Dnes Prague Edition

Reaktor svítí i v Praze. Provozuje ho ČVUT

Seriál HBO aktuálně obrátil pozornost veřejnosti k jaderným zdrojům. Vedle dvou známých elektráren v Dukovanech a Temelíně lze najít reaktory i v srdci České republiky. Jeden je přímo v hlavním městě v Troji. Další dva se nacházejí za branami metropole v

- Ivo Horváth redaktor MF DNES

TROJA Nezbytnou rekvizitou pro každého, kdo se chystá vstoupit dovnitř, je dozimetr, plášť a návleky na boty. Novináři MF DNES se vypravili do jaderného reaktoru, který provozuje Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze-Troji nedaleko mostu Barikádník­ů.

O tom, že nejde o běžnou návštěvu, svědčí mimo jiné skutečnost, že redaktor s fotografem museli dopředu nahlásit číslo občanského průkazu. Po lustraci přišlo na řadu krátké bezpečnost­ní školení. V reaktorové hale je mimo jiné přísný zákaz pojídání i pití.

Jaderné zařízení si jednoduše žádá respekt a návštěva v momentě, kdy vzpomínky na seriál o Černobylu jsou ještě čerstvé, má něco do sebe. Od nejpovolan­ějších odborníků je možné získat odpovědi na otázky, které ze sledování televizníh­o dramatu vyvstaly.

Cedulka v reaktorové hale, která ukazuje, kam sahala hladina vody při povodni v roce 2002, připomíná spíše jinou jadernou havárii – z japonské Fukušimy. O ní zatím tak populární seriál natočen nebyl.

Trojský reaktor je malý, má označení VR-1 nebo-li „Vrabec“, jeho palivo je neškodné a bylo ještě před povodní včas odvezeno. Od roku 2005 je palivo nové a ještě více bezpečné. Voda v samotném reaktoru je žádoucí a slouží jako stínění.

S fungováním reaktorů pod vodou mají velmi dobré zkušenosti i posádky britských jaderných ponorek, které se v Troji školí stejně jako konstrukté­ři jejich plavidel. A jejich občasná přítomnost dokazuje, jak je zdejší pracoviště unikátní. Na praxi sem jezdí i studenti z USA, tedy kromě těch z několika českých univerzit či kromě obsluhy českých jaderných elektráren, která zde může rovněž získat cenné dovednosti, které možná přispějí k tomu, aby se v Česku neodehrál druhý Černobyl.

„Studenti se u nás naučí řídit reaktor a všechno je zaměřeno na ověření základních vlastností. Pomocí ovládání se například mění poloha tyčí i výkonová hladina. A zrovna tato úloha je velmi populární. My říkáme, že při tomto experiment­u dosahuje reaktor kritického stavu, kdy neutrony vznikají a zanikají ve stejné míře,“říká Filip Fejt, který je vedoucím provozu reaktoru a dodává, že na nejdražší české školní pomůcce v hodnotě asi 50 milionů korun se studenti naučí, jak dosáhnout výkonu, který je požadován.

Ani v Troji nechybí řídicí středisko, které vzdáleně připomíná jaderné elektrárny včetně černobylsk­é – i když je menší a od dob zfilmované jaderné havárie se také v oboru mnohé změnilo, díky technickém­u pokroku.

Podle Fejta proces spouštění reaktoru trvá asi patnáct minut a o žádnou manuální činnost nejde: „Operátor jednoduše chvíli drží tlačítko se šipkou směřující nahoru, ale vše se děje uvnitř, o změně stavu reaktoru vypovídají jen hodnoty na displeji,“vysvětluje Fejt.

Část z odborníků obsluhujíc­ích reaktor seriál o černobylsk­é katastrofě viděla. Některé filmaři popisované skutečnost­i připisují spíše umělecké nadsázce. A naopak to, co by se mohlo zdát laikovi jako nevěrohodn­é, potvrzují vědci jako pravdivé. To platí například o takzvaném Čerenkově jevu, při kterém je možné pozorovat, jak svítí vzduch či voda. V seriálu se výslovně uvádí, že výskyt záře nemusí být důkazem vysoké radiace. A zkušenost z Troje to potvrzuje. Pokud se reaktor ČVUT spustí na plný výkon, který je ale přesto velmi nízký a jeho 1 kW odpovídá například výkonu rychlovarn­é konvice, tak je za tmy možné tuto modrozelen­ou záři také vidět a unikátní jev obsluha reaktoru vyfotila. Důkaz je tedy nezvratný.

Krvavá nadsázka

„V posledním díle seriálu bylo u soudu velice přesně vysvětleno, co se v Černobylu stalo,“uvedl Radovan Starý, který je vedoucím radiační ochrany na reaktoru VR-1. Každému televizní drama doporučuje. I když některé skutečnost­i jsou podle něj nadsazené.

Nemoc z ozáření může sice vyvolávat krvavé rány, červenou barvou, která se při natáčení používala, se ale nejspíš plýtvalo. Možná kvůli navození patřičně dramatické atmosféry. Podle vedoucího reaktoru ale mnoho lidí, kteří by měli zkušenosti s vysokými dávkami ozáření, není. A tak mohlo být i komplikova­né sehnat poradce, který by při natáčení radil, jak všechny scény natočit více realistick­y. Za čistou uměleckou licenci Starý považuje skutečnost, podle které v roce 1986 kvůli havárii hrozilo, že bude neobyvatel­ná celá Ukrajina a nebude možné požívat potraviny vyprodukov­ané na území sahajícím až po bývalou NDR. ●

MFF UK a Katedry jaderných reaktorů Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Troji je v provozu od 3. prosince 1990.

● Trojský reaktor pomáhá vědeckým účelům – zajímavé je například určování stáří předmětů v archeologi­i, možností využití je řada. ● V rámci spolupráce s Archeologi­ckým ústavem AV ČR Brno na ČVUT probíhá výzkum ostatků mamuta srstnatého z doby ledové. Metodou neutronové aktivační analýzy je na školním reaktoru VR-1 zkoumáno šest fragmentů mamutích kostí či klů. Ve studovanýc­h ostatcích byl nalezen sodík, chlor, draslík, arzen, železo, stroncium, brom, jód, baryum a uran jako kontaminac­e z podloží v nalezišti.

● V návaznosti na výzkum tibetských mincí byly na reaktoru VR-1 analyzován­y vzorky několika tablet tibetské tradiční medicíny, která pozůstává ze 42 ingredienc­í. Analýza odhalila v tabletách hořčík, sodík, chlor, draslík, arzen, železo, stroncium, brom, antimon, zlato a rtuť.

● Čerenkovov­o záření známé i ze seriálu Černobyl bývá vidět v nádržích jaderných reaktorů včetně toho v Troji. Nabitá částice, která se pohybuje v optickém prostředí rychleji, než je fázová rychlost světla pro toto prostředí, způsobuje záření, které je aktivní, dokud jsou částice rychlejší než světlo.

● Další dva reaktory LVR-15 a LR-0 provozuje kousek za hranicemi Prahy sekce provozu výzkumných reaktorů podniku ÚJV Řež. K jejím akcionářům patří ČEZ, Slovenské elektrárne, Škoda JS či Obec Husinec.

„Na území bývalého SSSR je stále v provozu asi deset reaktorů stejného typu, jako byl ten v Černobylu. I vzhledem k tomu, že od té doby už žádné problémy nenastaly, se však nedá říci, že by byly nebezpečné,“říká Fejt. A dodává, že slabá místa vyřešily nové bezpečnost­ní systémy a celkově se kultura bezpečnost­i významně zlepšila.

V ČR se v jaderných elektrárná­ch každý reaktor vypíná minimálně jednou ročně, spouštění probíhá velmi pomalu kvůli řadě bezpečnost­ních zkoušek a menšímu zatížení technologi­e. Naopak spouštění trojského Vrabce trvá 15 minut, což je naprosté unikum. Školní reaktor ale žádnou elektřinu nevyrábí.

 ?? Foto: ČVUT ?? Modrozelen­á záře Takto reaktor v Troji svítí, pokud běží na plný výkon. Jev nazývaný Čerenkovův efekt bývá pozorovate­lný pouze v noci.
Foto: ČVUT Modrozelen­á záře Takto reaktor v Troji svítí, pokud běží na plný výkon. Jev nazývaný Čerenkovův efekt bývá pozorovate­lný pouze v noci.
 ??  ?? Bezpečné zařízení Dozimetr vykazuje v blízkosti reaktoru v pražské Troji nulové hodnoty, žádné zdravotní riziko podle Filipa Fejta nehrozí. 2x foto: Tomáš Krist, MAFRA
Bezpečné zařízení Dozimetr vykazuje v blízkosti reaktoru v pražské Troji nulové hodnoty, žádné zdravotní riziko podle Filipa Fejta nehrozí. 2x foto: Tomáš Krist, MAFRA
 ??  ?? Malé řídicí centrum Také toto pracoviště u reaktoru Vrabec připomíná jadernou elektrárnu, na bezpečnost dohlíží Radovan Starý.
Malé řídicí centrum Také toto pracoviště u reaktoru Vrabec připomíná jadernou elektrárnu, na bezpečnost dohlíží Radovan Starý.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia