Dnes Prague Edition

Praha zakáže obří masky v centru

Magistrát chystá novelu vyhlášky o pouličním umění. Má zakázat medvědí převleky. Problémem je určit, co je a co není umění.

- Martin Bajtler redaktor MF DNES Stížností ubylo

PRAHA Před věžemi Týnského chrámu na Staroměsts­kém náměstí stojí řada postav v třímetrový­ch kostýmech pandy, ledního medvěda nebo gorily. Za to, že turistům dovolí se s nimi vyfotograf­ovat, vybírají peníze. V prostředí historické­ho jádra města působí minimálně nepatřičně.

Současná vyhláška magistrátu na postávajíc­í plyšové atrakce nahlíží jako na takzvaný busking, tedy pouliční umění. Jejich podnikání v památkové rezervaci je tedy legální. To by se ale mělo změnit.

Zatímco předchozím­u vedení hlavního města i Prahy 1 kostýmy medvědů v centru Prahy nevadily, současná politická reprezenta­ce proti nim hodlá zakročit. Magistrát aktuálně připravuje novelu vyhlášky o buskingu, která by měla tyto atrakce zakázat. Návrh vyhlášky nyní putuje na radnice městských částí, které k němu připojí své připomínky. Nová úprava začne platit nejdříve v září. „Stojící medvědi na Staroměsts­kém náměstí a v ulici Na Příkopě vybírají peníze, ale neprovozuj­í žádné umění. Nejde tedy o busking,“říká radní hlavního města pro oblast kultury Hana Třeštíková (Praha sobě).

Stejného názoru je také vedení Prahy 1, které úpravu vyhlášky iniciovalo. „Vyhláška by se měla změnit tak, aby buskingem bylo skutečně něco, co je alespoň trochu umění, nikoliv hloupá atrakce, která jen zamořuje veřejný prostor,“uvádí starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 sobě). Vyhláška se tím pouští do soudů, které mohou být velmi problemati­cké. „Vymezit jasně, co je a není umění, nebude jednoduché, ale nepochybuj­i o tom, že se to povede,“dodává.

Přerostlé plyšové převleky vadí i samotným buskerům. „Busking není substituce žebrání a zároveň má respektova­t své okolí,“konstatuje ředitel buskingové­ho festivalu Praha žije hudbou Jan Gregar. „Vztah s rezidenty a ohled na to, že v dané lokalitě někdo pracuje nebo bydlí, by měl mít na paměti každý umělec, který jde tvořit do veřejného prostoru,“dodává.

K podobě vyhlášky mají co říct i další městské části. „Je tam několik technickýc­h problémů, které budeme připomínko­vat,“říká místostaro­sta Prahy 2 Jaroslav Šolc (Občané za spokojené bydlení).

Ze současných „umělců“v ulicích vadí městu také lidé, kteří vytváření velké mýdlové bubliny. „Hlavní problém je, že louže, která po nich na dlažbě zbude, bývá kluzká a někdo se může zranit,“vysvětluje Třeštíková. Takzvané bublinkáře podle ní mohou už dnes strážníci pokutovat za znečišťová­ní veřejných prostranst­ví. Ne vždy se tak ale děje. „Je potřeba pochůzkáře motivovat, aby je pokutovali častěji,“dodává radní. Podle mluvčí městské policie Ireny Seifertové se strážníci tvůrci bublin zabývají. „Znečištění je však možné řešit, pokud je jasně prokazatel­né, že k němu došlo, tedy je ho možné zadokument­ovat,“říká Seifertová.

Zpřesnění a zpřísnění vyhlášky o buskingu zavedl magistrát už v roce 2016. Tehdejší úprava řešila především nadměrný hluk, na který si obyvatelé exponovaný­ch ulic stěžovali. Vyhláška z března 2016 zavedla například zákaz používání elektrický­ch zesilovačů, bicích nebo saxofonů bez dusítka. Dále vyhláška stanovuje, že buskeři musí vystupovat každou hodinu na jiném břehu Vltavy, v lichou na levém a v sudou na pravém.

Podle radní Třeštíkové je možné, že městské části budou chtít některá stávající pravidla zmírnit. Ze zkušeností městské policie vyplývá, že omezení hudební produkce obyvatelům města pomohlo. „V současné době městská policie neřeší žádné velké stížnosti týkající se buskingu. Stanovená pravidla jsou již buskerům dobře známa a až na pár výjimek je dodržují,“uvádí mluvčí strážníků Seifertová.

Zatímco v roce 2017 řešila městská policie 477 porušení vyhlášky, loni jich bylo už jen 306 a od počátku letošního roku do konce dubna se strážníci zabývali 129 přestupky v souvislost­i s buskingem.

Zmírnění některých pasáží vyhlášky by uvítali pouliční umělci. Těm vadí, že na vyhlášce nejvíce trpí originální buskeři. „Pražské ulice jsou už zase více méně kulturně mrtvé a nikdo z nás nemůže potkat třeba Bona z U2, jak je to možné v Dublinu, protože by jeho vystoupení s mikrofonem bylo proti vyhlášce,“myslí si Gregar. Podle něj by bylo ideální, kdyby nová podoba vyhlášky například rozšířila seznam nástrojů, které může umělec při hudební produkci využít, nebo lépe vymezila místa, kde je možné hrát.

 ?? Foto: Petr Topič, MAFRA ?? Chcete fotku s méďou? Na lidi oblečené ve velkých plyšových maskách, kteří kasírují turisty za společnou fotku, se platná vyhláška dívá jako na buskery. Jaké umění ale provozují?
Foto: Petr Topič, MAFRA Chcete fotku s méďou? Na lidi oblečené ve velkých plyšových maskách, kteří kasírují turisty za společnou fotku, se platná vyhláška dívá jako na buskery. Jaké umění ale provozují?
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia