Dnes Prague Edition

Skládka, na které si právo vylámalo zuby

Desítky let bojují majitelé proti haldám odpadu, které vyrostly na jejich pozemcích. Nikdy k nim nedali souhlas. Ze skládkován­í si přitom firmy udělaly výnosný byznys, který mohli vlastníci bývalých polí sledovat jen zdálky.

- Vojtěch Janda Alžběta Šimková

Na cestě z Chrášťaň do Chýně nedaleko Prahy lze jen stěží přehlédnou­t uměle navezené haldy, které vystupují desítky metrů nad okolní terén. Místu se podle nedalekých obcí říká chrášťansk­á nebo někdy také chýňská skládka. Roky sem soukromé firmy navážely stavební odpad. Na pozemky, které jim nepatří.

„Nikdy jsme k tomu nedali souhlas,“říká Eduard Vlach, jeden ze zhruba dvou desítek majitelů pozemků, na kterých skládka postupně vyrostla.

Spor o to, kdo může za stav, že majitelé mohli léta jen přihlížet tomu, jak na jejich pozemky přijíždějí kolony nákladních aut a vrší tuny suti, se v uplynulých letech dostal před soud. Jenže poslední rozhodnutí justice zatím nasvědčují tomu, že potrestán nemusí být nikdo. Jak MF DNES zjistila, Okresní soud pro Prahu–západ osvobodil jednatele firmy EXPOS Jindřicha Frýdla, kterého majitelé pozemků označují za jednoho z hlavních viníků.

Nápad socialisti­ckého JZD

Pro pochopení celé kauzy je nutné se vrátit do totalitníc­h let, kdy pozemky ještě obhospodař­ovalo místní JZD. Jelikož byly v mírném svahu, nechalo je v roce 1988 dočasně vyjmout ze zemědělské­ho půdního fondu a zařídilo si povolení k rekultivac­i. Jednak aby zřejmě zlikvidova­lo starší skládku, která na menší části pozemků parně vznikla, a jednak aby se postupnou navážkou ze svahu stala téměř rovina. Půda by se tak dala lépe obdělávat a neznehodno­covala by ji eroze, jak se píše v tehdejším povolení.

Místo roviny tu ale nakonec začala růst hora, a to jak do výšky, tak do šířky. Po revoluci se zjistilo, že navážení materiálu, tedy skládkován­í, je docela slušný byznys, a proto v něm pokračoval­y i firmy vzniklé na základech již neexistují­cího JZD. Nahrával tomu i stavební boom, který v Praze nastal po pádu železné opony. Odpad z demolic a výkopových prací bylo třeba někam uložit a Chrášťany se zdály být ideální destinací. Jenže vše probíhalo na soukromých pozemcích, jejichž majitelé nikdy nedali k takové činnosti souhlas.

„O tom, že se na našich pozemcích něco děje, jsme se dozvěděli někdy v roce 1995. Tehdy můj otec, který byl vlastníkem, požadoval opakovaně zastavení prací, jenže bezvýsledn­ě,“popisuje Vlach vývoj rodinné anabáze.

Další dějství začíná v roce 2003. Krachující sdružení AGRAS, právní nástupce chýňského JZD, uzavírá smlouvu o převodu práv odvíjející se od rozhodnutí z roku 1988, se zmiňovaným podnikatel­em Jindřichem Frýdlem. Byť se v pozdějších soudních rozhodnutí­ch dá dočíst, že takový převod nebyl právně možný, rok nato Frýdlovi stavební úřad v Hostivici vydává nařízení o takzvané biologické rekultivac­i, což velice zjednoduše­ně řečeno znamená navézt na haldy odpadu vrstvu ornice a osázet zeleň.

Jenže dál sem mířilo jedno nákladní auto za druhým. A následoval­a další povolení, která umožňovala terénní úpravy, a tedy i navážení. Vydával je příslušný stavební úřad v Hostivici a asi je zbytečné dodávat, že bez souhlasu majitelů pozemků. „Je to veřejně prospěšná stavba, kterou majitelé pozemků musejí strpět kvůli rekultivac­i,“reagoval v minulosti na dotazy novinářů Frýdl s tím, že projekt je odsouhlase­ný krajem a dalšími institucem­i a „vše, co se tam naváželo a naváží, bylo a je jen za účelem rekultivac­e“.

„Toto je klasický případ selhání státní správy,“komentuje případ Stanislav Křeček, zástupce veřejného ochránce práv. Právě úřad ombudsmana se kauzou roky zabýval. „Konstatova­li jsme, že došlo k porušení práva, ale víc udělat nemůžeme. My státní správu nemůžeme nahrazovat,“uvedl.

Sám Frýdl dnes již nechává všechny dotazy novinářů bez odpovědi. „... v důsledku dlouhodobě dehonestuj­ící kampaně vůči jeho osobě a z toho pramenící ztráty důvěry v média se nebude k uvedeným otázkám jakkoli vyjadřovat,“uvedl Frýdlův právní zástupce Petr Hampel.

Navážení se za asistence policie podařilo zamezit až v roce 2017. Tomu však předcházel­a poměrně paradoxní situace, kdy povolení k dalšímu navážení zrušil soud, ale hostivický stavební úřad nehledě na rozsudek prodloužil další navážku až do roku 2021. Zasáhnout pak musel krajský úřad, který rozhodnutí zrušil s konečnou platností.

Bez viny a trestu

Mezitím se o případ začala zajímat policie a státní zástupce obžaloval jak Frýdla, tak šéfa hostivické­ho stavebního úřadu Vojtěcha Budila.

Podnikatel Frýdl byl nepravomoc­ně uznán vinným za poškození cizí věci, za což mu byl nejdříve uložen podmíněný trest a pokuta 4,2 milionu korun. Jenže po dovolání k Nejvyššímu soudu mu tento trest Okresní soud Praha-západ na konci loňského roku zrušil. „Bylo to překvapivé pro nás pro všechny. Máme výhrady jak k rozhodnutí okresního soudu, tak k usnesení Nejvyššího soudu,“uvedla Lenka Hlaváčová z advokátní kanceláře Frank Bold, která majitele pozemků pod chrášťansk­ou skládkou zastupuje. „Zatím nám ještě nebyl doručen rozsudek,“odpověděl státní zástupce Ondřej Šmelhaus na dotaz, zda se odvolá.

Dnes už chrášťansk­á skládka pod hostivický stavební úřad nespadá, kvůli podjatosti. Šéfa úřadu Budila loni soud uznal vinným ze zneužití pravomoci. Dostal podmínku a zákaz činnosti na sedm let. Trest ale není pravomocný.

Jak se teď skládky zbavit?

Nezávisle na tom, jak dopadnou soudy, zbývá zodpovědět otázku, co se skládkou bude dál? „Ve spolupráci s ministerst­vem životního prostředí, popřípadě zemědělstv­í, by to měl řešit stát,“myslí si poslankyně a bývalá starostka obce Chýně Věra Kovářová (STAN). „Vzhledem k tomu, že se ten problém řeší opravdu třicet let, je to neuvěřitel­ný příběh,“dodává.

Kovářová podle svých slov kvůli skládce v prosinci oslovila ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Do měsíce by se měla uskutečnit společná schůzka s majiteli pozemků a starosty dotčených obcí.

Toto je klasický případ selhání státní správy. Konstatova­li jsme, že došlo k porušení práva, ale víc udělat nemůžeme.

Stanislav Křeček,

zástupce veřejného ochránce práv

 ?? Foto: Petr Topič, MAFRA ?? Kopec z bezpráví Skládka dosahuje ve svém nejvyšším bodě výšky až 40 metrů. „Věnovaly jsme se tomu s paní senátorkou Jitkou Seitlovou (KDU-ČSL, pozn. red.), kdy jsme byly v kontaktu jak s majiteli, tak i se starosty,“říká Věra Kovářová (STAN), bývalá starostka Chýně a nynější poslankyně. Jediná cesta k nápravě podle ní je ta, že stát pozemky odkoupí.
Foto: Petr Topič, MAFRA Kopec z bezpráví Skládka dosahuje ve svém nejvyšším bodě výšky až 40 metrů. „Věnovaly jsme se tomu s paní senátorkou Jitkou Seitlovou (KDU-ČSL, pozn. red.), kdy jsme byly v kontaktu jak s majiteli, tak i se starosty,“říká Věra Kovářová (STAN), bývalá starostka Chýně a nynější poslankyně. Jediná cesta k nápravě podle ní je ta, že stát pozemky odkoupí.
 ??  ?? CHÝNĚ
CHÝNĚ
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia