Dnes Prague Edition

České mléko teče přes hranice do Německa

Vloni odteklo do ciziny mléko odpovídají­cí čtvrtině celé domácí produkce

- Martina Patočková redaktorka MF DNES

ZČeska odtéká čím dál více mléka ke zpracování do sýrů či másla do sousedních států. Loni se takto vyvezlo skoro tři čtvrtě miliardy litrů syrového mléka, o 50 milionů více než rok předtím.

Množství mléka tekoucího ven je rostoucí prakticky od vstupu do Evropské unie v roce 2004, až na dvě kratší přerušení. Loni už od domácích dojnic proudilo ven mléko odpovídají­cí čtvrtině celé produkce v Česku, v hodnotě odpovídají­cí zhruba šesti miliardám korun.

Letos je více než pravděpodo­bné, že dojde k dalšímu nárůstu. Nyní, v půlce roku, totiž přijde o celkem významnou část mléka jihočeská Madeta. Její dvorní dodavatel, Mlékařské a hospodářsk­é družstvo Jih, se totiž stalo členem mlékárny v německém Chamu, a proto zde také navýší svou účast v podobě vyváženého mléka. Podle informací MF DNES má jít navíc asi o 200 tisíc litrů mléka denně. Dosud družstvo Jih vyváželo do mlékárny Goldsteig v Chamu podle dřívějších informací necelých 400 tisíc litrů denně.

„Doufáme, že se nám tento výpadek podaří nahradit celý. Můžu k tomu říci snad ještě to, že nás přístup některých jihočeskýc­h zemědělců velmi mrzí,“uvádí k tomu za Madetu Jan Teplý, syn majitele a obchodní ředitel společnost­i. Družstvo Jih na otázky neodpovědě­lo.

Madeta vykupuje denně zhruba 900 tisíc litrů mléka, Družstvo Jih je čistě z regionální­ho hlediska její tradiční partner, jinak má ale drobných dodavatelů stovky. Zároveň byl Jih i souputník v častých hádkách o cenu mléka v dobách, kdy ho byl nadbytek či nedostatek. Což

je podle lidí z oboru také jeden z důvodů, proč Družstvo Jih čím dále více mléko od svých zemědělců posílá do nedaleké družstevní mlékárny v Chamu. Kromě Jihu ale německá mlékárna nakupuje podle informací z trhu i od dalších jednotlivý­ch českých zemědělců.

V hlavní roli výkupní cena

Důvodem pro orientaci západním směrem vždy byly a jsou kromě touhy mít v ruce žolíka při vyjednáván­í s českými mlékárnami i ceny. Ty jsou na západní straně hranic vyšší. „Například za letošní březen je vykázána cena v Česku 8,96 koruny za litr a Jih má z Chamu cenu 9,36 koruny za litr,“uvádí příklad předseda Mlékařskéh­o odbytového družstva Morava Oldřich Ždárský s tím, že rozdíl čtyřiceti haléřů je v současné době malý. „V době, kdy roste poptávka, tak cena v Německu stoupá výrazně rychleji a více než u nás a rozdíl bývá třeba až k jedné koruně,“dodává s tím, že to už je na výsledcích hodně znát.

Podle Ždárského také platí, že když jdou ceny dolů, tak na dně je rozdíl mezi českou výkupní cenou a tou německou minimální. „Ale když se trend obrátí, tak je rozdíl i rychlost stoupání ceny v Německu výrazně větší a rychlejší,“doplňuje. Důvody jsou ale i mimocenové. „Když budu členem družstva v Německu, mám vyšší jistotu než jako člen družstva v Česku,“potvrzuje i další člověk z byznysu.

I to je tak zřejmě jeden z důvodů, proč jsou dodávky hlavně do Německa ze strany českých zemědělců tak oblíbené. Kromě drobných zemědělců zde navíc existují velké podniky zaměřené na výkup mléka do Německa. To je případ Mlékárny Kralovice, která od roku 2011 u nás nic nevyrábí, ale nadále vykupuje mléko a to dodává svému německému majiteli za hranice. Před uzavřením výroby se v této západočesk­é mlékárně dělaly tavené sýry a eidam, tedy komodity, kde se lze jen těžko něčím odlišit než cenou. Dnes zde zbylí zaměstnanc­i jen vykupují mléko a každý měsíc ho skoro 6,5 milionu litrů odešlou do Německa.

Ještě větším dodavatele­m stejným směrem je Mlékárna Pragolakto­s, patřící do německého koncernu Müller, vyrábějící v pražských Kyjích hlavně trvanlivá mléka a smetany. Ta vykupuje měsíčně kolem 37 milionů litrů, z čehož zhruba dvě třetiny se zpracují tady a třetina jde ven.

Otázkou nyní je, zda se Madetě podaří odklon mléka mimo ně nahradit. Podle Jana Teplého by to problém být neměl. „Na nestabilit­u u některých dodavatelů jsme zvyklí a věříme, že ve větší míře výrobu neohrozíme, rozhodně ne v oblasti značkových výrobků. Snad jen v oblasti některých komodit budou krátkodobé výpadky,“uvádí.

Značkové výrobky jsou většinou to, na co se Madeta a ostatní velké české mlékárny snaží soustředit. Tam je totiž riziko sklouznutí do cenové války menší než u takzvaných komodit, tedy UHT mléka či eidamů.

Ty také patří k těm nejvíce dováženým a za lepší ceny, než jakým jsou schopné místní mlékárny konkurovat.

Množství mléka tekoucího za hranice roste prakticky od vstupu Česka do EU v roce 2004.

(v miliónech litrů)

Kolik dostávají zemědělci za mléko

(v korunách za litr) 10,00 9,50 9,00 8,50 8,00 7,50 7,00 6,50 6,00 5,50 5,00 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 8,43 6,14 7,43 8,26 7,67 8,51 9,37 7,66 6,70 8,55 8,57

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia