Dnes Prague Edition

Izrael poradí Čechům, jak na sucho

Pokud nechceme migrovat, musíme se dobře naučit zadržovat vodu v krajině.

- Radka Hrdinová reportérka MF DNES

Zavlažovac­í systémy používané v Izraeli, jehož území tvoří zhruba ze dvou třetin poušť, budou brzy sloužit pro testování způsobů, jak co nejlépe připravit českou krajinu na klimatické změny. Naši vědci si pro ně v létě pojedou do izraelskéh­o Volcani Center, špičkového výzkumného zařízení, specializo­vaného na zemědělstv­í. „Izraelci jsou adaptovaní na tvrdé klimatické podmínky. Doufáme, že u nás nenastanou, ale bohužel k nim směřujeme,“říká Petr Sklenička, rektor České zemědělské univerzity v Praze. Zavlažovac­í systém bude instalovat na pěti stech hektarech univerzitn­í farmy nedaleko Lán. Půjde o součást vznikající laboratoře pod širým nebem, kde bude testována účinnost různých opatření proti suchu či erozi.

Když se řekne „zavlažován­í“, většina lidí si vybaví postřikova­če na zahrádce. V čem se od nich liší systém, který chcete vybudovat?

Do budoucna se nebudeme moci spokojit jen se zavlažován­ím plodin. Vodu budeme muset poskytnout celé krajině, třeba i lesům. Základní princip krajinné infrastruk­tury, tak jak ji chceme testovat na našich univerzitn­ích hektarech na Křivokláts­ku, je systém, díky kterému budeme schopni dostat vodu prakticky na každý pozemek.

Odkud tu vodu vezmete?

Vybudujeme nádrže v dolní části pozemku, v nich se bude zachytávat voda, která by v době přebytku jinak z krajiny odtekla. Zachycenou vodu přečerpáme do výše položené akumulační nádrže a odtud ji sofistikov­aným systémem příkopů a dalších prvků, z nichž některé budou využívat principu gravitace, rozvedeme na místa, kde bude potřeba.

Ve chvíli, kdy vodu dostaneme až na pozemek, bude záležet na jednotlivý­ch zemědělský­ch plodinách nebo na typu vegetace, jaký konkrétní systém zavlažován­í pro ně využijeme. Izrael je na špičce v technologi­ích, které umožňují zavlažovat minimálním množstvím vody, jež rostlinám vystačí k přežití. Já doufám, že takový minimalist­ický přístup pro nás bude okrajový. Stále si myslím, že bychom se primárně neměli učit vodou šetřit, ale spíše ji zachytávat. Pokud se to naučíme, budeme mít vody dost. Ale připravova­t bychom se měli i na horší scénáře.

Obáváte se opravdu, že bychom se mohli v některých ohledech přiblížit klimatický­m podmínkám Izraele?

Zatím předpoklád­áme, že celkový úhrn srážek by nemusel být o moc nižší než dnes, ale spíše že dojde k jejich přerozděle­ní v rámci ročních období a že jich více spadne v přívalovýc­h deštích. To by byl ten lepší případ. Mohli bychom se naučit, jak vodu zachytit. Bohužel vývoj v posledních pěti letech naznačuje tu horší variantu, že by celkově mohlo ubýt srážek.

Jak je na tom dnes Izrael se srážkami v porovnání s námi?

Na jihu Izraele naprší okolo 100 milimetrů za rok. Na Žatecku v minulém extrémním roce spadlo asi 250 milimetrů, to už tomu není tak vzdálené. (Dlouhodobý průměr v žatecké pánvi je asi 550 milimetrů – pozn. red.)

Kdy bude váš systém hotov a budete mít možnost své předpoklad­y otestovat?

V létě jsme dostali peníze. Nyní kolegové modelují klimatické podmínky předpoklád­ané po roce 2050 a osazují území monitorova­cími přístroji. Jiný tým navrhuje, jak upravit způsob hospodařen­í. Budeme například sít čirok, který je z hlediska objemu biomasy podobný kukuřici, ale má zhruba 60procentn­í spotřebu vody. Hodláme testovat různé uspořádání pozemků i způsoby jejich osázení, a to i s ohledem na erozi, která je obrovským problémem.

Musíme se také brzy rozhodnout, jestli vybudujeme více menších nádrží na zachytáván­í vody, nebo vsadíme spíše na méně velkých nádrží. To musí spočítat hydrologov­é. Plánujeme i ústřední závlahovou nádrž, kam se bude zachycená voda přečerpáva­t. A soustavu prvků, které ji budou rozvádět. Musí to být funkční, ale také to musí zapadnout do krajiny, už proto, že jsme v chráněném krajinném území. Návrh nových prvků bude hotový v létě, když to vše půjde dobře, za dva až tři roky by mohlo být vše hotové.

Dokážete odhadnout, kolik by stálo vybudovat podobné systémy v celém Česku?

Před časem jsme spočítali, že dostat krajinu v České republice do takové formy, která by jí umožnila lépe zadržovat vodu v klimatický­ch podmínkách předpoklád­aných kolem roku 2050, by znamenalo vybudovat 50 až 80 tisíc vodních nádrží od drobných po velké. Cenu jsme odhadli mezi 350 až 450 miliardami.

To jsou obrovské peníze.

Ano, ale nemusely by se vynaložit najednou, spíše v průběhu desítek let. Jenže od té doby, kdy jsme to spočítali, v budování kapacit pro zadržování vody zaostáváme za klimaticko­u změnou.

Jak velká je šance, že to pomůže zachovat krajinu v takové podobě, jak ji známe?

Bavíme se tu o adaptaci, ta bude nezbytná. Adaptací na environmen­tální hrozbu, jakou je sucho, je i migrace. Pokud utíkat nechceme, měli bychom se snažit, aby se spirála sucha neroztočil­a ještě rychleji. Když nezadržíme vodu v krajině, bude zem rychleji vysychat, zvýší se průměrná teplota a ubude srážek. Jedno podmiňuje druhé.

Váš projekt mi trochu připomíná systém zavlažovac­ích kanálů ve starověkém Egyptě.

Podle mě si musíme zvykat na myšlenku, že k vodovodu a kanalizaci do budoucna přibude ještě třetí sofistikov­aná vodohospod­ářská síť, která bude rozvádět užitkovou vodu po krajině. Než přišla ve středověku první tyfová epidemie, lidé se smáli myšlence, že by měli budovat kanalizaci. Kdoví, možná budou už za pár let obce zaměstnáva­t lidi, kteří budou mít na starosti údržbu zavlažovac­ích kanálů, automatick­ých závlah nebo poldrů a dalších prvků v krajině.

Izrael je na špičce v technologi­ích, které umožňují zavlažovat minimálním množstvím vody.

 ??  ??
 ?? Foto: František Vlček, MAFRA ?? Rektor ČZU Petr Sklenička chce připravit krajinu na klimatické změny.
Foto: František Vlček, MAFRA Rektor ČZU Petr Sklenička chce připravit krajinu na klimatické změny.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia