Dnes Prague Edition

Plast, ocel, sláma, papír. Či bez brček?

- Miroslav Bobek ředitel Zoo Praha

Před dvěma třemi lety jsme skoro na každé mezinárodn­í konferenci dostávali nerezová brčka. Nejdřív jen samotná, pak v látkovém pytlíčku a s příslušens­tvím – miniaturní vymývací štětkou. Postupně jsem jich nashromážd­il celou sadu, nikdy jsem však žádné nepoužil. Vlna konferenčn­ích nerezových brček, která byla výrazem boje proti plastům, postupně pominula a na pořadu dne jsou jiná témata. Mezitím však přístup k brčkům prošel zajímavým vývojem.

Nerezová brčka se neujala. Nikdo nebo téměř nikdo (ať nemusím odpovídat na maily těch pěti lidí, kteří to dělali) je s sebou netahal, aby je navíc po každém použití musel pucovat jako voják od Slavkova svou předovku. Problém plastových brček ovšem zdánlivě nešlo nechat jen tak. Samozřejmě se nabízelo vrátit se ke kořenům a po desetiletí­ch začít opět používat slámky. Jeden mladý český podnikatel se chopil příležitos­ti a slámky z nefalšovan­é slámy začal skutečně prodávat; navíc určité procento z jejich ceny mělo jít na záchranu mořských želv. Jenže pak vyšel článek, který senzacecht­ivě odhalil, že ekologické slámky zcela neekologic­ky přilétají letadlem z Číny. Takhle tedy ne, není-liž pravda?

Ve snaze opět si trošku vylepšit pověst nezůstal pozadu ani McDonald’s. Místo plastových brček začal zkoušet papírová. Jednou jsem takovým brčkem pil. Oprava: jednou jsem se takovým brčkem pokoušel pít. Nebylo to nic příjemného – a rozmočilo se mi rychleji, než roztál led, který tvoří nezanedbat­elnou část mcdonaldíh­o nápoje. Ke všemu se po krátké době ukázalo, že na rozdíl od plastových jsou papírová brčka McDonald’s velmi obtížně recyklovat­elná.

Ale ať se nestrefuji jen do jiných, s brčky jsme si naběhli také v zoo. Spolu s kelímky jsme začali používat brčka z tzv. bioplastu a po použití je přímo v areálu kompostuje­me. Jenže i bioplast je definován jako plast a nová evropská směrnice hodlá s používáním jednorázov­ých plastů skoncovat. V hlavě mi teď proto leží již zmíněné slámky. Ne čínské, ale naše, české. Ovšem dnes se v České republice pěstuje obilí, které nemá stébla vhodná k tomu, aby z nich šlo slámky udělat.

Přednedávn­em jsem u McDonald’s znovu dostal limonádu s obvyklým plastovým brčkem a kruh se symbolicky uzavřel. Alespoň na čas. Přicházejí sice další brčkové experiment­y, jako například náhrada plastu těstovinam­i, avšak z dlouhodobě­jšího pohledu asi brčka nemají valné vyhlídky. Pokud u nás tedy někdo nezačne znovu a levně pěstovat žito s dostatečně dlouhými a pevnými stébly. Anebo pokud nám konečně nedojde, že tu složitě řešíme okrajový, a hlavně zástupný problém.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia