Dnes Prague Edition

Pustit státu stříbrnou žilou

- Jitka Vlková redaktorka MF DNES

Jedna stříbrná mince, dvě různé sazby DPH – a stát přichází o peníze. Na českém trhu s investiční­mi drahými kovy si někteří obchodníci vykládají zákon tak, aby to pro ně bylo výhodnější.

Finanční správa sice už před dvěma lety jejich výklad vyvrátila, ale tyto praktiky pokračují.

Stříbrnou desetidola­rovou investiční minci Australian Kookaburra (ledňáček) o váze deseti uncí z roku 2018, lze koupit na webu AuPortal v přepočtu za 4 693 korun s dodatkem „cena ve zvláštním režimu podle § 90 zákona o DPH,“zatímco na portálu obchodníka Bessergold je za 5 316 korun včetně DPH ve výši 21 procent.

Jde o naprosto identické zboží

a cenu si mohou investoři snadno porovnat dvěma kliknutími na internetu, takže nabízet ho o 13 procent dráž působí v době ostré konkurence nelogicky. Protože obchodníci nakupují za podobné nákupní ceny a marže bývají podobné (podle informací z trhu kolem pěti procent), kouzlo levnějšího zboží spočívá především v tom, že AuPortal zaplatí méně na DPH.

V prvním případě dostane stát zhruba čtyřicet korun (zvláštní režim znamená, že se daní jenom marže), v druhém případě vybere stát 923 korun – daň byla zaplacena z nákupní ceny mince včetně marže.

Vzhledem k velikosti trhu tak podle odhadů obchodníků z branže přichází stát o nízké stovky milionů korun ročně.

Jak je to možné? Obchodníci si rozdílně vykládají zákon. „... (zvláštní) režim používáme zcela v souladu s platnou legislativ­ou ČR... nejsme jedinou firmou v ČR, která tento režim používá,“uvedl Bronislav Beneš za obchodníka AuPortal. Podobně kalkuluje ceny i obchodník Silverum.

„Je to výhodné především pro... běžného zákazníka (nepodnikat­ele). Umožňuje mu nakupovat za nižší cenu než v případě klasického režimu,“uvádí.

Zvláštní režim se používá pro obchodníky s použitým zbožím, uměleckými díly, sběratelsk­ými předměty a starožitno­stmi. Druhá skupina obchodníků tento režim nepoužívá – je podle nich na hraně.

„Zákazník, který nakupuje ve zvláštním režimu, nenakupuje tedy nové zboží, ale použité,“domnívá se mluvčí České mincovny Jaroslav Černý, která zvláštní režim nevyužívá. Tuto informaci musí prodejce uvádět na daňovém dokladu a může s tím být spojena o polovinu kratší doba záruky. „Naše firma vždy prodávala stříbrné mince s 21procentn­í DPH. Už asi před třemi lety jsme zaznamenal­i, že někteří to prodávají ve zvláštním režimu. Podle našeho názoru to neodpovídá legislativ­ě,“říká

Zbyněk Passer, spolumajit­el obchodní společnost­i Bessergold.

„Formulaci o zvláštním režimu bych si nechala od prodejce vysvětlit a mince prodejcem zkontrolov­at a přeměřit na přístroji,“radí zákazníkům Anna Buchtová z firmy firmy Golden Gate CZ, která rovněž odvádí 21 procent DPH.

Obchodníci platící plnou sazbu daně se opírají o stanovisko Finanční správy z ledna 2017, podle kterého na mince z drahých kovů nelze aplikovat zvláštní režim pro použité zboží dle § 90 zákona o DPH. Přesto to řada prodejců stále dělá, jak se lze přesvědčit na jejich webech. „K možnosti uplatňovat zvláštní režim pro jednotlivé druhy mincí máme poměrně detailní stanoviska daňových poradců a úřadů. Některé firmy... nemají patrně potřebná stanoviska, a tak uplatňují po jistotě základní sazbu DPH,“říká Filip Jeřábek z firmy Silverum. „Tento paragraf lze využít jen na investiční stříbrné mince a díky tomu vám mince vyjdou levněji než slitky,“říká Jan Rožek z obchodní firmy Zlaťáky.cz. Generální finanční ředitelstv­í na dotaz MF DNES potvrdilo, že se problémem dvojího zdanění zabývá.

„V současné době již probíhají kontroly obchodníků, kteří dle názoru Finanční správy nesprávně uplatňují zvláštní režim pro použité zboží u mincí z drahých kovů,“uvedl Lukáš Heřtus z tiskového oddělení GFŘ. Podle informací MF DNES se na trhu s investiční­mi drahými kovy pohybují zhruba dvě stovky firem.

 ?? Foto: eBay.com ??
Foto: eBay.com
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia