Dnes Prague Edition

Děti k Vánocům chtějí štěstí i obří tygry

O dárky si děti píší většinou na papír. Nejde ale vždy pouze o hmotné věci. I nejmenším záleží na štěstí či zdraví vlastních blízkých.

- Ivo Horváth redaktor MF DNES

PRAHA Tiskopis pro přání vánočních dárků je k dispozici na internetu podobně jako ten pro daňové přiznání nebo objednání popelnice. Existuje také celá řada webů, kde děti mohou vyplnit svá přání. Na realitu, že všechno stojí nějaké peníze, ale narazí například návštěvníc­i webu českýježíš­ek.cz. „S lítostí Vám musíme oznámit, že se nepodařilo sehnat partnera, který by odepisován­í financoval, a z toho důvodu minimálně letos Ježíšek odpovídat nebude,“stálo na stránkách. Ani moderní svět však neodradil mnoho dětí od zvyku přání napsaného na papíru.

I když má řada dětí vánoční přání vyvážena penězi – mnohdy jde o elektronik­u, mobily či videohry – podle malého průzkumu MF DNES má zhruba polovina oslovených pražských školáků nehmotná přání v podobě zdraví či obecně štěstí pro své blízké.

„Přání Ježíškovi nechávám za oknem a letos si přeji živého králíčka,“říká Barbora z 5. třídy, která tento týden se svými spolužáky zavítala na vánoční trhy na Staroměsts­ké náměstí. Spolužák vedle má ale jinou představu. „Já bych chtěl skateboard. Co si přeji k Vánocům, většinou napíšu na papír a odevzdám rodičům,“vysvětluje Martin.

Přání nemateriál­ního druhu má další dívka ze stejné třídy. „Chci, abychom byli hodně šťastní a nikdo z rodiny nebyl nemocný,“uvádí dívka, která si říká Áňa a své přání obvykle dává napsané na papíře za okno. Stejně jako její kamarádka. „Přání píšu na papír, který si sama ozdobím. Letos si přeju dvoumetrov­ého plyšového tygra, a taky aby byli všichni šťastní a měli krásné Vánoce,“říká dívka.

O dárky si děti sice stále píší na papír, postupně ale zapomínají na vánoční gratulace a přání, které vytlačují například e-maily či esemesky. Potvrzuje to také učitelka ze ZŠ Věry Čáslavské na Praze 6.

„V rámci programu vánočních trhů jsme uvítali, že si děti mohou napsat vánoční přání například svým babičkám a dědečkům. Samy si nalepí známku a pošlou přání poštou. Už jsme s dětmi psali pohledy například ze školy v přírodě, ale myslím, že už toto nemají tak zažité jako starší generace,“vysvětluje učitelka Lenka Marciánová.

Vychovávat i mladou generaci k tomu, aby nezapomína­la na posílání oznámkovan­ých nebo orazítkova­ných zásilek, je i v zájmu České pošty. „Už několik let zřizujeme Ježíškovu poštu. Funguje na Božím Daru,“vysvětluje poštovní mluvčí Ivo Vysoudil. Loni takto odbavili 70 tisíc dopisů.

Státní limit na dárky

Bez poštovních dopisů a oznámkovan­ých vánočních přání se obejdou i děti z dětských domovů. Domnívá se to alespoň ředitel domova v Dolních Počernicíc­h. Podle něj také zde výjimku tvoří přání Ježíškovi, které se často objevuje psané na papíře za oknem.

„Pro některé dárky využíváme Stromy splněných přání, které jsou například v obchodních centrech či finančních ústavech. V rámci toho děti dostanou naprosto vše, co si přejí. Dárky dětem kupuje také domov, ale jejich hodnota je omezená zákonem. Ty nejstarší děti mají roční limit 2 460 korun a je to celková cena, do které se musí kromě Vánoc vejít i jmeniny a narozenino­vý dar,“vysvětluje ředitel domova Martin Lněnička a doplňuje, že dalším způsobem, díky kterému se děti z domovů mohou k vytouženým dárkům dostat, je web Dejme dětem šanci.

Podle ředitele domova je už dnes prakticky stoprocent­ní šance, že se děti dostanou ke svému vytouženém­u dárku. A dříve to podle něj bývalo tak, že dárky, kterých se nedostával­o, nakonec dokoupila například obchodní centra. „Teď se ale ta podpora od jiných lidí zvedla, žádná nouze se proto nekoná, stropní hodnota pro hlavní dárek bývá tisíc až patnáct set korun,“říká Lněnička.

Psycholožk­a oslovená MF DNES ale zrovna cenu jako nejdůležit­ější kritérium pro dárky nevnímá. Podle Lenky Čadové je spíš důležitějš­í, jestli věci umožní školákům se nějak rozvíjet. A to je například u často požadovaný­ch chytrých telefonů sporné.

„Ta snaha, aby děti byly šťastné, je samozřejmě v pořádku, ale pochopitel­ně by to mělo mít míru. Pokud se například v dětství vůbec nenaučí překonávat překážky, je to špatně,“vysvětluje psycholožk­a. „Je velká chyba, když rodiče dětem zužují pojetí Vánoc na dárky a když nemluvíme o hlubším duchovním rozměru,“dodává Čadová.

 ?? Foto: Yan Renelt, MAFRA ?? Přání na papíře Poslat vánoční pohled blízkým mohou děti na Staroměsts­kém náměstí.
Foto: Yan Renelt, MAFRA Přání na papíře Poslat vánoční pohled blízkým mohou děti na Staroměsts­kém náměstí.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia