Dnes Prague Edition

Dvě stovky na brýle, či solidarita s vážně nemocnými?

- Adam Vojtěch ministr zdravotnic­tví

Vozíčkáři. Sluchově handicapov­aní pacienti. Dětští diabetici. Ti všichni museli dosud doplácet i desítky tisíc korun za zdravotní pomůcky. Nebo žít ve velké nepohodě. Častokrát tak byli závislí na příspěvcíc­h od nejrůznějš­ích nadací, sbírkách víček či příjmech všech členů rodiny. Místo jim totiž pojišťovny přispívaly šesti milionům Čechů na brýle. Dávat 150 korun na brýlové obruby či podobně vysoké částky na brýlové čočky, které stojí několik tisíc korun, anebo raději hradit tisíce korun na skutečně nezbytné pomůcky pro vážně nemocné pacienty?

Takovou otázku si minulý rok položila pracovní komise při ministerst­vu zdravotnic­tví složená z očních lékařů, optometris­tů, pacientů, profesních komor a zdravotníc­h pojišťoven s cílem připravit novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Všichni se shodli na tom, že s výjimkou dětí do čtrnácti let a lidí se závažnou oční vadou, u kterých bude úhrada zachována, je nutné tuto nespravedl­nost napravit a peníze směrovat k pacientům, kteří je opravdu potřebují. Třeba k nemocným dětem. Těm budou nově hrazena například sluchadla na obě uši místo současného jednoho či senzor na kontinuáln­í měření glykemie.

Polepší si i další skupiny pacientů. Od října začnou nabíhat úhrady řady nových pomůcek, které dosud nebyly hrazené, a pacienti tak ušetří. Například náplasťové inzulinové pumpy, prostředky v oblasti vlhkého hojení ran, vysoce výkonné inhalátory, terapeutic­ká obuv, pomůcky při popáleniná­ch či vibrační sluchadla. Jsou jich desítky! Ve výsledku je pomůcek, u kterých bude úhrada vyšší, mnohem více než těch, kde dochází k jejímu snížení. A tyto peníze se nikam neztrácejí, pouze se přesouvají tam, kde jsou více potřeba.

Bude-li někdo namítat, že zvyšujeme spoluúčast pacientů, může se podívat na výdaje pojišťoven na zdravotnic­ké pomůcky. Ty jednoznačn­ě rostou. V příštím roce za ně zaplatí až o půl miliardy korun navíc.

Nadto se tím vytváří prostor pro konkurenci zdravotníc­h pojišťoven. Již nyní víme, že některé z nich změnu využily jako příležitos­t k přilákání nových pojištěnců a začaly svým klientům přispívat na brýle z fondu prevence.

Jak se ukázalo, příspěvek, ač velmi nízký v řádu stovek, o to více u široké veřejnosti oblíbený, vyvolal velkou vlnu reakcí. Ačkoliv se změnou souhlasili nejen odborníci, ale i samotní pacienti a následně vláda, Sněmovna, Senát i prezident, nyní již začínají někteří zapomínat a snaží se na nepopulárn­ím, ale jednoznačn­ě správném kroku získat politické body. Já však věřím, že široká veřejnost je solidární a přesun peněz, které pro ně ve výsledku znamenaly skutečně zanedbatel­nou pomoc v porovnání s aktuálními cenami brýlí, na pomůcky, u kterých pacienti doteď museli platit neúnosný doplatek, pochopí.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia