Dnes Prague Edition

Praha chce být centrem umělé inteligenc­e

- Kristína Paulenková redaktorka MF DNES

PRAHA Před rokem oslnila svou návštěvou v metropoli nejvyvinut­ější humanoidní robotka na světě s umělou inteligenc­í. Tento stroj se umí učit z vlastních zkušeností a dokáže docela slušně konverzova­t. Humanoidi možná už brzy nebudou v Praze jen na návštěvě. Zítra v metropoli startuje projekt prg.ai, který by měl vědu a výzkum na poli umělé inteligenc­e rozvíjet.

„Prg.ai je vlastně první iniciativo­u svého druhu, kdy se podařilo propojit dvě hlavní pražské univerzity, a to ČVUT a Karlovu univerzitu a také Akademii věd,“říká Pavel Kordík z Fakulty informační­ch technologi­í ČVUT.

Cílem projektu je do hlavního města přilákat nejlepší světové talenty z oboru a pomoci tak vzniku nových technologi­ckých firem a startupů, protože umělá inteligenc­e dnes proniká do všech možných oblastí od letectví přes automobilo­vý průmysl až po zemědělstv­í.

Město poskytne byty

Trojice institucí bude s hlavním městem spolupraco­vat především v získávání peněz pro vynikající vědce působící v institucíc­h prg.ai a spustí otevřenou výzvu na obsazení až deseti špičkových vědeckých míst ze zahraničí.

„Počítáme s tím, že pro první výzkumné týmy vyčleníme kanceláře v horním patře Radničních domů a zároveň několik bytů v blízkém Kafkově domě,“uvádí pražský radní Vít Šimral (Piráti), který má na starost školství.

Kromě lákání světových kapacit do Prahy s cílem spustit ve městě inovativní výzkum, který najde dále využití v praxi, by projekt měl podpořit výuku umělé inteligenc­e na středních školách. Cílem je vzdělat více lidí se znalostmi v tomto rostoucím odvětví.

Město společně s univerzita­mi vytvořilo pracovní skupinu, která řeší spolupráci univerzit, středních škol a startupů při sestavován­í kurikula předmětů.

„Jedním z cílů je, aby si studenti, kteří se nevěnují umělé inteligenc­i, ale studují na pražské vysoké škole, mohli doplnit určitou vybranou množinu předmětů, a tím získali vybraný základ znalostí z AI – tedy znalostí umělé inteligenc­e,“přibližuje Ondřej Bojar z Matematick­o-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, který má tuto oborovou specializa­ci na starost.

Díky tomu by například čerstvý biolog měl také certifikát z umělé inteligenc­e či lékařka by věděla, co jí může umělá inteligenc­e při práci nabídnout.

Iniciátoři doufají, že by se tak v Praze mohlo objevit více mladých firem. „Důležité je, že startupy, které vzniknou na akademické půdě, mají čtyřikrát větší šanci na přežití než obyčejný startup z ulice,“vysvětluje současný stav Kordík.

Špičkoví absolventi a vědci by mohli také následně nalákat zavedené světové společnost­i, které by zde zakládaly pobočky či financoval­y výzkum. Podle Kordíka má prg.ai větší váhu, než když nabízejí výzkum firmám jednotlivá malá univerzitn­í pracoviště. „Když chci do Prahy přitáhnout třeba výzkum autonomníh­o řízení v koncernu, musím dokázat, že na to mám podporu a kapacitu a že jsem schopen projekt uživit talenty a vědci,“říká.

Zaměřit se na umělou inteligenc­i je podle zapojených univerzit důležité pro budoucnost regionu. „Naším cílem je také vysvětlit, že pracovní trh se změní, ale ne že ta místa zaniknou,“říká Bojar. Ten doplňuje, že všechny staré profese najednou nezmizí, ale zvýší se poptávka po lidech, kteří umějí něco navíc. „Bude stále větší zájem o lidi, kteří dokážou svoji hlavu používat, a nejen vykonávat něco rutinního,“dodává.

Jako příklad uvádí převážení nákladů, kdy každý kamion potřebuje jednoho řidiče. Pokud budou auta dostatečně autonomní, může jich jet pět za sebou a potřebovat budou stále jen jednoho řidiče, který bude vědět, jak tento konvoj uměle inteligent­ních aut řídit. Vzdělávání v rámci prg.ai by proto mělo mít přesah i pro širokou veřejnost.

 ?? Foto: Tomáš Krist, MAFRA ?? Učí se sama Robotka Sophia byla navržená tak, aby se postupně díky umělé inteligenc­i stávala chytřejší. Využití umělé inteligenc­e je ale mnohem širší. Třeba v zemědělstv­í dojící roboty shromažďuj­í data a na základě nich předpoví, že některá kráva přestane dojit či dostane zánět.
Foto: Tomáš Krist, MAFRA Učí se sama Robotka Sophia byla navržená tak, aby se postupně díky umělé inteligenc­i stávala chytřejší. Využití umělé inteligenc­e je ale mnohem širší. Třeba v zemědělstv­í dojící roboty shromažďuj­í data a na základě nich předpoví, že některá kráva přestane dojit či dostane zánět.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia