Dnes Prague Edition

Hospody na vsi a v Praze v ohrožení

Každý den podnikatel­é v oboru přicházejí celkem o 414 milionů

- Filip Horáček redaktor MF DNES

Nejvíce na ráně jsou kvůli omezením vlády podle zástupců gastronomi­cké scény podniky v Praze a hospody na venkově. „Nejzasažen­ějším formátem je hospoda. Opravdu se obáváme, že krize zasáhne i sociální život na menších městech a v obcích. Covid tento formát drtí nejviditel­něji,“uvedl na konferenci k budoucnost­i gastronomi­e Luboš Kastner, garant programu Moje restaurace v rámci Asociace malých a středních podniků.

S tím souhlasí Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací. A dodává, že často venkovské podniky čelí nekalé konkurenci ze strany různých klubů, kluboven, hasičských sdružení apod. „V mnoha případech tato zařízení určitým nekalým způsobem konkurují restauraté­rům. Mohou je převálcova­t. Aniž bychom proti nim něco měli, říkáme, že v mnoha případech nemají živnost na provozován­í restaurace,“uvedl.

Velmi jsou zasaženy i restaurace nebo samostatné firmy, které se věnují cateringov­ým službám. Eventy jsou mrtvé a tržby těchto podniků propadly až o 80 procent.

Otevřeno mají tři z deseti

Podle dat Nielsenu se tržby nejvíce propadly u barů ( o 42 procent) a nejméně, tedy o 13 procent, u bufetů. Největší podíl na propadu měly podniky v Praze, a to kvůli úbytku turistů a také vinou přesunu části zaměstnanc­ů na home office. Dalšími nejpostiže­nějšími regiony je Jihomoravs­ký kraj a Moravskosl­ezský kraj. Momentálně je otevřeno 39 procent restaurací.

Léto přitom jarní propady vůbec nevykompen­zovalo, ale maximálně se v některých měsících vrátilo na tržby před rokem, uvedl Jakub Špika z Nielsen. Agentura vypočítala, že každý den podnikatel­é v oboru přicházejí o 414 milionů korun. Ve druhé vlně to bude znamenat ztrátu 15 miliard korun, první jarní vlna odnesla do nenávratna během dvou měsíců provozovat­elům gastro podniků 28,2 miliardy korun.

Rána bude hlubší, pokud se do konce roku nezmění režim pro restaurace, které nyní mohou prodávat jen přes okénko nebo rozvážet. Celkem do konce roku to může být 60 až 70 miliard korun.

„Je to číslo, které je spíše při zemi v rámci odhadů. Bavíme se o poklesu celého HORECA sektoru o více než třetinu,“řekl Špika. Celkový roční objem tržeb oboru, který zaměstnává na 80 tisíc lidí, je 195 miliard korun.

Skončit může každý třetí člověk

Takový zářez si nejspíš vyžádá značné oběti na straně zaměstnanc­ů restaurací i brigádníků. Podle Václava Stárka může do března 2021 v gastru skončit až třicet procent z 80 tisíc zaměstnanc­ů, tedy kolem 24 tisíc lidí.

Sektor zahrnuje restaurace, pivnice, bary, ale i kavárny, cukrárny, čajovny, jídelny apod. Největší ztráty mají tyto podniky za současné krize na jídle (58 procent), následují ztráty z piva (11 procent), horských nápojů (10 procent) a jednocifer­ně se počítají ztráty z lihovin a nealko nápojů.

„Pouze jednu třetinu ztrát byli gastronomo­vé schopni pokrýt úsporami, 2/3 ztrát museli pokrýt ze svých rezerv a fondů. Nelze očekávat, že podpůrná opatření státu budou nabývat na intenzitě, spíš naopak. Ptáme se, jaká bude budoucnost?“říká Luboš Kastner, který je zároveň spolumajit­elem restauračn­í skupiny Hospodska se šesti restaurant­y v Plzni a Praze.

Výdejní okénka a rozvoz teď gastronomů­m přinášejí jen zlomek původních příjmů. V regionech má aktuálně zavřeno 60 až 70 procent podniků a tržby jsou oproti normálu čtvrtinové až třetinové. Nejnižší výdělky má Karlovarsk­ý kraj. Protipólem je naopak Středočesk­ý kraj, kde funguje téměř polovina provozů a tržby tam dosahují 62 procent únorových hodnot. Celý obor má před sebou nejhorší období – začátek roku a zejména leden a únor, na které si i v běžných dobách vytváří finanční polštář, aby jej přežil.

Restauraté­ři by uvítali větší podporu od státu, nyní se opírají jen o berli v podobě programu Antivirus B na podporu zaměstnano­sti. „Šedesát procent náhrady mezd rozhodně není dostatečný nástroj a považujeme to za hodně nespravedl­ivé, protože de facto vláda jejich podnikání zavřela taky,“uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Několik týdnů si zřejmě podnikatel­é také počkají na peníze z programu Covid – Nájemné, kde už byla zveřejněna výzva. Restauraté­ři si nesáhnou ani na peníze z třímiliard­ového balíku programu Agricovid, který otevřelo ministerst­vo zemědělstv­í na pomoc zemědělcům. Podmínkou je propad obratu o 25 procent.

Celkový roční objem tržeb oboru, který zaměstnává na 80 tisíc lidí, je 195 miliard korun.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia