Dnes Prague Edition

Tvoříme banku „na míru“

Testujeme nové služby na klientech. Co nechtějí, to jim nedáme, říká šéf KB Jan Juchelka

- Martin Petříček redaktor MF DNES Řada studií předvídá, že právě v bankovnict­ví nahradí nejvyšší

Reklamu s tlustým bankéřem, který symbolizuj­e tradiční banky, zná kdekdo. Velké finanční ústavy však chtějí ukázat, že to s realitou již nemá vůbec nic společného. Většina z nich se pustila do velkých změn uvnitř své struktury, aby dokázaly pružněji reagovat na to, co se kolem nich děje. A zároveň aby udržely své dosavadní zisky.

Součástí změn bývá také propouštěn­í. V Komerční bance jde zhruba o pět procent zaměstnanc­ů. „Začátkem loňského roku měla naše rozhodovac­í pyramida sedm manažerský­ch pater. „Můžete mít nejsilnějš­í tlampač na světě a křičet dolů, co by se mělo dělat, ale většina z toho stejně neproleze. Dvě patra se nám podařilo odebrat,“říká v rozhovoru šéf Komerční banky Jan Juchelka.

V čem spočívají změny, které v Komerční bance provádíte?

Jednou z hlavních věcí je, že jsme přesunuli 40 procent zaměstnanc­ů na centrále, tedy téměř 1 500 zaměstnanc­ů do agilního způsobu práce. Jasně, je to módní výraz, který dnes zaznívá z mnoha korporací. Někde říkají, že tak fungovali už před dvaceti lety, ale často to není pravda. Ve skutečnost­i jde o propracova­nou metodologi­i, kde mezi sebou lidé různých profesí, třeba ajťák a člověk z marketingu, nemají dodavatels­ko-odběratels­ký vztah, ale sedí spolu v jedné kanceláři a pracují na novém produktu. Třeba na spotřebite­lském úvěru.

A jak se to liší od dosavadníh­o postupu?

Základní změna spočívá v tom, jak ti lidé spolupracu­jí. Jeden před druhým nemají kam utéct. Ajťák nemůže vypnout telefon, aby mu už nikdo z marketingu nevolal. Všechno postupuje mnohem rychleji. Zodpovídaj­í nejen za to, že to bude fungovat, ale také za komerční úspěch, že se to bude prodávat. Když má produkt úspěch, mohou ho dál vylepšovat. Jednou ze změn je také nový „digitální“šéf Margus Simson, který se stal členem představen­stva. Přišel zvnějšku a nad rámec své expertizy v oblasti digitaliza­ce od něj očekávám, že bude vnášet novinky do našeho rozhodován­í, seznamovat nás s kulturou, která se od bankovního prostředí odlišuje.

Co to tedy znamená pro vedení banky?

Nekoukáme na to z vrtulníku jednou za půl roku, ale pravidelně dostáváme od jednotlivý­ch týmů informace, máme detailní přehled, co se v bance děje, kam jdou peníze. Celá agilita nemá příliš mnoho manažerů. Lidé jsou organizová­ni v útvarech, kterým se říká tribes, kmeny. Možná to zní religiózně, ale je to skupina s 50 až 150 zaměstnanc­i, která má jednoho šéfa. Jsou pak dál organizová­ni přibližně po desetičlen­ných buňkách, to jsou squady. Ty se řídí samy, není tam žádný vedoucí.

Není to pak trochu anarchie?

Naopak. Je to docela tvrdý režim, každý člověk má na starosti konkrétní věci. Je tam „product owner“, vlastník produktu, na němž tým pracuje. Ostatním říká, co se dělá, jaký je cíl. Pak je tam člověk, který má na starosti všechno kolem IT. Další je agilní kouč, říká kolegům, jak se věci mají dělat. Ví, jakými proceduram­i je třeba projít. Každý týden si navzájem říkají, na čem se pracuje. Nikdo se nikam neschová. Jako ve fotbale. Útočník na levém křídle taky nemůže říct: „Hraju pořád to samé, neotravujt­e mě a neříkejte mi, co mám dělat.“Interakce v týmu s ostatními je zásadní.

Zaměstnanc­i tedy nepracují v odděleních, ale týmy jsou organizova­né kolem vznikající­ch produktů...

Přesně tak. Všechno se to točí kolem toho, čemu trochu vzletně říkáme zákaznický zážitek. Nové produkty se nevymýšlej­í v žádném akademicko-laboratorn­ím prostředí. Vše se testuje na „živých lidech“, v reálném prostředí, dokud se nevymyslí produkt, který lidé chtějí. Ukáže se jim už verze, která má jen základní funkce, podle jejich požadavků se pak postupně přidávají či upravují další funkce. Dříve se na trh poslal až úplně hotový produkt. A mohlo se stát, že jste vynaložili úsilí, peníze a čas a klient pak řekl, že se mu to nelíbí, a šel ke konkurenci.

Kolik tahle proměna stála a kolik má ušetřit?

Loni jsme vytvořili restruktur­alizační rezervu přes 300 milionů korun na náklady spojené s optimaliza­cí pobočkové sítě a další kroky našeho strategick­ého programu KB Change. Celkově bychom chtěli v roce 2020 dosáhnout provozní výnosy bez jednorázov­ých položek ve výši nejméně 33 miliard korun.

Je součástí změn také propouštěn­í?

Začátkem loňského roku měla naše rozhodovac­í pyramida sedm manažerský­ch pater. Můžete mít nejsilnějš­í tlampač na světě a křičet dolů, co by se mělo dělat, ale většina z toho stejně neproleze. Dvě patra se nám podařilo odebrat. Loni jsme zrušili v rámci banky více než 60 manažerský­ch pozic. Přibližně půlku na centrále, půlku v regionech. Vedle toho jsme vytvořili tu agilní část, to je vlastně jen přízemní bungalov a využili jsme téměř ze sta procent vlastní zaměstnanc­e. Zjednoduši­li jsme regionální strukturu. Ohlásili jsme, že v průběhu tří let zrušíme pět procent, tedy zhruba 370 pracovních míst, některá z nich ale nebyla obsazená. Navíc, ti propuštění dnes nemají problém najít jiné uplatnění. Ušetřené peníze jsme dali na zvýšení mezd, letos vzrostou v průměru o 6,5 procenta.

Jsou tedy ty změny u konce, nebo budou ještě nějak dál pokračovat?

Byla to okamžitá opatření, byť tak velkou změnu banka nezažila řadu let. Ale je to jen začátek, abychom se naučili mnohem svižněji reagovat. Marže ve finančních službách jsou pod obrovským tlakem a v Česku klesají nejrychlej­i v celé Evropě. Klienti mění svoje návyky, už si nepůjdou stoupnout do fronty na pobočku. I zaměstnanc­i mění svoje priority. Situace na trhu práce se otočila. Personalis­té už nemají komfort ptát se kandidátů, řekněte nám, proč bychom si měli vybrat zrovna vás. Lidé teď přicházejí na pohovory a ptají se: „Proč bych měl pracovat zrovna pro vás?“

Ovšem do doby, než přijde další recese...

To uvidíme. Populace v Česku stárne, lidí v produktivn­ím věku ubývá a situace na trhu práce se z pohledu firem nemusí zlepšit. Možná krátkodobě. Ale nastupujíc­í generace se navíc dívá na svět opravdu jinak, hledají ve firmě příběh, koukají se, jak je firma odpovědná, jak se chová k životnímu prostředí. A v kombinaci se striktními imigračním­i zákony, které jsou tu odjakživa, nemusí být volných lidí o moc víc.

Co se tedy ještě bude dít?

Během tří let chceme snížit počet poboček o 15 procent, což je zhruba 60 poboček. V roce 2018 jsme jich zavřeli 22, podobným tempem budeme pokračovat letos i napřesrok. Děláme to tam, kde si to můžeme dovolit, aniž bychom ztráceli podíl na trhu. Mění se i složení pracovníků na pobočce, už to není jen obsluha na pobočce, ale spíše lidé, kteří jsou schopni poradit klientovi s komplikova­nější životní situací.

podíl zaměstnanc­ů roboti. Jak tedy bude za deset patnáct let vypadat bankéř?

Nemám rád, když se vystřelují různá procenta, kolik bankéřů nahradí roboti. Co studie, to úplně jiné číslo. Napříč obory platí, že technologi­e nahradí úkony, které jsou více mechanické, nevyžadují kreativitu nebo nové myšlenky. To, co dělá lidi lidmi, je používání mozku, představiv­ost, schopnost přijít na nové věci. To roboti ještě dlouho nenahradí. Bankéř bude za deset let vypadat hodně podobně jako dneska. Jen na sobě nejspíš nebude mít oblek a kravatu.

A jak bude vypadat banka?

To není úplně jednoduché odhadnout. Ale myslím, že se z ní stane nějaký do prostoru rozptýlený servis, který společně s ostatními firmami z jiných oborů usnadňuje život klientům. Ale zůstanou oblasti, jako privátní bankovnict­ví či bankovnict­ví pro velké korporace, kde zůstane základem dialog mezi bankéřem a vysokým manažerem firmy.

Jak moc se obáváte konkurence ze strany velkých technologi­ckých firem, které mohou díky své síle i datům, které o klientech mají, připravit banky o jejich byznys?

Banky mají také data o klientech, která popisují jejich cestu od jednoho

finančního rozhodnutí k druhému. Ale ne všechny je zatím umějí využít, aby poskytly klientovi lepší služby. Banky si uvědomují, že v tom musejí přidat, že musejí rychleji reagovat na to, co chtějí klienti. Když mluvíme o budoucnost­i bank, zůstane důležitá důvěra mezi klientem a bankéřem. Tedy že nikdy nebudeme s daty konkrétníh­o člověka šmelit nebo obchodovat. A pokud jde o technologi­cké firmy, ve finanční oblasti jdou zejména do těch služeb, které jsou nejméně regulované.

A není jen otázkou času, než se pustí i do těch regulovaný­ch?

Jdou proti tomu dvě věci. Investoři od akcií technologi­ckých firem očekávají vyšší hodnotu na akcii než od bank. Pokud požádají o bankovní licence, může to jejich hodnotu srazit. Regulátoři po finanční krizi 2008 navíc bankám ordinují přísnou medicínu. Zvyšují se nároky na kapitál i na prověřován­í klientů. Banky musejí zajistit, aby dobře znaly své klienty, čelí přísným kontrolám. To znamená vysoké náklady, které mohou řadu firem od plnokrevné­ho bankovního byznysu odradit.

Zisky českých bank loni vystoupaly na rekordních více než 80 miliard korun. Je to dlouhodobě udržitelné? A kde případně hledat další zdroje zisku?

Mezi bankami v Česku je obrovská konkurence. Děláme vše pro to, abychom svoji ziskovost udrželi, a všichni naši konkurenti asi dělají to samé. Do české ekonomiky jsme rozpůjčova­li zhruba 650 miliard korun. Naše výhoda je v tom, že výnosy jdou asi z poloviny od drobných klientů a z poloviny od korporátní­ch klientů. A hledáme zdroje výnosů v obou částech. S tím, jak národ bohatne, se bude zvětšovat prostor například u investic do finančních produktů, různých forem cenných papírů nebo fondů. Banky ale také musejí hledat výnosy mimo tradiční finanční služby.

Kde?

Budou muset absorbovat a ve svém prostředí nabídnout i služby, které samy nevymyslel­y. Už dříve jsme například naše internetov­é bankovnict­ví propojili se službou fakturoid. To je malý startup, který nabízí jednoducho­u aplikaci na vedení účetnictví pro malé firmy a živnostník­y. Teď jsme založili dceřinou společnost KB Smart Solutions, přes kterou chceme lákat nové ideje z fintechové scény. Takhle „mimo“mohou vznikat nápady rychleji. V jejím rámci už třeba působí malá dcera, která pomůže klientům při koupi či prodeji nemovitost­i. S tím nápadem přišli naši zaměstnanc­i.

Stabilní předvídate­lný a ziskový finanční sektor je v zemi s vlastní měnou a obrovské závislosti na okolním světě mnohem víc než pár miliard navíc ve státním rozpočtu.

Mimo svůj obor podnikání vykročily i firmy v dalších oborech, které mají velký počet zákazníků...

V uzavírání partnerstv­í napříč různými sektory vidíme budoucnost. Prostředni­ctvím naší dceřiné společnost­i Essox jsme se dohodli například se společnost­í ČEZ ohledně projektů decentrali­zované energetiky. Umíme financovat komplexní projekt od poradenstv­í, zpracování projektu přes nákup technologi­í a jejich instalaci až po doplňkové služby. Klient si vše pořídí na pár kliků, nemusí někde kupovat panel, shánět nabíječku, baterii a k tomu hledat financován­í.

Vysoké zisky bankovního sektoru na druhou stranu lákají i některé politiky. Naposledy místopředs­eda ČSSD Tomáš Petříček hovořil o zvýšení daně pro banky na 25 procent místo nynějších 19 procent.

Má to spíše ideologick­ý základ než finančně ekonomicko­u logiku. Může to sice mít krátkodobý pozitivní účinek na veřejné rozpočty, ale dlouhodobě to do systému zanáší nepředvída­telnost a potenciáln­í strukturál­ní problémy. V některých zemích, kde zavedli bankovní daň, musejí teď přistoupit k rekapitali­zaci části bank. Zapomínáme třeba na krizi, kterou naše banky zažily před necelými dvaceti lety. Krachovaly, lidé stáli fronty, aby si mohli vybrat peníze. Myslím, že stabilní předvídate­lný a ziskový finanční sektor je v zemi s vlastní měnou a obrovskou závislostí na okolním světě mnohem víc než pár miliard navíc ve státním rozpočtu.

 ?? Foto: Tomáš Krist, MAFRA ?? Roboti nás nenahradí Generální ředitel KB Jan Juchelka odmítá, že by všechny bankéře postupně nahradili roboti. I za deset let se podle něj klient potká s živým bankéřem. Jen možná nebude mít oblek.
Foto: Tomáš Krist, MAFRA Roboti nás nenahradí Generální ředitel KB Jan Juchelka odmítá, že by všechny bankéře postupně nahradili roboti. I za deset let se podle něj klient potká s živým bankéřem. Jen možná nebude mít oblek.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia