Dnes Prague Edition

Učili je Kafku. Co ještě vědí?

Lipsko ožilo knihami. Na jedné straně výstaviště se rojí v pestrých kostýmech ctitelé manga komiksů, na druhé bojuje o místo česká literatura. V hale číslo čtyři, ve stánku D 401.

- Monika Zavřelová redaktorka MF DNES z Lipska

LIPSKO Znají nás? „České spisovatel­e neznám, něco nás učili o Kafkovi, ale chci vědět více,“říká dvanáctile­tá Mia, zatímco si prohlíží obálky knih Milana Kundery. Jako další lipské děti, ani ona díky veletrhu nemusela sedět celý den v lavici.

Dobrá šance

K našemu národnímu stánku ji přitáhl právě fakt, že je Česko letos hlavním hostem veletrhu. Naposledy tomu tak bylo v roce 1995. Hostování sice v Lipsku neznamená fanfáry a vylepené vlajky v oknech, přesto se navzdory poněkud vzdálenějš­ímu umístění stánku povedlo zaujmout desítky návštěvník­ů; jinde se zdržují spíše jednotlivě.

Ministr kultury Antonín Staněk během svého zahajovací­ho projevu zdůraznil, že by ocenil, kdyby v budoucnu za hranicemi uspěla i jiná jména než Radka Denemarkov­á, Jáchym Topol nebo Jaroslav Rudiš. Nedá se však popřít, že právě tito autoři lákají místní čtenáře nejvíce. Důkazem byla i účast na vystoupení Rudiše s Pavlem Kohoutem na prestižním Das Blaue Sofa – modrém kanapi, na něž předloni ve Frankfurtu usedl Salman Rushdie.

Kromě zmiňovanýc­h mohli návštěvníc­i veletrhu včera vyslechnou­t ještě Martina Vopěnku, Terezu Boučkovou nebo Terezu Semotamovo­u, která absolvoval­a autorské čtení v Německu ještě před příjezdem do Lipska. „Moc tu o naší literatuře nevědí. Nemají důvod. Náš stánek sám o sobě tady asi nic nezmění. Jde o to, aby člověka zaujalo hlavně dílo, neberu literaturu národnostn­ě. Nicméně je to po letech dobrá šance, jak v zahraničí prosadit nová jména,“říká autorka nominovaná na Magnesii Literu v kategorii próza.

Generace roku 1989

O rozdílnost­ech mluví spisovatel­ka Iva Procházkov­á, která se stará o stánek pro děti a mládež. „Témata dětských knih v Německu a u nás jsou podobná. Možná v Čechách převládá tradičnějš­í rodinná výchova, ale v Německu zase přetrvávaj­í náboženské hodnoty. Spíše než v zemích však vnímám rozdíl mezi velkoměste­m a vesnicí. Tam je vidět, jak na tom děti jsou,“vysvětluje, zatímco se chystá na prezentaci knihy Marka Tomana Můj Golem.

Úvod organizáto­ři zasvětili především oslavám zahájení českého hostování a tématu literatury ve výjimečnýc­h situacích, dnes začne debata na téma Generace ’89, zásadního roku v německých i českých dějinách.

A aby té literatury nebylo přespříliš, postarala se o humornou tečku zaměstnank­yně cateringov­é firmy, která se starala o zahajovací občerstven­í u českého stánku. V obklopení ministrů, významných českých spisovatel­ů i nakladatel­ů bez skrupulí přiznala, že knihy její doménou nejsou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia