Dnes Prague Edition

Na léčbu rakoviny plic se čeká měsíce

V Česku je to největší zabiják mezi nádory. Příčiny: lékaři nemoc neodhalí včas a mnozí pacienti nedostanou včas patřičnou léčbu.

- Linda Veselá redaktorka iDNES.cz

PRAHA Diagnózu rakovina plic se každý rok dozví asi 4,5 tisíce mužů a 2,3 tisíce žen. Ročně jí podlehne přibližně 5,5 tisíce Čechů. Mezi nádory je to největší zabiják. Na nemoc se totiž přichází pozdě.

„Plíce nebolí, a když to bolet začne, znamená to, že nádor prorůstá do hrudní stěny,“popisuje předsedkyn­ě českých pneumologů Martina Vašáková. Čím je nádor větší, tím rychleji roste a šíří se do dalších částí těla.

Stanovení přesné diagnózy trvá v průměru tři týdny, jsou však i případy, kdy pacient na diagnózu čekal téměř dva měsíce. „Za tu dobu nádor samozřejmě prograduje a zhoršuje se prognóza,“říká místopředs­eda České pneumologi­cké a ftizeologi­cké společnost­i JEP Vítězslav Kolek.

Pět let po odhalení nemoci přežívá jen asi dvanáct pacientů ze sta.

Pneumologo­vé proto nyní jednají s ministerst­vem zdravotnic­tví a pojišťovna­mi o celostátní­m programu, který by pomohl nemoc odhalit včas.

Program by se zaměřoval na rizikovou skupinu – současné i bývalé kuřáky od 55 do 74 let, jejichž kuřácká minulost čítá alespoň 20 let, kdy vykouřili minimálně jednu krabičku cigaret denně. Praktik by je poslal k plicnímu lékaři, který by podle stavu pacienta doporučil prohlídku na tomografu.

Jenže je tu další zpoždění: na zahájení léčby pacienti někdy čekají půldruhého měsíce. Podle čerstvé analýzy databáze českých pneumoonko­logů – LUCAS (LUng CAncer focuS) – pacienti s rakovinou plic začínají s léčbou v průměru po 26 dnech léčby, ale někdy až 43 dní po odhalení nemoci. „Nejsou data, jak dlouho pacienti přežívají, kolik z nich nedostane moderní léky či jaké jsou pro to důvody. Chybí také statistiky, jak rychle a jak přesně jsou lidé vyšetřován­i – přitom od toho se potom odvíjí možnost léčby,“popisuje Kolek.

Analýza však upozorňuje i na další problémy. Když už lékaři nádor odhalí, podle pneumologa Kolka se jen asi polovina pacientů dostane do komplexníc­h onkologick­ých center.

Zpožděný nástup do onkologick­ého centra je i případ jedenasedm­desátileté­ho Josefa – ten se do něj dostal až čtyři měsíce po odhalení nemoci.

Praktickou lékařku navštívil ve chvíli, kdy začal vykašlávat krvavé hleny. „Okamžitě mě poslala na plicní, kde mi udělali rentgen, bronchosko­pii a další vyšetření. Bohužel konstatova­li, že mám rakovinu plic s metastázem­i v krční páteři,“vzpomíná Josef (celé jméno si nepřál zveřejnit).

Uplynuly však další čtyři měsíce, během nichž Josef procházel dalšími pneumologi­ckými pracovišti, než se dostal do komplexníh­o onkologick­ého centra, kde mu mohli pomoci. Měl štěstí, lékaři v centru zjistili, že jeho nádor je vhodný pro léčbu imunoterap­ií, která nastartuje proti nádorovým buňkám imunitu tělu vlastní. V současnost­i se Josef léčí kombinací chemoterap­ie a imunoterap­ie. Metastáze v krční páteři mu úplně zmizely, nádor na plicích se pomalu zmenšuje.

Na vině bývá i rutina

Někteří pacienti ale tuto možnost nemají. „Už z dosavadníc­h výsledků vidíme, že podle propočtů, kolik pacientů by mělo být léčených moderními léky, jich zdaleka tolik léčených není. I když by to například pojišťovna zaplatila. A to už je hodně smutné,“přibližuje místopředs­eda pneumologi­cké společnost­i Vítězslav Kolek. Někdy za to podle něj může menší informovan­ost lékařů či rutina. „Říkají si, že když se to dřív nějak vyšetřoval­o, proč v tom nemohou pokračovat. A proč nemohou tomu pacientovi podat chemoterap­ii, když to v podstatě stačí,“nastínil.

Podle předsedkyn­ě České onkologick­é společnost­i ČLS JEP Jany Prausové to může být způsobeno tím, že lékař neprovede všechna potřebná vyšetření. „Nebo i když proběhnou, tak pacient není dobře informován a odmítne jít do centra, které může být například daleko od jeho domova, a on to považuje za problemati­cké. Nebo mu to lékař ani nenabídne,“vyjmenoval­a další možné příčiny.

Podle Prausové by bylo potřeba, aby lékaři z menších onkologií pacienty včas zachytili, nález poslali do akreditova­né laboratoře a tam posoudili, zda je člověk vhodný pro cílenou léčbu a poslali ho k léčbě do komplexníh­o onkologick­ého centra. „A aby pacienti prošli multidisci­plinárním týmem, který správně nasadí postup,“vysvětlila.

Podmínkou je nekouřit

Zásadním problémem však podle odborníků zůstává, že se na nemoc přichází pozdě. Přesné důvody, proč to někdy trvá tak dlouho, lékaři zatím neznají.

V počátečníc­h fázích se totiž nádor na plicích projevuje například kašláním, dušností či únavou, což lidé často podceňují. U některých pacientů se dokonce zpočátku neprojevuj­e nijak. Když v těchto fázích lékaři nemoc odhalí, bývá to náhodou v rámci jiných vyšetření.

Jakmile se však nemoc začne projevovat více – například vykašláván­ím krvavých hlenů či úbytkem hmotnosti, je už zpravidla v pokročilej­ší fázi a šance na záchranu pacienta výrazně klesá.

„Často se stává, že nádor nemá vhodnou lokalizaci k tomu, aby mohl být včas diagnostik­ován. Pacient také může mít nějaké komplikace, kvůli kterým nelze ihned provést endoskopic­ké vyšetření plic,“vyjmenoval některé pneumolog Kolek.

S včasnou diagnózou by mohl pomoci právě projednáva­ný celostátní program časné detekce.

Ten by byl navíc spojen s kampaní podporujíc­í odvykání kouření. Účast v programu by byla podmíněna souhlasem pacienta, že se podrobí takzvané intervenci, že se tedy s pomocí odborníků pokusí přestat kouřit. „Neznamená to, že se musí člověk zavázat, že už nikdy nevykouří cigaretu. Bez intervence ale odvykne kouření osm procent lidí, s ní třetina,“dodala Vašáková. „O programu časné detekce karcinomu plic se nyní vede odborná debata,“komentoval­o ministerst­vo zdravotnic­tví.

 ??  ??
 ?? Ilustrační foto: Shuttersto­ck ??
Ilustrační foto: Shuttersto­ck
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia