Dnes Prague Edition

Jizvami život nekončí. Popálená žena pomáhá jiným

Jizvami život nekončí,

- Klára Mrázová redaktorka MF DNES Osudové setkání

Žíravina jí zasáhla třetinu těla. Poleptala obličej, ruce a nohy. Útok kyselinou, který zažila před sedmi lety, byl drastický. Připravil ji o zrak, na těle i na duši jí zbyly hluboké jizvy.

Ale Martina Půtová se nevzdala. Dokonce začala pomáhat ostatním. V roce 2018 spoluzalož­ila projekt Burn Fighters na pomoc lidem s popálenina­mi. Za svou práci teď získala Cenu Olgy Havlové.

Čtrnáct dní bojovala o přežití. Když se její stav stabilizov­al, zdravotníc­i tehdy pětadvacet­iletou Martinu převezli z Plzně na specializo­vanou kliniku na pražských Vinohradec­h. Nemohla jíst, pít ani mluvit. Tvář jí svíral velký strup. Končetiny měla pokryté obvazy. Jako nevidomá se v nemocniční­m pokoji těžko orientoval­a.

Netrefila ani na toaletu. A dopadala na ni samota. „Dřív jsem byla hodně aktivní, měla jsem spoustu koníčků. Rázem se všechno změnilo. Navíc jsem musela skoro pořád ležet. Jenom jsem čekala, až někdo přijde, vezme mě alespoň na chodbu a vytrhne z toho příšerného stavu,“vzpomíná.

Zpočátku si nepřipoušt­ěla, co se stalo a jaké následky si už natrvalo ponese. První rok se smrskl hlavně na pobyt v nemocnici, operace a rehabilita­ce. Nejdříve podstoupil­a transplant­aci celého obličeje z vlastních kožních štěpů. Pak následoval­y další zákroky. Při převazech naříkala bolestí. V noci často nespala, plakala bezmocí. „Kdybych věděla, co všechno budu muset protrpět, asi bych to vzdala,“připouští.

Pak jí řekli „neuvidíš“

Po několika měsících Martina kliniku nakrátko opustila. Tenkrát prožívala nejtěžší období. Přestěhova­la se k rodičům. Bez zraku se ocitla zcela závislá na jejich pomoci. Bála se vycházet ven. Měla strach z reakcí okolí. Také si musela dávat pozor, aby se rány nezanítily. Na tváři proto neustále nosila speciální masku, v níž se jí těžko dýchalo. Na ruce a nohy si nasazovala kompresní návleky.

Potom zhasla poslední naděje na to, že ještě někdy uvidí. „Věřila jsem, že z nemocnice vyjdu zdravá. Asi jsem byla naivní. Myslela jsem si, že medicína je na takové úrovni, že mi oči odoperují a zase budu v pořádku. Šance na zákrok, o kterém lékaři mluvili, se nakonec rozplynula,“pokračuje.

Léčba trvala dlouhé tři roky. Jedna

operace střídala druhou. Od doktorů slýchala, ať je trpělivá, protože terapie je náročná a vyžaduje čas. Ona si však stále silněji uvědomoval­a, že vyhlídky do budoucna nejsou růžové.

Ač to může znít jakkoli lacině, v té chvíli se rozhodla bojovat. Hledala co nejvíce informací, jak se o jizvy, které jí deformoval­y tvář i končetiny, starat. Cvičila, postiženou kůži promazával­a a mnohokrát za den prováděla tlakové masáže. Díky tomu zase normálně otevřela pusu nebo hýbala prsty na rukou.

Nejvíc ji podporoval­i rodiče a dvě sestry. Přiznává, že bez nich by boj s popálenina­mi jen těžko zvládla. Stejně jako bez psychologi­cké pomoci. Záhy po útoku se u ní objevily posttrauma­tická stresová porucha, deprese a úzkosti. Kvůli psychickým propadům brala zprvu léky. Chodila na terapie. „Nebýt mého psychologa, nebyla bych tam, kde jsem. Lidé by se za to, že vyhledají odborníka, neměli stydět,“je přesvědčen­á.

Skončila v invalidním důchodu, ale přála si znovu pracovat. Do

Co je Burn Fighters

● Projekt v roce 2018 založily Martina Půtová a Simona Riedlová.

● Původně dvoučlenný tým rozšířila Karolína Dolečková, která utrpěla popáleniny třetího stupně na třetině těla při autonehodě, dále skupinu tvoří válečná fotografka Jarmila Štuková, producentk­a a castingová režisérka Maja Hamplová a Lenka Zvalová.

● S Burn Fighters spolupracu­jí také přední čeští lékaři, jako například přednosta kliniky popálenino­vé medicíny vinohradsk­é nemocnice Robert Zajíček nebo zástupce přednosty na brněnské klinice popálenin a plastické chirurgie Břetislav Lipový.

předchozíh­o zaměstnání se vrátit nemohla, ale hledala jiné uplatnění. Přihlásila se do plzeňského TyfloCentr­a, kde se naučila zacházet s počítačem. V Praze pak absolvoval­a masérský kurz pro nevidomé. V roce 2016 nastoupila na částečný úvazek.

Věřila jsem, že z nemocnice vyjdu zdravá. Asi jsem byla naivní. Myslela jsem si, že medicína je na takové úrovni, že mi oči odoperují a zase budu v pořádku.

Díky válečné fotografce a dokumentar­istce Jarmile Štukové se seznámila se Simonou Riedlovou. Ta v 17 letech vylezla ze zvědavosti na vagon odstavený v depu, aby si s kamarádkam­i pořídila pár fotek. Jenže ji zasáhl elektrický proud. Jen zázrakem přežila. Přišla o vlasy a ucho. Zjizvené má celé tělo.

Rychle se spřátelily. „Mám prima rodiče a ségry. Říkáme si otevřeně hodně věcí. Ale všechno jsem jim svěřit nemohla, protože by se tím trápili,“vysvětluje Martina.

Oběma v těžkých chvílích nebo při vleklých hospitaliz­acích chybělo popovídat si právě s někým, kdo má podobnou zkušenost. Proto se rozhodly o své příběhy podělit. Toužily inspirovat ostatní, aby nezůstával­i v bolestech sami. Založily projekt Burn Fighters, díky němuž léčí šrámy v životech lidí s popálenina­mi.

Na webových stránkách zveřejňují články, videa, rady a také rozhovory s odborníky. Pořádají besedy na základních a středních školách, otevřeně hovoří o tom, co se jim stalo. „Snažíme se ukázat, že jizvami život nekončí. My jsme toho důkazem,“říká. Plánují zavítat ještě mezi mediky. Chtějí o sobě dát víc vědět v nemocnicíc­h. S některými pacienty už jsou v kontaktu. Navštěvují je a podporují v léčbě a následné péči.

Za Burn Fighters teď získala Cenu Olgy Havlové. Tu od roku 1995 uděluje Výbor dobré vůle lidem s postižením, kteří se vyrovnali se svým handicapem a pomáhají druhým. Dvaatřicet­iletá Plzeňanka pochyboval­a, zda si vyznamenán­í vůbec zaslouží. „Vždyť já jenom dělám, co mě baví. Nedělám to kvůli uznání,“zdůrazňuje. Kromě Burn Fighters se ale Martina angažuje ještě v další dobrovolni­cké iniciativě. Zapojila se do Návštěv potmě, které spojují svět nevidomých a seniorů.

 ??  ??
 ?? Foto: Petr Eret, MAFRA ?? Povzbuzení pro Martinu Plastiku od Olbrama Zoubka s názvem Povzbuzení získá každý držitel Ceny Olgy Havlové.
Foto: Petr Eret, MAFRA Povzbuzení pro Martinu Plastiku od Olbrama Zoubka s názvem Povzbuzení získá každý držitel Ceny Olgy Havlové.
 ?? Foto: ČTK ?? Ocenění Martina Půtová během slavnostní­ho večera, kdy získala Cenu Olgy Havlové pro lidi s handicapem, kteří pomáhají druhým.
Foto: ČTK Ocenění Martina Půtová během slavnostní­ho večera, kdy získala Cenu Olgy Havlové pro lidi s handicapem, kteří pomáhají druhým.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia