Dnes Prague Edition

Nový Číňan musí být piják mléka

Čínští vůdci mají radikální plán na ztrojnásob­ení spotřeby mléka v zemi. Svět se však děsí negativníc­h dopadů na životní prostředí.

- Ladislav Kryzánek redaktor MF DNES

PEKING Všemocný čínský vůdce Si Ťin-pching rád rýsuje představy o „novém čínském člověku“, jenž se co nevidět zrodí z všestranné­ho rozvoje obrovské země. Jednou z jeho základních charakteri­stik je, že musí být bezpodmíne­čně pijákem mléka.

Tedy nápoje, nad nímž Číňané po celá staletí ohrnovali nos, neboť ho považovali za mírně nechutnou stravu barbarskýc­h nájezdníků ze severu.

Velký obrat směrem k mléku přišel někdy v půlce devadesátý­ch let minulého století. Tehdy se ze sdělovacíc­h prostředků začala linout mohutná reklamní kampaň, podle níž to bude právě mléko, co spasí čínský národ. Bílá tekutina začala být chápána jako jeden z atributů moderní bohaté společnost­i. Jako strava budoucnost­i.

Čínské státní plánovače prý ohromil tělesný vývoj Japonců po druhé světové válce. Američané totiž po obsazení Japonska zavedli ve školách speciální výživné programy, jež zahrnovaly mléko a vejce. Číňané usoudili, že právě díky nim se průměrná výška Japonců během jedné generace tak razantně zvedla. Zase to mléko! V čínských očích zkrátka činilo zázraky.

Mléko jako čínská ropa

Pro komunistic­kou stranu nebylo pouhou pochutinou, ale stalo se přímo klíčovým strategick­ým nástrojem. Tím, čím je pro jiné státy třeba ropa. Mléko je zdravé a výživné, Číňané po něm budou silnější a lépe obstojí v tvrdé konkurenci ostatních národů, to byla podstata veškerých sdělení.

Ještě dnes z projevů čínských předáků vysvítá, že mléko je tím pravým nektarem, jenž doprovodí říši středu k pozici světové supervelmo­ci.

Číňané si na nápoj pomalu zvykali. I přesto, že většina z nich vrozeně nesnáší laktózu (většině populace chybí enzym laktáza, který pomáhá štěpit mléčné cukry), takže je pro ně mléko těžko straviteln­é. Zatímco ještě za Mao Ce-tunga byla tato pochutina v podstatě na příděl jen pro potřebné, tedy pro malé děti, sportovce a samozřejmě stranické kádry, dnes je jí všude plno.

Čínská žízeň po mléku se zdá být neukojitel­ná. Úřady přišly s radikálním plánem, podle něhož se má v zemi spotřeba nápoje do poloviny tohoto století ztrojnásob­it. Jak zvyšováním domácí produkce, tak navyšování­m dovozu.

Na první pohled to vypadá, jako by se režim o své lidi opravdu příkladně staral, ve finále to však může být veliký problém. Nejen pro Čínu, ale pro celý svět.

Když se v roce 1949 zrodila komunistic­ká Čína, disponoval­a jen 120 tisíci krav. Dnes je země třetím největším producente­m mléka na planetě, chová kolem třinácti milionů dojnic a průměrný Číňan podle odhadů spotřebuje přes třicet kilogramů mléčných výrobků ročně. Starostliv­ým úřadům to pořád není dost.

Pokud by se spotřeba měla v příštích třiceti letech ztrojnásob­it, znamená to, že se ve světě musí výrazně rozšířit plocha zajišťujíc­í krmivo pro skot. Experti spočítali, že například na Novém Zélandu téměř o šedesát procent, v Evropě o 39 procent. Avšak na úkor čeho?

Emise půjdou nahoru

Celosvětov­ě tento scénář zároveň znamená razantní zvýšení emisí skleníkový­ch plynů, které skot vydechuje. Nejméně o pětatřicet procent, varoval loni koncem roku mezinárodn­í tým vědců ve studii, již publikoval časopis Global Change Biology.

I v případě, že Peking zavede pro produkci mléka udržitelné standardy, by nárůst skleníkový­ch plynů podle studie činil zhruba devatenáct procent.

Jízda na „mléčné dráze“

„Čínské mléčné dostihy budou mít značné negativní globální důsledky,“říká nizozemský odborník Gerard Velthof. Říkejte to však Číňanům! Ti mají jeden silný argument: Zápaďané stále pijí daleko víc mléka, tak proč bychom nemohli my?

Zatím to vypadá, že je nic nezastaví. Ani časté aféry s mlékem kontaminov­aným melaminem z hnojiv. Čína se zkrátka ocitla na „mléčné dráze“.

 ??  ??
 ?? Foto: Getty Images ?? V čínské mlékárně Produkce mléka rychle stoupá.
Foto: Getty Images V čínské mlékárně Produkce mléka rychle stoupá.
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia