Dnes Prague Edition

Češi za léky utratí 25 miliard ročně

Spotřeba léků na předpis i bez něj narůstá. Podle odborníků Češi léky plýtvají

- Eva Zahradnick­á reportérka MF DNES

PRAHA Nosní kapky, pilulky na bolest, teplotu, kašel či průjem.

Výčet léků, které Češi kupují v lékárně nejčastěji. Ročně za ně každý v průměru utratí asi 1 400 korun, k tomu další tisícovku za doplatky u léků na předpis. Co rok, to nárůst celkové spotřeby léků o víc než miliardu korun. Dohromady tak Češi jen v roce 2017 utratili ze svého za léky víc než 25 miliard. Vyplývá to z posledních dat, která uveřejnil Český statistick­ý úřad.

„Bohužel léky plýtváme,“říká ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová. Jenže nejde jen o léky z volného prodeje, které si podle posledního průzkumu SÚKL lidé kupují hlavně „do zásoby“, a podle odborníků navíc lidé část z nich berou úplně zbytečně i tehdy, kdy by stačila třeba jen úprava životosprá­vy.

O zbytečném užívání léků je paradoxně řeč i u přípravků na předpis. V Česku totiž funguje už léta „systém“, kdy pacient navštěvuje kromě praktickéh­o lékaře ještě několik dalších specialist­ů, a tak dochází k souběžnému předepisov­ání léků s podobnými účinky. „Pořád se s tím potkáváme. Prodávají se pod jiným komerčním názvem a napsali mu je dva kolegové, kteří o sobě nevědí,“potvrzuje předseda Sdružení praktickýc­h lékařů ČR Petr Šonka. S receptem přicházejí lidé nejvíc pro pilulky na bolest, spaní, snížení tlaku nebo hladiny cholestero­lu a antibiotik­a.

Z posledního průzkumu SÚKL vyplynula ještě jedna důležitá věc. Mnoho léků lidé vůbec nevyužijí.

Prošlé léky zpět do lékárny

Část slouží jako „zásoba“nakoupená ve volném prodeji, část jsou léky, které lidem zbyly po nasazení jiné léčby nebo přípravek vysadili kvůli nežádoucím účinkům. Vyjádřeno čísly, do lékáren lidé vrátí ročně nevyužité léky asi za miliardu korun, k tomu další balení v hodnotě půl miliardy končí v koších a toaletách. „Pozitivní je, že většina národa ví, že léky, které jsou prošlé nebo už je nepoužívaj­í, mají vrátit do lékárny. Přijíždějí pro ně specializo­vané firmy, které je ve spalovnách spalují při vysokých teplotách. Je to jediný správný způsob likvidace léků,“dodává Storová.

Celková spotřeba léků je ještě mnohem vyšší. Zdravotnic­ký systém vydal v roce 2017 za léky skoro 83 miliard, o 11 miliard víc než v roce 2013. Hned po domácnoste­ch se na nárůstu podílí spotřeba léků v nemocnicíc­h: vzrostla skoro o šest miliard.

Nejčastěji se to děje v době chřipkové sezony. Lidem je špatně, mají rýmu a kašlou. I přesto, že v domácí lékárničce paralen i nosní kapky mají, nakoupí si další. Dílem jsou ovlivněni reklamou a chtějí nový přípravek, dílem nakupují do zásoby. Podle posledního průzkumu Státního ústavu pro kontrolu léčiv si takhle tvoří zásoby až 46 procent domácností.

Když se všechny takové nákupy sečtou a přidají i doplatky za recepisy, zaplatili Češi ze své vlastní kapsy jen v roce 2017 více než 25 miliard korun. Mnohdy ale podle odborníků zbytečně. „Řekla bych, že někdy léky lidé užívají v nadměrném množství nebo tam, kde nejsou zapotřebí a kde by třeba stačila úprava životosprá­vy. Sáhnout po léku je samozřejmě jednodušší a bezpracné,“říká vedoucí mladoboles­lavské lékárny Benu Ivana Lánová.

Jenže celková roční vydaná částka za léky v Česku je mnohem vyšší. Podle posledních dat Českého statistick­ého úřadu z roku 2017 byla tato útrata skoro 83 miliard. Statistiky navíc ukazují, že spotřeba pravidelně roste, od roku 2013 o víc než jedenáct miliard. Měnící se cena léků má však na stále vyšší výdaje podle mluvčí SÚKL Barbory Peterové jen nepatrný vliv.

Platíme, ale přežíváme

Nejsou to tedy jen domácnosti, kdo za léky utrácí. Do osmdesátim­iliardové sumy se promítá i rostoucí spotřeba léků hrazených pojišťovna­mi a stoupají náklady za léky spotřebova­né přímo v nemocnicíc­h. V roce 2017 se zastavily těsně pod hranicí 25 miliard, což je téměř o třetinu více než v roce 2013, a každoročně se zvyšují.

Patrný je pak v tomto ohledu jeden trend. O dvě třetiny vzrostly náklady na speciální léky, které potřebují třeba pacienti při onkologick­é léčbě, po cévní mozkové příhodě nebo u léčby popálenin. Tyto přípravky stály v roce 2017 pojišťovny necelých

17 miliard. „Důvodem je spousta nových, nesmírně nákladných molekul léčiv, které výrobci postupně registrují. Nárůst bude pokračovat,“odhaduje prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Důvodů, proč lidé speciálníc­h léků potřebují pořád víc, je několik. Kromě nových přípravků se zlepšuje i diagnostik­a, lidé se tak o nemoci dozvědí dřív, déle dožívají, a tím se spotřeba zvyšuje. „S nejdražším­i léky se neplýtvá, někdy ale léčba není úspěšná. Nebyl-li účinek dosažen, měl by podstatnou část platit výrobce,“domnívá se Chudoba.

Stát tuto možnost už připravuje. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění nově počítá s odpovědnos­tí i farmaceuti­ckých firem. Pokud totiž lék nebude pro pacienta výrazným přínosem, jeho nutné dobrání, než bude nasazena nová léčba, zaplatí právě firmy. „Předpoklád­áme dopracován­í novely do konce dubna. Účinnost zákona by mohla

Někdy léky lidé užívají v nadměrném množství nebo tam, kde nejsou zapotřebí a kde by třeba stačila úprava životosprá­vy.

být v první polovině příštího roku,“upřesňuje mluvčí ministerst­va zdravotnic­tví Jan Brodský.

„Přejedení“stejným lékem

Zatímco u vysoce specializo­vaných léků nemůže být o plýtvání řeč, u jiných přípravků hrazených pojišťovna­mi k tomu naopak dochází. V Česku totiž funguje zažitá praxe, že pacient kromě praktickéh­o lékaře dochází i k několika specialist­ům, a tak může v podstatě stejný lék užívat dvakrát, jen má každý jiný název. Tuto situaci by mohl do budoucna řešit takzvaný lékový záznam. Fungovat bude tak, že se svolením pacienta do něj nahlédne buď lékárník, nebo lékař, a kombinaci předepsaný­ch léků upraví. „Možné plýtvání bude z tohoto pohledu ošetřeno,“domnívá se Chudoba.

Pomoct by to mělo i pacientům, aby nebrali zbytečně i osm léků najednou, jak se to často děje například u seniorů. Třeba zvýšený krevní tlak se běžně léčí kombinací dvou či tří léků, obvykle k tomu bývá i lék na snížení hladiny cholestero­lu a dost často jsou lidé, kteří mají navíc cukrovku a užívají ještě další jeden až dva léky. „Na jednu stranu lidem pomáháme, na druhou jim může kombinace léků škodit,“uzavírá předseda praktickýc­h lékařů ČR Petr Šonka.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia