Dnes Prague Edition

Podvýživa ohrožuje seniory víc než obezita

„Podvýživa ovlivňuje hojení ran, vede k infekcím, může způsobit změny funkce zažívacího traktu,“říká primářka Božena Jurašková.

- Ivana Karásková redaktorka MF DNES

Starší lidé se často odbývají v jídle a jeho vliv na zdraví podceňují. Předsedkyn­ě České gerontolog­ické a geriatrick­é společnost­i Božena Jurašková se při práci často setkává s tím, že senioři mají zkreslené představy o svých potřebách a chybné stravovací zvyklosti. Zdůrazňuje, že ve stáří fungují některé orgány jinak, což je třeba zohlednit. Oslabení jedinci pak s obtížemi zvládají zdravotní komplikace způsobené podvýživou a může jim to uškodit i v souvislost­i s rozšířením koronaviru v Evropě.

Starší lidé někdy s oblibou říkají – já už toho tolik nepotřebuj­i, stačí mi kafe a rohlík. Mají pravdu?

To se právě zásadně mýlí. Geriatrie je vlastně takový protipól pediatrie. U dětí říkáme, že je výživa strašně důležitá, protože rostou a potřebují hodně živin a vitaminů. Zato u seniorů se to pořád podceňuje. Učím i na Univerzitě třetího věku a zjišťuji, že lidé jsou sice vzdělanějš­í, přesto podléhají různým mýtům. Například se bojí přibírat ze strachu z obezity. Tohle riziko ale platí hlavně pro střední věk. Pro seniory je mnohem nebezpečně­jší podvýživa.

Mám tomu rozumět tak, že senioři jedí méně, než by měli? Vždyť už nemají tak velký výdej energie.

Oproti mladší věkové kategorii nemají. Zvýšená energetick­á potřeba ale nastává v případě akutního onemocnění. Aby nemoc zvládli, potřebují více energie a tu získají jedině z dostatečné a pestré stravy. Správná výživa zabraňuje infekčním komplikací­m, urychluje doléčování. Je to věc bílkovin, ale i dostatečné tvorby protilátek proti infektům.

Jenže ve stáří většinou ubývá chutě k jídlu. To je ten důvod, proč senioři obvykle jedí méně, než by měli?

Příčin je řada. Může se na tom podílet špatný chrup, potíže s polykáním, větší pocit sytosti a z velké části také psychika. Dnes umíme vyléčit ledasco, ale při zhoršeném zdraví se člověk dostává do deprese a jedním z prvních příznaků deprese je nechutenst­ví.

Měli bychom si tedy dát ve stáří dvojnásob záležet, aby bylo jídlo co nejchutněj­ší?

Ano, to měli. Při přípravě je dobré více používat bylinkové koření namísto jednotvárn­ého ochucení pomocí soli a pepře. Výraznější chuť napomáhá trávení. V rodinách seniorů to bohužel probíhá mnohdy spíš naopak. Žena cítí povinnost postarat se o jídlo, ale třeba už není úplně fit, takže takříkajíc na sílu něco uvaří. Jídlo ovšem nemá patřičné živiny, nenahradí energetick­ou potřebu. Mnohdy mají senioři jedno jídlo dva až tři dny. To je pak lepší zajistit donáškovou službu hotových jídel.

Mění se ve stáří nějak fungování trávicího systému?

Ano. Stáří je hodně o atrofii jednotlivý­ch orgánů a o kolagenu, kdy se dříve pružná tkáň stává méně elastickou. Napětí žaludečníh­o svěrače povoluje, leckdy se objevuje žaludeční kýla. Mění se i sekrece žaludečníc­h šťáv a trávicí enzymy, což může způsobovat zácpu nebo naopak průjmy. Člověk má snáze pocit sytosti. Hůře fungují ledviny, proto musíme ve stáří také víc pít, aby se lépe eliminoval­y z organismu toxické látky.

Více než ve středním věku?

Ve stáří je potřeba navýšit přísun tekutin o 500 ml. Senioři si často neuvědomuj­í pocit žízně, nastupuje nechutenst­ví, apatie. Záleží i na množství a druhu léků, které užívají. Je to takový začarovaný kruh. Senioři málo pijí, aby nemuseli často na WC. Nejsou už tolik pohybliví, projeví se u nich svalová slabost a závratě, v důsledku dehydratac­e ztrácejí rovnováhu, padají a objevují se fraktury kostí. Proto bývají traumatolo­gie přeplněné zlomeninam­i krčku kosti stehenní.

Setkáváte se i s tím, že se senioři špatně stravují, protože šetří? Nebo že na kvalitní jídlo nemají?

Jistě se tato okolnost mezi důvody také objevuje, ale myslím, že valná část důchodců na tom tak špatně není. Navíc existují přece sociální dávky. Tam, kde je to možné, by měly děti víc sledovat stravu rodičů. Zkontrolov­at obsah lednice a v případě potřeby jim vypomoci. Sociální situaci seniorů by měli znát jejich praktičtí lékaři a případně zasáhnout.

Dokážou praktičtí lékaři podvýživu zachytit?

Bohužel ne vždycky. Není to v náplni preventivn­ích prohlídek. Pokud má praktický lékař podezření na podvýživu, vyšetření jsou běžně dostupná a nejsou drahá. Velká šance rozpoznat podvýživu je například při předoperač­ním vyšetření, kdy se dělá řada laboratorn­ích testů. Na stavu výživy před operací a po ní závisí doba doléčení i následné rekonvales­cence. Když někdo ve stáří nápadně a rychle neúmyslně hubne, nevěstí to většinou nic dobrého. Měl by co nejdříve vyhledat lékaře, aby se vyšetřila příčina.

Je zdravá strava pro seniory něčím specifická?

V zásadě ne. Měla by být pestrá a pravidelná, bohatá na všechny důležité živiny, hlavně bílkoviny, které urychlují doléčování, vitaminy, stopové prvky a hrubou vlákninu. Je pravda, že například ovoce starší lidé někdy neukoušou, nebo luštěniny způsobují větší plynatost. Ale to všechno je řešitelné. Jablka si mohou upravit třeba jako pyré nebo kompot. Zeleninu nastrouhat. Specifická je výživa samozřejmě v případě určitých onemocnění.

Podle gerontolog­ů je období do 74 let charakteri­zováno jako rané stáří, do 89 let vlastní stáří a nad 90 let se jedná o dlouhověko­st. Liší se nějak v těchto etapách života potřeby lidí, pokud jde o kvalitu jídla a jeho množství?

Ani bych neřekla. Já podobné rozdělován­í nemám moc ráda, protože kondice ve stáří je velmi individuál­ní a nezávisí na věku. Kalendářní věk není totožný s biologický­m. Podívejte se jen, kolik profesorů nad 80 let přednáší na vysokých školách, kolik máme politiků v seniorském věku. Někdo naopak vypadá sešle už v pětapadesá­ti. K nám geriatrům by se měl člověk dostat až tehdy, kdy má řadu zdravotníc­h potíží a hrozí mu snížení soběstačno­sti. Pak je zbytečné, aby chodil po deseti specialist­ech, když může pomoci jeden geriatr.

Geriatrie se věnuje nemocem ve stáří, kdo je vlastně vaším typickým pacientem?

Máme v péči rizikové seniory, kteří trpí řadou chronickýc­h onemocnění a jejich komplikace­mi, například snížením

 ?? Foto: Martin Veselý, MAFRA ??
Foto: Martin Veselý, MAFRA
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia