Dnes Prague Edition

Srovnala si hlavu i střelbu. Tiril Eckhoffová vládne biatlonu.

- Tomáš Macek sportovní reportér MF DNES

Její cestu k biatlonu nasměroval o jedenáct let starší bratr Stian, jenž v letech 2004 a 2005 vyhrál dva sprinty Světového poháru. Starší sestra Kaja se pro změnu stala mistryní světa v kategorii do osmnácti let.

„Inspiroval­i mě.

Chtěla jsem být lepší než oni. Jsem hodně soutěživá,“říká Tiril Eckhoffová. Štve ji, že stále nedokáže porazit dědečka v tenise. „To jeho podání má totiž děsnou faleš!“

Zato na biatlonové­m kolbišti oba sourozence dávno překonala.

Právě teď je nejlepší na světě. Dominuje. Působí nedotknute­lně. Sebejistě.

Jaká to změna!

Už když při svém olympijské­m debutu v Soči 2014 získala coby třiadvacet­iletá bronz z hromadného závodu a dvě štafetové medaile, věštili jí velikou budoucnost.

Pak? Střídala záblesky geniality (jako při titulu mistryně světa ve sprintu v Oslu 2016) s obdobími tápání a trápení.

„Často jsem brečela. Jenže vždycky, když spadnete dolů, něco si z toho vezmete,“povídá.

Což o to, vždy byla rychlá. Lehká, rtuťovitá žena, jen 163 centimetrů měřící, přezdívaná Motorová myš. Ale ta labilní psychika.

A ta střelba. Položky za čtyři vestoje? Nic výjimečnéh­o.

Nyní se cosi změnilo. Nejen že kraluje běžecky, navrch našla i obdivuhodn­ou střeleckou stabilitu.

S dvojitým viděním

„Dřív závody často nezvládala v hlavě,“říká Egil Gjelland, kdysi trenér Norek a v současnost­i Češek. „Teď se srovnala, podařilo se jí všechno propojit, je klidnější.“

Při úvodním pohárovém kole v Östersundu se teprve rozjížděla. Zato z těch dalších má průměr 54 bodů na závod, na úrovni Johannese Böa mezi muži, a střeleckou úspěšnost 88 procent. Tedy o 12 procent lepší, než byl její průměr posledních tří sezon.

„Roky dřela,“říká Gjelland. „Teď možná zmáčkla nějaká dobrá tlačítka a najednou jí připadá mnohem jednodušší jezdit dobře.“

Jaká tlačítka? Čím si takovou proměnu

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia