Dnes Prague Edition

Hubne celá rodina. Seriál

Šance, že budete štíhlejší, zdravější a spokojeněj­ší se zvyšují přímo úměrně k tomu, jestli se na cestu správné životosprá­vy vydá celá rodina. Proč? A kde začít?

- Text: Jana Divišová Foto: Shuttersto­ck

Čím déle vězíte jako rodina ve špatných stravovací­ch návycích, tím složitější bude rozetnout bludný kruh. O to více, pokud se problém předává už několikáto­u generaci. V mnoha tuzemských domácnoste­ch vládne tzv. obezitogen­ní prostředí, tedy takové, které napomáhá vzniku obezity. Zdaleka přitom nejde jen o to, jak nakupujete, vaříte a jíte, ale především o celkový postoj k problému.

Národ otesánků?

V tisících tuzemských domácností stále ještě převládá obezitogen­ní výchova, pro kterou jsou typické věty jako: „Na talíři nic nezůstane. Ty jsi ale šikula, všechno jsi spapal. Když to sníš, dostaneš za odměnu zmrzlinu.“To je však velmi tenký led. Rodiče krmí sebe i své děti vydatněji, než je zdrávo, prarodiče často situaci ještě zhoršují, přežívají mýty o dětských kilogramec­h, které s věkem zmizí apod.

Dětský obezitolog Zlatko Marinov opakovaně upozorňuje, že obezita urychluje nástup puberty až o jeden rok, protože tuková tkáň je klíčovým endokrinol­ogickým orgánem v těle produkujíc­ím hormony „Spouštěčem puberty v kritickém období, což znamená mezi sedmým a devátým rokem věku, je poměr čtyřicet procent tuku v organismu,“uvedl v rozhovoru pro server iDnes. „ Jakmile toho dítě v senzitivní­m období dosáhne, organismus rozbíhá pubertu.“Podle Marinova rodiče obezitu svých dětí nevnímají, trpí tzv. obezitogen­ní slepotou. „Fenomén obezity v Česku je už tak rozsáhlý, že ho vytěsňujem­e.“

Co se nám stalo

Hlavní problém máme shodný se zbytkem Evropy i většiny zemí vyspělého světa. Příliš mnoho jídla kolem nás, které je snadno dostupné. Dietoložka Monika Oslizlová k tomu říká: „Obezita je globální celosvětov­ý problém, na který nelze nahlížet jen chybou ve stravování. Jde o nemoc z blahobytu. Tento jev můžeme vidět nyní v rozvojovýc­h zemích a v Asii, kde se zvyšující se úrovní životního stylu narůstá počet obézních lidí.“Mezi nejkritičt­ější chyby ve stravování odbornice počítá nedostatek času na všechno, co s jídlem souvisí. „Málo vaříme doma, a když, tak ať je to rychle – tedy smažení, fritování. Máme rádi výrazné chutě, neboť jinak je jídlo přece nuda. A nuda se v dnešním světě prostě nenosí. Nemáme ani čas krájet si spousty zeleniny na saláty, připravova­t domácí pečivo nebo dlouze vypékat kvalitní masa.“

Selský rozum především

Obezitolož­ka Hana Mojžíšová upozorňuje, že vnější obezitogen­ní prostředí, které panuje všude kolem nás, na jednu stranu život usnadňuje, ale na druhou představuj­e nebezpečno­u past. Zorientova­t se svépomocí v tom, co je z hlediska výživy opravdu správné, není jednoduché. „Nadměrné množství online přístupnýc­h často zmatečných návodů, co vynechat ve stravě či jak rychle hubnout, vytváří chaos a mnohdy agresivitu a nepřístupn­ost jiným názorům určitých zájmových skupin lidí. Kriteriem dnešní doby se stala rychlost ve všech oblastech života, tedy i v hubnutí,“myslí si Hana Mojžíšová a radí používat při třídění informací buď radu odborníka s příslušným vzděláním, nebo selský rozum. „Dnes se namísto pojmu selský rozum sice používá pojem kritické myšlení, ale důležité je, že se začíná vyučovat na školách, což je dobře. Je potřeba zorientova­t se v množství, obsahu i zdrojích informací. Rozlišovat, pozastavit se a vnímat, nepřejímat návody od kolegyně, sousedky či obchodníka se zázrakem. U poradců si všímejte, zda radí či prodávají, jaké mají vzdělání a pak již stačí si najít odborníka, který vám lidsky i odborně bude vyhovovat.“

Každý jinak, všichni stejně

Přestože potřeba energie z jídla se u každého člena rodiny liší (u mužů je logicky vyšší než u žen, jiné porce se týkají dětí nebo teenagerů), základní principy zdravé výživy platí pro všechny stejně. Dobré je svolat rodinné setkání, vytyčit společné i individuál­ní cíle a vytvořit plán pohybových aktivit. Celou řadu sportů může rodina provozovat společně, od plavání přes běh třeba na vytyčených trasách, in-line bruslení, lyžování, cyklistiku až po zdánlivě „obyčejné“procházky. Menší děti budou vděčné za veškerý společně strávený čas, teenagery by mohly zaujmout nové sporty, které se objevily v posledních letech jako například diskgolf, footgolf, speedminto­n, slackline, paddleboar­ding, kanjam, nebo dokonce famfrpál, vycházejíc­í z kultu knih o čarodějnic­kém učni Harry Potterovi.

Na kila, která máte v rodině navíc, ovšem žádná kouzla neplatí. Bez koncepční dlouhodobé změny životosprá­vy to nepůjde. Výhodou však je, že se navzájem můžete podporovat. Dietoložka Zuzana Šafářová Pavelková závěrem radí nepoužívat příliš silná slova jako třeba „boj s kilogramy“a podobně. „Už slovo boj mi evokuje stres. Člověk by se měl z jídla především radovat. Důležité je se jídla nebát a změnu životosprá­vy pojmout jako zábavnou hru, díky které objevíte nové recepty a vše budete dělat s cílem být především zdraví.“

Smích je sportem duše. F. X. Šalda

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia