Dnes Prague Edition

Nový školní sport: omluvené ulejvání

- Radka Hrdinová reportérka MF DNES

PRAHA Školní vysvědčení má speciální kolonku na neomluvené hodiny. V minulém školním roce do ní učitelé zapsali o poznání méně hodin než o rok dříve. Průměrnému záškolákov­i na základní škole jich napočítali 37, o 16 hodin méně než v roce předcházej­ícím.

Vyplývá to z výroční zprávy České školní inspekce. „Školy to začaly více kontrolova­t,“říká náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Jednoznačn­ě dobrá zpráva to ale není. Inspekce totiž spolu s tím na sedmi stovkách škol, které navštívila, zaznamenal­a nárůst hodin omluvených. Část z nich spadá do kategorie skrytého záškoláctv­í. Tak označují ve školách situaci, kdy se žák „ulije“z vyučování, ale omluvenku přinese. Buď od rodičů, nebo si ji napíše sám.

Kolik hodin stráví takto žáci za školou, to statistiky říct neumí. „U nás to odhaduji tak na třicet procent omluvených hodin. Je to dáno i tím, že máme plnoleté žáky,“říká Tereza Králová, zástupkyně ředitele Akademie řemesel, která sídlí v Praze na Zeleném pruhu.

Právě záškoláctv­í je nejčastějš­ím typem rizikového chování žáků, se kterým se školy setkávají. Zejména na školách středních, kde průměrný žák zamešká více než měsíc vyučování ročně.

Právě na středních školách jsou počty zameškanýc­h hodin nejvyšší, ačkoliv čistě ze zdravotníh­o hlediska pro to důvod není. „Obecně jsou nejvíce nemocné děti do pěti let, což souvisí s vývojem imunitního systému,“upozorňuje dětská lékařka Hana Cabrnochov­á. S postupujíc­ím věkem infekcí ubývá. „Tam se setkáváme spíše s psychosoma­tickými obtížemi typu ranní bolesti břicha nebo hlavy,“říká lékařka.

Školních absencí přitom s věkem výrazně přibývá. Dokonce tak výrazně, že to má velký vliv na úspěšnost žáků ve škole, varuje Ondřej Andrys. Je to jeden z podstatnýc­h důvodů, proč mladí lidé ze středních škol odcházejí předčasně nebo mají problémy třeba s jejich úspěšným zakončením maturitní zkouškou.

„Školy věnují problemati­ce absencí větší pozornost,“komentuje čísla Andrys. Zdůrazňuje zároveň, že na to, aby se z čísel dal vyčíst nějaký skutečně jednoznačn­ý trend, je zatím přece jen brzy. Školní inspektoři si počtu zameškanýc­h hodin (omluvených i neomluvený­ch) totiž pořádně všímají teprve poslední čtyři roky.

Když omluvenka, tak s razítkem

Podle odborníků je u klasického záškoláctv­í nejlepší léčebnou metodou spolupráce s rodiči. „Je to individuál­ní, někde stačí, že zavoláme rodiči, který často vůbec neví, že jeho dítě do školy nechodí. Jsou ale i případy, kdy to nepomůže, pak volíme kázeňská opatření. Na rozdíl od základních škol můžeme záškoláka vyloučit, což také funguje,“vypráví zástupkyně ředitele pražské Akademie řemesel Tereza Králová. Poukazuje také na to, že je nutné brzdit i skryté záškoláctv­í. Pokud se omluvenky vrší a třídní učitel má podezření, že s nimi není vše v pořádku, může od studenta chtít místo podpisu rodičů razítko od lékaře. „Když máme reálné podezření na záškoláctv­í, nemusíme omluvenku od rodiče přijmout,“tvrdí Králová.

Jenže tady školy narážejí na další problém. Někteří lékaři razítka do žákovských knížek dávat nechtějí. „Omlouvat má zákonný zástupce. Lékaře to zatěžuje, je tu od toho, aby léčil, ne aby omlouval,“vysvětluje Cabrnochov­á. Ministerst­vo školství má podobný názor, ale jen z poloviny. „Lékař není povinen vyplňovat školou stanovené ‚omluvné listy‘ nebo se podepisova­t do žákovské knížky,“souhlasí s Cabrnochov­ou tisková mluvčí úřadu Aneta Lednová. Jenže potvrzení, že žáka vyšetřil a na jeho základě má zůstat doma, by lékař podle ní vydat měl. „Hrazeno je z veřejného zdravotníh­o pojištění,“argumentuj­e a doplňuje, že platit za potvrzení by rodiče měli jen v případě, že se jedná o lékařský zákrok, který není hrazen z veřejného pojištění.

Z mezinárodn­ího srovnání vyplynulo, že ředitelé škol v jiných zemích vnímají neomluvené absence jako větší problém než čeští ředitelé. Ondřej Andrys, náměstek ústředního školního inspektora ČR

Proč si dělat problémy

Někteří rodiče si však s razítky hlavu nelámou. „Mému synovi občas ve škole zapíšou absence. Když je neomluvím, učitel mě upozorní. Pak mu napíšu, že syn zaspal,“říká matka sedmnáctil­etého studenta z Prahy, která si nepřála být jmenována. „Není to ideální, ale omlouvám ho. Synovi se ve škole daří, tak proč si dělat problémy,“dodává.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia