Dnes Prague Edition

Šest kol, šest výher. Sparta nabírá sílu

Výhru nad Olomoucí urvala díky penaltám, ale body zase má

- David Čermák fotbalový reportér MF DNES

Dvakrát během pěti minut zvedl ruku nad hlavu a prstem si ukázal na čelo. Jako by chtěl říct: To musíte mít trochu tady, víte? Guélor Kanga je mužem, kterému fotbalová Sparta vděčí za tři body ze sobotního zápasu s Olomoucí.

Svérázný záložník z Gabonu se dvakrát postavil k penaltě, dvakrát ji suverénně proměnil a dvakrát použil stejnou sebevědomo­u oslavu.

Jako by chtěl ukázat, že současná Sparta je jiná než ta, která končila podzim v hluboké depresi.

V zimní přípravě všechno vyhrála. Také ligové jaro po šesti kolech zvládá bez zakopnutí. Její bilance od začátku roku zní: třináct zápasů, třináct výher!

Není divu, že je už zase plná odhodlání. Nabitá elánem. Odolná.

Ale zdaleka ne dokonalá, jak se snad mohlo zdát po suverénním vítězství nad Plzní v minulém kole.

V porovnání se čtyřgólovo­u smrští předvedla proti Olomouci béčkový výkon, který hlavně v prvním poločase zaváněl první jarní porážkou. Když po ráně Falty minutu před přestávkou sparťané prohrávali, gólman Nita naštvaně vytrhl z trávníku drn a trs i s kusem hlíny odhodil do dálky.

„První poločas byl bohorovný,“uznal trenér Zdeněk Ščasný. „Měli jsme pasáže, kdy jsme nedokázali podržet balon na olomoucké polovině, pak jsme se stáhli, nedostupov­ali, dali soupeři moc prostoru.“

Euforie, která Letnou ovládla před týdnem, byla v těch chvílích pryč. Zvlášť, když tentokrát na hřišti chyběl kapitán Dočkal, kterého vyřadilo zraněné lýtko.

O to víc si Sparta musí cenit toho, že zápas zvládla. Ve druhém poločase zabrala, za body si šla a nakonec jí k výhře 2:1 pomohlo i štěstí a dvojitá nešikovnos­t soupeře.

Nejdřív Benešova ruka ve vápně, po které sudí Ardeleánu nechal dohrát akci na opačné straně a až pak na doporučení kolegů u videa nařídil penaltu.

Potom Jemelkova zbrklost: při odkopu promáchl míč, místo toho trefil

AC Sparta Praha SK Sigma Olomouc

Branky: 45. Falta (0:1), 72. Kanga z pen. (1:1), 77. Kanga z pen. (2:1). Rozhodčí: Ardeleánu Moláček, Fišer. ŽK: Frýdek, Costa, Štetina, Kanga - Houska, Sladký, Beneš, Nešpor, Plšek. ČK: 81. Nešpor (Olomouc). Diváků: 11 307. Poločas: 0:1.

Sparta: Nita 2.5 - Chipciu 2, Štetina 4, Costa 2.5, Hanousek 4 - Sáček (59. Hašek 3), Frýdek 2.5 Karlsson 2 (82. Zahustel), Kanga 1.5, Hložek 2.5

- Tetteh 3 (87. Pulkrab). Trenér Ščasný. Olomouc: Buchta - Sladký (85. Yunis), Beneš 2.5, Jemelka 3, Vepřek 3.5 - Zahradníče­k 3, Kalvach 3.5, Houska 3, Falta (87. Lalkovič) Plšek 3.5 (85. Dvořák) - Nešpor 5. Trenér Jílek. (jic) střely na branku střely mimo rohy hodnocení

8:1 4:3 5:5 2.5:3.5

1. FK Příbram SK Slavia Praha

Branky: 3. Olayinka (0:1), 65. Hušbauer (0:2). Rozhodčí: Zelinka - Mokrusch, Antoníček.

ŽK: Průcha, Hlúpik - Kúdela.

Diváků: 7 132.

Poločas: 0:1.

Příbram: Kočí 2 - Nový 2, Kodr 3, Tregler 3, Jablonský 2.5 - Fantiš 2, Průcha 2.5 (79. Kilián), Květ 3.5, Soldát 3, Voltr 2.5 (81. Polidar) - Keita 2.5 (56. Hlúpik 3). Trenér Csaplár.

Slavia: Kolář 2 - Coufal 2.5, Kúdela 2, Ngadeu 3, Zelený 2 (84. Frydrych) - Baluta 2.5 (64. Traoré 2), Král 3.5, Hušbauer 2.5, Zmrhal 3 - Škoda (60. Van Buren 2), Olayinka 2. Trenér Trpišovský. střely na branku

4:5 střely mimo 3:9 (ber) rohy hodnocení 1:5 3.5:3 do nohy Tetteha. O penaltách nebylo pochyb, hosté se ve vlastním vápně chovali neopatrně. Což hlavně ve druhém případě vytočilo kouče Václava Jílka. „Naprosto evidentní, hloupý a školácký faul Jemelky. Takovou situaci musí jako stoper zvládnout, nemůže tam takhle vletět,“láteřil.

Všechno marné, dobře rozjetý zápas Olomouc ztratila. Sparta si naopak lebedí, protože odstup od druhé Plzně srazila už na pět bodů. Zatímco Viktoria si prochází krizí, sparťané mohou najednou klidně myslet na pozici, která zaručuje kvalifikac­i o Ligu mistrů. Kdo by to ještě v zimní pauze tipoval?

Tehdy byli na Letné všichni opatrní, teď sebevědomí pomalu narůstá. „Třeba tu sérii natáhneme až na čtyřicet zápasů,“usmíval se záložník Martin Hašek.

I kdyby už do konce sezony neztratili, těžko budou sparťané nahánět první Slavii, která po senzačním postupu přes Sevillu v Evropské lize včera zapsala povinné vítězství 2:0 v Příbrami, vede o devět bodů a přibližuje se titulu.

Ale druhé místo je rázem ve hře.

FC Baník Ostrava FK Mladá Boleslav

Branky: 4. Procházka (1:0), 43. Mešanovič (1:1). Rozhodčí: Berka - Kříž, Kubr. ŽK: Diop Jugas, Hájek, Přikryl, Komličenko, Matějovský, Hubínek, Mašek. Diváků: 10 593. Poločas: 1:1. Ostrava: Laštůvka 2 - Procházka 2, Šindelář 2.5, Stronati - Fillo 2.5, Jánoš 2.5, Hrubý 3, Fleišman - Diop 3.5, J. Šašinka 3 (78. Holzer), Kuzmanovič 3.5 (61. Granečný 3.5). Trenér Páník.

Mladá Boleslav: Šeda 2.5 - Křapka (33. Mešanovič 2), Hájek 2, Jugas 2, Fulnek Takács 3, Hubínek 2 - Ladra 2.5 (79. Mašek), Matějovský 2.5 (89. Tatajev), Přikryl Komličenko 2.5. Trenér Weber. (jsl) střely na branku střely mimo rohy hodnocení

4:3 6:2 4:4 3:3

FC Slovan Liberec FC Fastav Zlín

Branka: 21. Kozák.

Rozhodčí: Královec - Hájek, Poživil. ŽK: Mara, Nešický - Bartošák, Matejov. Diváků: 3 348. Poločas: 1:0.

Liberec: Nguyen 2.5 - Mikula 2, Vukliševič 2.5, Karafiát 2, Hybš 2.5 - Oscar 2, Mara 3.5 (57. Nešický 2.5) - Potočný (66. Koscelník 3), Breite 2.5, Pešek 2.5 (81. Malinský) - Kozák 1.5. Trenér Hornyák.

Zlín: Rakovan - Holík 3, Bačo 3.5, Buchta 3.5, Bartošák (83. Vyhnal) - Hlinka 3 - Džafič 3.5 (46. Matejov 3), Hronek 3, Podio 3.5, Čanturišvi­li (66. Jakubov 3) - Poznar 3. Trenér Pivarník.

16. Karviná 25 4

rohy hodnocení 6:3 2.5:3 1 3 4 4 5 5 5 8 6 8 3 11 7 9 7 9 5 11 4 12 3 13 6 12 8 11 5 13 4 16 5 16 63:18 36:23 44:21 44:24 32:27 31:31 44:39 26:22 28:35 28:37 27:38 34:40 23:32 29:56 21:47 28:48 64 55 50 41 39 36 34 34 32 31 30 27 26 26 19 17

Pátek: Teplice - Plzeň 2:1, Dukla - Karviná 2:1.

KARVINÁ podává protest proti sudímu Julínkovi, který podle klubu hrubě ovlivnil páteční utkání ve prospěch Dukly, která vyhrála 2:1. (jsl)

1. FC Slovácko FK Jablonec

Rozhodčí: Franěk - Vlasjuk, Vitner.

ŽK: Kalabiška, Navrátil - Hovorka, Hrubý. Diváků: 3 786.

Slovácko: Trmal 1.5 - Šimko 2, Hofmann 2, Kadlec 1, Reinberk 2 - Daníček 2.5, Sadílek 4 (67. Havlík 3) - Diviš 4 (81. Juroška), Navrátil 3, Kalabiška 4 - Zajíc 4 (77. Hološko). Trenér Svědík.

Jablonec: Hrubý - Holeš 3, Hovorka 2, Břečka 2, Sobol 1 - Hübschman 2.5 - Acosta 4 (66. Kratochvíl 3), Trávník (82. Jovovič), Považanec 3, Vatajelu 2 (90.+1 Kubista) - Doležal 3. Trenér Rada. (raš) střely na branku rohy hodnocení

2:1 5:6 4:4 střely mimo 1:7

Bohemians 1905 SFC Opava

Rozhodčí: Pechanec - Hrabovský, Ratajová. ŽK: Bartek, Vacek, Ljovin, Pokorný - Jursa, Simerský, Svozil, Zavadil, Manzia. ČK: 82. Šmíd (Bohemians). Diváků: 4 755.

Bohemians: Fryšták 2 - Hůlka 3, Šmíd 4, Pokorný 3 - Dostál 2.5, Ljovin 3, Vacek 3, Bartek 3 - Reiter 3, Puškáč 3 (69. Koubek 3), Vaníček 2.5 (62. Júsuf). Trenér Hašek.

Opava: Fendrich 2.5 - Schaffartz­ik 3, Simerský 3, Svozil 3, Žídek 3 - Stáňa (67. Manzia 3.5), Zavadil 2.5, Janetzký 3 (87. Jurečka), Jursa 3.5, Zapalač 3 - Juřena 3.5 (46. Smola 3). Trenér Kopecký. (rp) střely na branku rohy hodnocení

3:1 6:3 3:3 střely mimo 5:7