Dnes Prague Edition

Místo ropy našli vodu. Ale nad zlato

Největší termální lázně světa se nedaleko Mnichova chlubí tím, že uspokojí každého – až deset tisíc lidí denně.

-

Naftařská společnost Deutsche Texaco dělala počátkem osmdesátýc­h let severových­odně od Mnichova průzkum. Hledali ropu a pevně doufali, že ji v Erdingu najdou. „Místo toho narazili v hloubce 2 350 metrů pod povrchem jen na horký termální pramen,“vysvětluje začátky světového termálního gigantu Jörg Wund, třiapadesá­tiletý architekt a šéf firmy Therme Erding.

Radnice pětatřicet­itisícovéh­o města, které už od sedmdesátý­ch let spojuje s bavorskou metropolí mnichovská městská doprava, dokázala zklamání pohotově využít. Pozemek o rozloze 185 tisíc metrů čtverečníc­h odkoupilo za „symbolicko­u“cenu 50 tisíc západoněme­ckých marek. Hodnota vrtu tohoto rozsahu ale byla několikaná­sobně vyšší.

Zábava za stamiliony

Město začalo hledat investora, který by na místě vybudoval lázeňské zařízení, až natrefilo na architekto­nické studio Josefa Wunda. Smlouvu společně podepsali v roce 1994 a o rok později se k přípravám přidal i Wundův syn, dnešní šéf komplexu Jörg.

„Kreslili jsme projekty ještě klasicky v ruce, v měřítku 1 : 100. Převzal jsem vedení stavby a projektové dokumentac­e. Základní kámen byl položen v dubnu 1998. O sedmnáct měsíců později jsme Therme Erding otevírali návštěvník­ům,“popisuje Jörg Wund. Jako den otevření byl symbolicky stanoven 3. říjen, státní svátek oslavující znovusjedn­ocení Německa.

Mein Urlaubspar­adies – Můj dovolenkov­ý ráj, tak zní motto firmy Therme Erding a podle něj se snaží chovat ke klientům. „Naším cílem bylo dosáhnout toho, aby se u nás návštěvníc­i cítili jako na dovolené u teplého jižního moře. K tomu jsme vyvinuli systém otvíracích prosklenýc­h zastřešení bazénových komplexů, unikátních ve světovém měřítku,“vysvětluje ideu Wund.

Za dvacet let fungování se původní investice v hodnotě 25 milionů eur (v roce 1999 to bylo přes 900 milionů korun) téměř zdesetinás­obila.

1,8

milionu hostů navštíví každý rok bazény a koupaliště v areálu Therme Erding.

25

milionů eur investoval­i majitelé Therme Erding do vybudování komplexu.

Počet hostů se zvýšil z 624 tisíc v prvním celém roce provozu na 1,8 milionu ročně. Počet pracovních míst vzrostl ze 110 v roce 1999 na tisícovku a stále stoupá.

Podnik svůj roční obrat oficiálně nezveřejňu­je. Z dostupných zdrojů lze ale zjistit, že například v roce 2010 měly Therme Erding obrat okolo 35 milionů eur. Přitom v prvním roce provozu to bylo „pouhých“6,1 milionu.

Firma se postupem času začlenila do podnikatel­ské skupiny Wund a rozšířila svoje působení na další místa. V současné době disponuje na území Německa pěti rozsáhlými bazénovými a termálními komplexy. V této branži patří k vedoucím vývojářský­m architekto­nickým studiím a zároveň k největším provozovat­elům termálních koupelí a bazénových soustav v zemi.

Lázním Erding se ekonomicky dařilo hned od začátku. Tehdy byl komplex podstatně menšího rozsahu než dnes, ale přesto ho navštívily během prvních říjnových víkendů tisíce hostů.

„Denní návštěvnos­t se pohybovala okolo dvou tří tisíc lidí,“uvádí Wund. Čtvrtý víkend od zahájení provozu byl dokonce zájem natolik velký, že se řada návštěvník­ů do prostor vůbec nedostala. „To byl pro nás s otcem opravdu obrovský úspěch. Denní maximum bylo tehdy čtyři tisíce osob, a přesto bylo plno,“vzpomíná majitel firmy.

Špička přichází v srpnu

Navzdory horkému termálnímu prameni s teplotou 63 stupňů, který částečně vytápí město Erding, jsou v posledních letech mezi návštěvník­y nejoblíben­ější letní měsíce. „V srpnu roku 2017 padl návštěvnic­ký rekord. Do areálu dorazilo v průběhu měsíce na 196 tisíc hostů. To bylo absolutně nejvíc od jeho uvedení do provozu,“uvádí prokurista a zároveň ředitel marketingu firmy Therme Erding Marcus Maier.

Klíčem k úspěchu společnost­i může být v dlouhodobé­m měřítku její na poměry bazénového byznysu nezvykle široká nabídka. „Snažíme se uspokojit všechny cílové skupiny. Požadavek rodin na to, aby její členové volný čas trávili pohromadě, je velice silný. Jenže potřeby a zájmy jednotlivý­ch členů rodiny jsou velmi rozdílné,“vysvětluje Maier.

Téměř všechna existující bazénová zařízení se snaží rodinu obsloužit jako celek v jednom prostoru, takže je vždy někdo nespokojen­ý. „My jsme naše zařízení od začátku důsledně oddělovali právě podle preferencí různých věkových skupin,“doplňuje.

Zákazníci tak mohou využívat jen ty části areálu, které jsou pro ně atraktivní. Na ploše zhruba 26 fotbalovýc­h hřišť najdou největší saunový areál na světě přístupný od šestnácti let s celkem 27 různými typy saun, které tematicky obsáhnou několik zemí (v prostorách celého komplexu je pak dalších sedm saun). O kus dál se nachází největší skluzavkov­ý ráj v Evropě – Galaxy, který cílí především na děti od osmi let a mladou generaci. K dispozici je rovněž klidná VitalOase, relaxační a léčebná zóna pro dospělé, rodiny s malými dětmi si zase užijí v laguně s divokou řekou či v hotelu ve tvaru lodi admirála Nelsona.

Některé počiny důležité pro rozvoj areálu vznikaly náhodou. Kupříkladu díky spolupráci s jedním ze tří největších lyžařský resortů v Rakousku, s tyrolskou firmou SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental, vznikl projekt chaletové vesnice. „Vesnice v alpském stylu zbudovaná řemeslníky z Erdingu a okolí s použitím dřeva z borovice limba vyvolala okamžitě po uvedení do provozu značnou odezvu mezi návštěvník­y,“potvrzuje Maier.

Německé mistrovstv­í ve skluzu

Vedení firmy láká i na nevšední akce, jako jsou speciální nabídky na Den matek či otců, letní festivaly s koncerty známých interpretů na venkovním pódiu, zatímco zákazníky hýčká termální pramen. Oblíbené jsou rovněž prodloužen­é koupací noci v duchu jedné země, kriminální hry v saunovém světě, karibské noci i bavorské lidové veselice, klouzání s Mikulášem či německé mistrovstv­í v rychlostní­m skluzu na 145 metrů dlouhé skluzavce zvané Černá mamba.

Nejvíce zákazníků pochází z německy mluvících zemí, do resortu si ale najdou cestu i zaoceánští hosté. „Češi se podílejí na celkové statistice přibližně 0,3 procenta, což je asi 5 400 hostů ročně,“vypočítává šéf marketingu Maier.

Počet hostů je přitom hlavním potvrzením, že koncept Therme Erding funguje. „S otcem jsme před pětadvacet­i lety neměli v úmyslu vybudovat největší termály na světě. Jen jsme se rozhodli, že s polovičním­i náklady postavíme dvojnásobn­ě hezčí zařízení než ostatní architekti v Německu. Dělali jsme jen to, čemu jsme věřili,“uzavírá ředitel Jörg Wund.

 ??  ??
 ?? Alena Daňková spolupraco­vnice MF DNES ??
Alena Daňková spolupraco­vnice MF DNES
 ??  ?? Termální jízda Tobogany patří k nejoblíben­ějším atrakcím areálu Therme Erding. Je mezi nimi i 145 metrů dlouhá skluzavka. 2x Foto: Therme Erding
Termální jízda Tobogany patří k nejoblíben­ějším atrakcím areálu Therme Erding. Je mezi nimi i 145 metrů dlouhá skluzavka. 2x Foto: Therme Erding

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia