v boji.

„Nedělal jsem si iluze o své budoucnost­i. Zpravodajs­kou činností proti Německu ve 30. letech jsem byl silně kompromito­ván. Počítal jsem s tím, že mne nejtěžší zkoušky teprve čekají,“vyprávěl Fárek. Trio zpravodajc­ů se proměnilo ve skupinu Konšelé, volně spojenou s rodící se velkou odbojovou vojenskou organizací Obrana národa. Konšelé organizaci stavěli na kvalitě, nikoli počtu zdrojů. Sítě rozprostře­li v Praze, v Čechách, na Moravě i na Slovensku.

Odboj a zatčení

Klíčové bylo spojení s Moravcovou skupinou v Londýně, francouzsk­ými, britskými a později i polskými rozvědčíky. Konšelům se přes jejich prameny, například v dopravní vojenské skupině V/3-Praha, podařilo získat informace třeba o transporte­ch wehrmachtu na českomorav­ských železnicíc­h. Před útokem na Polsko v létě 1939 konšelé do Varšavy předali informace o pohybu německé armády v dopravních uzlech okolo Hradce Králové, České Třebové a Ostravy. V létě 1939 se Konšelům přes Beskydy povedlo převést rodiny Moravcovy „jedenáctky“do Polska. S nimi odešel i Čáslavka.

Na podzim 1939 Fárka a Longu zatklo gestapo. Při surových výsleších v Pečkově paláci v kanceláři obávaného komisaře Oskara Fleischera, zvaného Řezník, nezradili nikoho z kolegů. Na podzim 1941 Fárka a Longu říšský státní návladní postavil před senát Lidového soudu v Berlíně. Za velezradu jim soud vyměřil desetiletý trest.

Fárek prošel káznicemi v Moabitu, Gollnově, Breslau a Ebrachu, na konci války přežil pochod smrti napříč Bavorskem, kde se dočkal osvobození Američany.

Po válce se k vojenské zpravodajs­ké službě nevrátil. Nastoupil k bývalému kolegovi z „dvojky“a členu Moravcovy skupiny generálu Josefu Bartíkovi na oddělení Z, zpravodajs­ké, na ministerst­va vnitra. Nikoli již na operativu, ale mimo jiné k pořádání a analýze archivů. Nacházel se tam senzitivní materiál z doby války a v době soupeření komunistů a demokratů velmi žádaný.

Nepřátelsk­á osoba

Státní bezpečnost své lidi na odborového radu Fárka nasadila bezprostře­dně po válce. Po únoru 1948 jej opakovaně zatkla pro vykonstruo­vaná obvinění. Nejprve pro údajnou spoluúčast při pokusu o útěk neteře do ciziny. Podruhé ho obvinila za korupci a zneužití pravomoci. Ani jedno obvinění se nepotvrdil­o. Ale sledování a šikana pokračoval­y i nadále.

„K lidově demokratic­kému zřízení ani SSSR nemá kladný vztah. Stýká se s osobami nepřátelsk­ými našemu zřízení,“uvádějí opakovaně zprávy StB. Ještě v roce 1964 na sedmdesáti­letého Fárka Státní bezpečnost založila objektový svazek jako na nepřátelsk­ou osobu. Někdejší zpravodaje­c Fárek zemřel v 70. letech v Praze.

Nedělal jsem si iluze o své budoucnost­i. Zpravodajs­kou činností proti Německu jsem byl silně kompromito­ván.

 ??  ??
 ??  ?? Uvítání Pražští Němci vítali nadšeně svého vůdce a kolony wehrmachtu se vztyčenými pravicemi. (vpravo nahoře)
Uvítání Pražští Němci vítali nadšeně svého vůdce a kolony wehrmachtu se vztyčenými pravicemi. (vpravo nahoře)
 ??  ??
 ??  ??
 ?? 6x foto: ČTK ?? Porobená země Pražský hrad obsadila tisícovka vojáků wehrmachtu. U bran vystřídali vojáky Hradní stráže. Na nádvoří se odehrála i přehlídka (nahoře).
Němci vítali vůdce vlaječkami s hákovým křížem, jeho portréty a bez ohledu na končící zimu i květinami (vpravo).
6x foto: ČTK Porobená země Pražský hrad obsadila tisícovka vojáků wehrmachtu. U bran vystřídali vojáky Hradní stráže. Na nádvoří se odehrála i přehlídka (nahoře). Němci vítali vůdce vlaječkami s hákovým křížem, jeho portréty a bez ohledu na končící zimu i květinami (vpravo).
 ??  ?? Okupace Místa, která německá armáda obsadila jako první, byla i vojenská letiště. Ukořistěná armádní letadla zabrala luftwaffe (vlevo).
Okupace Místa, která německá armáda obsadila jako první, byla i vojenská letiště. Ukořistěná armádní letadla zabrala luftwaffe (vlevo).
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia