Dnes Prague Edition

„Válková znala Urválka, to je jisté“

Historika Blažka trestní oznámení překvapilo

- Rozhovor Robert Oppelt reportér MF DNES A byl?

Poslankyně a vládní zmocněnkyn­ě pro lidská práva Helena Válková (ANO) podala trestní oznámení pro pomluvu kvůli článku o své někdejší spolupráci s komunistic­kým prokurátor­em Josefem Urválkem na historika Petra Blažka. Ten s jejími tvrzeními nesouhlasí.

Už se vám to někdy stalo?

Pro mě je to poprvé, kdy na mě někdo podal trestní oznámení pro pomluvu v souvislost­i s mou historicko­u prací, profesí. Překvapilo mě to. Pomluva jako trestný čin je podle Ústavního soudu přípustná pouze ve výjimečnýc­h případech, když to nejde řešit občanskopr­ávním sporem. Podmínkou je i to, že to musí být vážný zásah do práva osoby.

Víte, čeho se trestní oznámení konkrétně týká?

Zatím vím jen od novinářů, že se to týká citátů z článku Info.cz, za kterými si stojím. Podle oznámení paní Válkové mám doložit, že institut ochranného dohledu byl zneužíván proti odpůrcům režimu.

Poprvé ho žalobce navrhl uložit proti známému disidentov­i v roce 1978 v kauze evangelick­ého faráře Jana Šimsy. Charta 77 ho už v roce 1984 označila za čs. variantu sovětského zákona o vnitřním vyhnanství, jen s tím rozdílem, že my nemáme Sibiř, takže člověk byl přikován k jednomu místu. Musel se pravidelně hlásit v danou hodinu a hlásit jakýkoliv pohyb mimo vymezenou oblast. Ten institut byl nedemokrat­ický od začátku. Nešikanova­l jen disidenty, ale všechny občany. Za dva a půl roku byl institut použit v 16 tisících případech. Jsem přesvědčen, že jsou mezi nimi stovky lidí, kteří pak byli v 90. letech rehabilito­váni.

Válková říká, že to nevěděla.

Paní Válková nebyla na okraji justičního systému, měla specializa­ci na trestní právo, podle svých slov vstoupila do KSČ už na fakultě a pak nastoupila na generální prokuratur­u, na nejvyšší úřad, který dohlížel na vyšetřován­í. Pracovala ve specializo­vaném ústavu, který měl k dispozici informace a statistiky, podle kterých pak psala své práce.

Vyčítáte jí i další věci, třeba tvrzení, že nevěděla, kdo byl Josef Urválek, spoluautor článku.

To považuji za nehoráznou lež, že jako vystudovan­ý právník neznáte dlouholeté­ho předsedu Nejvyššího soudu, který se v minulosti jako prokurátor podílel na justiční vraždě Milady Horákové.

 ?? Foto: Tomáš Krist a Petr Topič, MAFRA ?? Aktéři sporu Petr Blažek, historik ÚSTR, a Helena Válková, zmocněnkyn­ě vlády pro lidská práva.
Foto: Tomáš Krist a Petr Topič, MAFRA Aktéři sporu Petr Blažek, historik ÚSTR, a Helena Válková, zmocněnkyn­ě vlády pro lidská práva.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia